Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.

Birlik’ten kuvvet doğar  

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, mimarlarla her semtte toplantılar düzenliyor. Bölgesel toplantılarla yerel sorunlar masaya yatırılıyor. Son olarak Birlik semtinde bir araya gelen mimarlar, Birlikteki sorunları tartıştılar. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin organize ettiği semt temsilciliği toplantısı Toplantıya çok sayıda mimar katıldı.

Toplantı daha çok Birlik’te oturan mimarların katılımıyla tanışma fotmatında, sohbet tadında  gerçekleşti. Oda Yöneticilerinden Tezcan Karakuş Candan’ın da katıldığı toplantı Birlik’te bulunan Patile Cafe’de gerçekleştirildi. Candan semt temsilcilikleri toplantılarını önemsediklerini belirterek şunları söyledi:  “ Semt temsilciliği toplantılarını geçen yıldan bu yana yapıyoruz. Meslektaşlarımızı bir araya getirmek, bulunduğumuz yaşadığımız yere dair mimar dokunuşlarını konuşmak, kent açısından yaşadığımız çevrenin geliştirilmesi ve sorunlarını tartışmak amacıyla semt temsilciliği kuralım istemiştik, bunu başardığımızı düşünüyoruz.  Apartmanlarda ki yaşamlar kentin gündelik karmaşası bizleri birbirimizden uzaklaştırdı meslektaşlarımızla bir araya gelmek istedik. Daha önce Birlik semtinde farklı çalışmalar yürüttük, Birlik Pazar yerinde ne yapabiliriz, haftanın bir günü Pazar kurulan altı gününde ise atıl durumda kalan Pazar yerlerini nasıl değerlendirebiliriz, mahalle meydanı olabilir mi? Kamusal bir alan a dönüşebilir mi? Bunun üzerine atölye çalışmaları yaptık. Hatta çocuklara sorduk,  oyun yeri olsun istediler, Pazar yerinde buluşarak oyunlar oynandı. Kent hayatı bizi yabancılaştırdığı günleri yaşıyoruz, oysa ki kent hayatının böyle olmaması gerekiyor, Ankara  eskiden semtleriyle daha cıvıl cıvıldı. Akşam sekiz buçuk da bile kimsecikler yok ıssız bir yer oluyor birçok semt ıssılaşıyor. Saat 23.00 ten sonra otobüs yok, metro yok, hiçbir şey yok böyle bir şey olabilir mi? Bir başkentte bu sorunları sorgulamak, tartışmak istiyoruz. Kentin mahalle mahalle  hareketlendirilmesi gerekiyor.”

Kent sorunları tartışıldı

Birlik Semti dışına da taşan toplantı da Candan Mimarlar Odası’nın kentte yürüttüğü mücadele ve davalar konusunda da bilgilendirmede bulundu. Bir mimarın Demir Kafes üzerine sorduğu soruyu yanıtlayan Candan “ Demir Kafes kamu kaynaklarının israfının bir örneği, dava açtık, Bir taraftan alış veriş merkezi, cafe yapmak istediler Belediye de sıkıntılar yaşadı, Sökümünü yapmaya karar verdiler en son. AKP de dâhil olmak üzere meclisten olumsuz karar çıktı. Söküm ihalesine 4,5 emsal verdiler, ihale için emsali yükselttiler. Şu anda sökülmüş olsa da yerine dört buçuk emsal hala düşünülüyor. Mânia hattı da burada devreye giriyor, mânia hattına dava açtık ve yürütmeyi durdurma kararı aldık. Mahkeme yapılmak istenen uygulamaları kamu yararına aykırı gördü. Dava sürecinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da Milli Savunma Bakanlığı da bizden görüş alınmamıştır dedi. Bu AKP olarak kendi içlerinde de bir sıkıntıyı gösteriyor” dedi.

Oda’nın açmış olduğu davalar, Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları Merkezi, Atatürk Bulvarı üzerindeki cephe değişikliği, mesleki eğitimler, Başkent Dayanışması ve kent mücadelesi hakkında da ayrıca bilgilendirme yapıldı. Bilgilendirmenin ardından, mimarlar kent gündemine dair tartışmalar yürüttü, mânia hattından, kent ulaşımına, yargı süreci devam eden Birlik Parkı, pazar yerleri, yollar, kaldırımlar, sosyal ve kültürel alanlar gibi birçok konuya değinilerek geniş bir yelpazede kent sorunları tartışıldı. Ayrıca Birlik sınırlarında fazlasıyla baz istasyonunun yer tuttuğu dile getirildi. Büyükşehir Belediyesi’nin elektrik direklerini baz istasyonlarına satmış olması tartışmalarda yer bulan sorunlar arasındaydı. Muhtarlarla birlikte çalışmalar yürütülebileceği, muhtarların da bilgilendirilmesi gerektiğine değinildi.

Mahallemizi tanımıyoruz

Toplantıda bulunan mimarlardan Gür Dalkıran Birlik mahallesinde bulunan sanat galerisine mimarları davet etti. Dalkıran “Bir araya gelmemiz çok güzel, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne  teşekkür ediyoruz. Aynı semtte oturan mimarları bir araya getirme fikrini takdir ediyorum. Mahalle dokusu yok, semti tanımıyoruz, mahalleyi tanımıyoruz. Mahalle üzerine yaşadığımız alan üzerine daha fazla düşünme fırsatı verdi biz e bu toplantı. Birlik’te Sanat Galerim var, toplantılarımızı orada yapabiliriz, odanın etkinlikleri için de galerimi seve seve açabilirim. Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları Merkezi aktivitelerinin  de yer almasını isterim.” Şeklinde konuştu.

Mimarlar meslektaşlarıyla iletişim halinde olacakları internet ortamında tartışma forumları ve mail grupları önerilerini iletti. Bir sonraki toplantının, mimar Gür Dalkıran’ın daveti ile Transparan sanat galerisinde 28 Şubat tarihinde yapılması kararlaştırılarak, toplantı sonlandırıldı.

Okunma Sayisi : 6139
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 29.09.2023 - 14:44:27
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları