Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
10 Kasım 2022

ODTÜ ARAZİLERİ SAVUNMASIZ, ODTÜ BİLEŞENLERİ YALNIZ DEĞİLDİR!

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi; ulaşıma dair bütüncül planlama kararları ve detaylı analiz çalışmaları olmadan parçacıl uygulamalarla, "trafik hafifletme" gerekçesiyle onlarca yol, katlı ve köprülü kavşak projesini uygulamaktadır. Asfalt dökmekten öteye geçmeyen bu projelerle uzun vadede trafik yoğunluğunun iştahı kabartılmakta, projelerin neden olduğu sosyal ve ekolojik etkiler yok sayılarak günümüz bilimsel yaklaşımlarından uzak bir yaklaşım sergilenmektedir.

2016 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi ve 2017 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayladığı planlardan sonra; 2017 yılında bir gecede ODTÜ Ormanları`na girip hektarlarca ağacı katleden Gökçek yönetimi, meslek odalarının açtığı davalar sonucu durdurulmuştur. Ancak 2019 yılında verilen bu iptal kararına, Mansur Yavaş   yönetimi itiraz etmiş ve üst mahkeme iptal kararını bozmuştur.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ODTÜ`yü bölerek İncek, Kızılcaşar, Taşpınar rant alanlarından geçen "Bilkent-İncek Bulvarı Çevre Yolu Bağlantısı" ihalesi ile Eskişehir Yolu ve Ankara-Niğde Otoyolunu birbirine bağlayan 11,8 kilometrelik yolun yapım ihalesine çıkmıştır. İhale sonucu yol yapımı 25.08.2021 tarihinde yine trafik hafifletme gerekçesiyle kamuoyuna açıklanmıştır.

ODTÜ Ormanını bölen yol olarak hatırladığımız, Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin iş makineleriyle ODTÜ arazisine girerek, bir gecede büyük tahribatlar yarattığı proje, sadece orman alanını yok etmekle kalmamakta aynı zamanda Ankara`nın batı ve güneybatı koridorları üzerinde, onlarca davamızın bulunduğu rant projelerini de ödüllendirmektedir.

2022 yılında ise ODTÜ arazileri içerisinde yol çalışması başlatılmış ancak ABB temsilcileri tarafından bunun “yanlışlıkla” yapılan bir uygulama olduğu aktarılmıştır. Bu doğrultuda “katılımcı belediyecilik” yaklaşımını benimsediğini ifade eden ABB tarafından şu konuların net bir biçimde açıklığa kavuşturulması gerekmektedir:

• Daha önceki planlarda güzergâhı belirlenen bu yol uygulamasından vaz mı geçilmiştir?

• “Herhangi bir çalışma yoktur” denilen projenin yapım ihalesinin gerçekleşmiş olması bu yönde yapılan bir çalışma olduğu anlamı taşımamakta mıdır?

• Yol kademelenmesindeki bozucu etkisi açık olan yolun Ankara trafiğinde yaratacağı etki hesaplanmış mıdır?

• “Hâlihazırda bir çalışma yapılmadığı halde, “yapılıyormuş gibi” açıklamaları” eleştiren ABB’nin halihazırda bu konu ile ilgili kararları ve projelerinin ne olduğunu öğrenmeyi talep ediyoruz.

ODTÜ’den geçirilmek istenen yol için “planı iptal edemiyoruz, yargı karar verdi” diye açıklanması Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yetkilerinin farkında olmadığının ifadesinden öte birşey değildir. ODTÜ’den geçecek yol, tıpkı Atatürk Orman Çiftliği’nden geçirilen yol gibi salt bir plan ve “dava” süreci değildir, ötesidir.

Büyükşehir’in tüm bu kafa karışıklığına karşı, 08 Kasım 2022’de Büyükşehir Belediye Meclisine katılıp rant yolu konusunu dile getirmek isteyen ODTÜ Bileşenleri ve Ankaralılar, belediyenin özel güvenlik görevlileri, zabıta ve polis tarafından fiziksel ve sözlü saldırıya uğramışlardır. Barışçıl yöntemlerle kent hakkı mücadelesi veren ODTÜ Bileşenleri ve Ankaralıların belediye önünde darp edilmeleri ülke çapında kamuoyu vicdanını yaralamış ve demokrat çevrelerden tepki/kınama mesajları yayınlanmıştır. Siyasi aktörler değişirken ODTÜ öğrencilerinin ve bileşenlerinin araziler üzerinden her dönem zorbalığa maruz kalmaları ve buna itiraz sonucunda da saldırıya uğramaları tarihe Ankara’da yerel iktidarın utanması gereken bir not olarak düşmüştür.

Cumhuriyet’in başkentinin ve onun taşıdığı değerlerin anlam ve varlık değerlerinin farkında olarak sahip çıkanlara, Ankara Büyükşehir Belediye Meclis kapılarını pandemi bahanesi ile kapatmak bu kente yapılan en büyük haksızlıktır.

Halkımızın itirazlarını Büyükşehir meclisine getirmesini engelleyen bir anlayışın “dava sürecinden sonra Ankara geneli anket yapacağız” açıklaması da önceki tartışmalı projelerde başvurduğu populist bir yöntem olan anket uygulamasının bir kaçış rampası olarak kullanılmasından başka bir şey değildir. Büyükşehir’in aldığı her tepkiden sonra anket yapımına yönelerek sorunların çözümünde sığ bir yaklaşım göstermesi artık nüktedan bir hal almaktadır. Nitekim bu projeden direkt olarak etkilenen okul ve mahalle sakinlerine, bilim ve meslek çevrelerine kulak tıkayan bir anlayışın salt bir genel anketle karar alarak çözüm araması abesle iştigaldir.

Kentsel meseleler, kentin karmaşık toplumsal yapısı gereği karmaşık süreçler barındırır. Erişilebilirliği ve bilimselliği oldukça tartışmalı olan bir anket, karmaşık süreçler bardıran kentsel meselelere bir çözüm arayışı olamaz ve bu çaba bir arayış gibi sunulamaz. Dolayısıyla, Ankaralıların itirazlarını 5 soruluk bir anketle çözeceğiz gibi bir yaklaşım, ya baştan aşağı bilgisiz bir tavra ya da beceriksiz bir yönetim örneğinin üstünü kapatma niyetine işaret etmektedir. Hassas ve şeffaf bir süreç yürütmeden, ODTÜ öğrencileri ve bileşenleri başta olmak üzere tüm paydaşların rızası sağlanmadan atılacak her adım doğal olarak bütün tepkileri üzerine çekecektir.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi ve TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, kent hakkı talebini dile getirmeye çalışanların zorbalıkla susturulmasını kınıyor ve uzun bir süredir yakından takipçisi olduğumuz ODTÜ arazisine yönelik rant yolu projesine karşı ODTÜ öğrencileri ve bileşenlerinin ortaya koydukları mücadelenin yanında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni Ankaralılara ve ODTÜ bileşenlerine karşı takındığı tavırla ilgili olarak aklı selime ve en kısa sürede bilimsel/mesleki çevrelerle iletişime geçmeye davet ediyoruz.  

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi

Okunma Sayisi : 776
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları