Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
26 Ağustos 2014

Ankara vadileri kayboluyor

Mimarlar Ankara Vadilerini kaybediyor uyarısı yaptı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara’da  kentsel ölçekte vadiler üzerinden rant kararları sürdürüldüğüne dikkat çekerek , “ Ankara vadilerini kaybediyor” uyarısında bulundu.

Mimarlar Odası Ankara Şube’sinde bugün yapılan basın toplantısıyla Mimarlar Odası Ankara Şubesi Ankara Vadilerine uzanan rant kararlarını açıkladı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı  Tezcan Karakuş Candan, Ankara’da  kentsel ölçekte vadiler üzerinden rant kararları sürdürüldüğüne dikkat çekerek kararları değerlendirdi.  Candan: “ Ankara vadilerini kaybediyor, İmrahor vadisi, Mavi göl ile birleşen Kıbrıs Köy vadisi alanlarında iki önemli karar var.  Mavi göl’ün bulunduğu  Mamak bölgesinde önemli bir plan değişikliği yapıldı. Konut ve ticaret kararı ve MİA kararı alınarak, 442 hektarlık alanda plan kararı geçmiş durumda. Emsali 3 olan  ve H Max’ı serbest olan yapılaşmalarla birlikte 54.000 kişinin ikamet edeceği bir plan düşünülüyor. Bu ilerlediğinde İmrahor Vadisi’ni tehdit edecek . Merkezler üzerinden giden rant yaklaşımının , çeperlerden başlayan merkezi zorlayan bir rant yaklaşımına gitmesi önemli.  İkincisi Büyük Esat vadisinde, Gazi Osmanpaşa’nın hemen arkasından İmrahor  Vadisi’ni kesen alanda  İlbank’ın Mesa konutları başladı 36 katlı yapılar öngörülüyor, yine Sİnpaş’ın Büyük Esat vadisini kesen noktadaki projesi 52 katlı. Zemin artı 4 kat olan yerlerde 52 katlı toplu konut süreci başladı. Bunların hepsi İmrahor Vadisi’ne doğru gidişi ortaya çıkaracak. Büyük Esat Vadisi’ni ortadan kaldıran bir sürece doğru gidiyor” dedi.

“Büyük ölçekte rantlar örülüyor”

Candan, Sinpaş’ın konut yaptığı alan da Bakanlar Kurulu’nun Afet Maruz bölgesi kararı olduğuna dikkat çekerek, “ Alanda Bakanlar Kurulu’nun Afet Maruz bölgesi kararını kaldırmaya çalışıyorlar, Mavi gölde ise ağaçlandırılacak alan, su toplama havzası alanı ve Köy gelişme alanı kararlarını kaldırmaya çalışıyorlar. Rantın ne kadar büyük ölçekte örüldüğünü ve çeperlerden merkeze doğru geldiğini görebiliyoruz.  Yine Kıbrısköyü Vadisi taş ocakları ile birlikte florasını ve faunasını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Kalker kırma tesisleri açmaya başladılar. Kıbrıs Köyü Vadisi 1. Derece arkeolojik ve doğal sit alanı. İmrahor Vadisi’nde doğal gölet alanlarına molozlar dökülüyor.  Göletler yok edilmek isteniyor, Oda’ya Molozların iki aydır imrahorda buluna gölete dökülmekte olduğunu bildiren vatandaş şikâyetleri alıyoruz. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Büyük Esat Vadisi’nde , İmrahor Vadisi’nde ve Kıbrıs Köyü Vadisi’nde davalar açma süreci başlattı. Özellikle Çankaya bölgesi kente yakın olması nedeniyle ciddi bir rant aracı olmaya başladı. Nefes aldıran yerler yapılaşmaya açılıyor. 206 Hukuk mücadelesinin yanı sıra  vadilerle ilgili farkındalık yaratmak için kent yürüyüşçüleri  ekiplerimizle birlikte farklı etkinlikler ,söyleşiler ,trekkingler, doğa yürüyüşleri de   planlıyoruz. ” Şeklinde konuştu. 

ATO’ya dava

Candan Eskişehir yolunda bulunan Ankara Ticaret Odası binası alanına  ikinci davayı açacaklarını belirterek şunları söyledi: “ATO’nun binasının  olduğu yerde 4 emsalli H max serbest plan değişikliği vardı. Plan değişikliğine dava açtık davayı kazandık. 4 emsali , 3.90’a çekilmiş tekrar dava açacağız.  Önceden de Örtük emsalle birlikte 6 emsali buluyordu.  Plan değişikliğine tekrar dava açıyoruz, çünkü Eskişehir yolu aksı üzerindeki planlama süreçlerinde baskı oluşturuyor”

Candan ilçe belediyelerini kentsel ranta karşı  sürece destek olmaya çağırarak , “ Türkiye’nin parkları , vadileri, doğal alanları, rant alanı olarak gören bir zihniyetle karşı karşıyayız. Bu süreçte ilçe belediyelerine muhalefet partilerinin de kentsel ölçekteki mücadele tarzına destek verecek bir yaklaşım içerisinde olmaları gerekiyor. Bu sürçte kent suçu işleyen muhalefet partilerinin ilçe belediyelerine hem davalarımızı açıyoruz artık hem de Genel Merkez’lerine bilgi veriyoruz. Siyasetin kendisi süreçte rol oynadığının farkındayız. İlçe Belediyelerine buradan iktidarın kentsel ölçekteki rant kararlarına karşı duruş geliştirmeleri gerekiyor. Mimarlar Odası herhangi bir siyaset Parti ayrımına bakmadan ilçe belediyelerinin rantsal uygulamalarına dava açtı ve açmaya devam edecek. Örneğin, MESA’nın ilbank sitesine baktığımızda Bülent Tanık döneminde, Merkezdeki binasını almak için  değerli arsalarını  İlbank’a verdi. Kamu arazisini İlbank’a sattı. Şimdi İlbank bir firmaya verdi, plan değişikliği yaptı ve 216 konutluk, 36 katlı bina yapıyor. Bir Kent toprağı nasıl ranta çevrilmesi açısından önemli bir örnek.Tüm kamusal topraklar hepimizin. Muhalefet partileri ve ilçe belediyeleri bunu önemsemeli. ” Şeklinde konuştu.

 

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan ise “ Ankara örnek bir şehir olması gerekirken, doğal vadilerin korunması gerekirken Sürekli plan değişiklikleri ile yapay vadiler elde ediliyor. Meslek Odaları, üniversiteler sivil toplum örgütleri sürece dahil edilmeden projelerin toplumdan yana uygulanabilirliği olmadan projeler hayata geçiriliyor. Oysa Ankara’nın geleceğe yönelik ihtiyaçlarının belirlendiği, bütünlükçü, tartışarak projeler elde edilmeli.  Ankara  ne bir kültür, ne bir üretim şehri.  Günlük çözümler, günü kurtarmak ilerde daha büyük sıkıntılara yol açar, bu sürecin bir sürdürülebilirliği yok. ” İfadelerini kullandı. 

Okunma Sayisi : 14125
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 12.07.2024 - 14:09:50
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları