Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
02 Ekim 2014

Çayyolu alacaatlı rant kızamığı çıkarttı

Alacatlı’yı mercek altına alan Mimarlar Odası Ankara Şubesi bugün düzenlediği basın toplantısında Çayyolu’nda son dönemde sayıca yüksek plan değişiklikleri olduğunu kaydetti.

Mimarlar Ankara Çayyolu Alacaatlı’da plan değişiklikleri artışına dikkat çekti. Alacaatlı’da  gözlerden  ırak plan değişiklikleriyle emsal yükseltildiğini kaydeden Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı  Tezcan Karakuş Candan : “ Kente uzaklığından kaynaklı villa parseli ve az katlı olarak değerlendirilen alanda 2010 yılından sonra imar hareketleri artış gösteriyor. Şu ana kadar Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Alacaatlı ve Çayyolu mevkiinde 61 adayı kapsayan  16 davamız var. Şu anda plan değişikliği teklif edilmiş 41 adayı kapsayan 23 plan değişikliği kararı var. Emsaller0,40-0,50- 0.80 ve üç dört katlı iken on beş  kata yükselen konut ve ticaret alanlarına çıkmış durumda. Yoğunluğu artıran bu rant kararları planlama ilkelerine aykırı işlemlerdir. Ranttan kooperatifler de yararlanmaya başladı. Planlama süreçlerini alt üst eden bu durum Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Büyükşehir Belediye meclisi tarafından yapılıyor.  Alacaatlı’ya ilişkin her meclis toplantısında 3-4 karar çıkıyor. En son Çayyolu’nda ağaçlandırılacak alana LPG istasyonu yapma karalarını hukuksal sürece taşıdık” şeklinde konuştu. 

imar hareketlerini rant gözlülük olarak değerlendiren Candan, “herkes de bir rant gözlülük başladı. Yöneticiler böyle davranırsa mal sahipleri de bunları talep eder. Balık baştan kokar. Plan değişikliklerinde, sosyal donatı alanları özel sağlık ve özel eğitime ayrılıyor. Özel eğitim alanlarının kimlere verildiğini biliyoruz. Bir tanesi Muradiye vakfına veriliyor. Cemaat ilişkileri üzerinden yürüyen rant dağıtım sürecini görebiliyoruz. Buradaki hareketleri ve süreçleri yargıya taşıyacağız” şeklinde konuştu.

“kenti kevgire çevriyorlar”

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan: “ bir bölge planlanırken üst ölçekli plan kararları var. Ada bazında parsel bazında bir çok plan değişikliği var, planlarda neden durup dururken plan değişikliği yapılıyor? Üst ölçekli plan kararları ve şehircilik ilkeleri rafa kaldırılmış, parsel bazda değişikliklerle kenti kevgire çevriyorlar. İbadethane planı var diyoruz ama camii ve ticarethaneler iç içe yapılarak ne olduğu belli olmayan yapılar yapıyorlar. Toplumun inançları ile bu kadar oynanılmaz. “ dedi.

Mimarlar Odası Kent İzleme Merkezi Danışma Kurulu Üyesi Ethem Torunoğlu ise  “ Kent sağlıksız bir gidişata yöneliyor. Her modern kentin etrafında kentin çeperinde yeşil alanlar ekosistem olur.Yağış rejimleri burada şekillenir.ve yer altı suları buralarda birikir. Muhtemelen önümüzdeki yıllarda Ankara’da daha az yağış olacak ve Ankara’nın betonlaşmayla daha farklı su sorunları olacak.”ifadelerini kullandı.

“Benim niye 20 katım yok”

Mimarlar Odası Avukatı Gökçe Bolat : “ Bahçeli evler kurmuş insanlar 15-20 katlı rezidanslarda yaşama talebi ile parsellerini belediye meclisine götürüyorlar. Alacaatlı’daki durum böyle diğerleri emsal görerek ben de istiyorum benim niye 20 katım yok diyor. Bunlar plan değişikliği değil plan delikleridir. İki daire sahibi olma hayaliyle bu cazibeye katılan insanlar Alacaatlı’nın geleceğini öngöremiyorlar. Mal sahiplerinin bunu öngörmesi maksadıyla bu açıklamayı yapıyoruz. Uzun vadede Alacaatlı‘nın yapı blokları trafik yoğunluğunu ve nüfus yoğunluğunu getirecek. Her anlamda bu sorunlarla yine mal  sahipleri karşılaşacak. Belediye kendi  mülkiyetindeki parselleri bile ticarileştiriyor. Çayyolu’nda Belediye ağaçlandırılacak alana akaryakıt istasyonunu neden yapar?Sormak lazım, satmak için yapar?” 

Okunma Sayisi : 11116
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 21.10.2021 - 16:28:04
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları