Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.

“Mimarlar Odası’nın muhatabı Ağaoğlu değildir!“

Mimarlar Odası Ali Ağaoğlu’na yaptığı basın açıklaması ile yanıt vererek,  Ali Ağaoğlu’nun sözlerini yargıya taşıyabileceklerinin sinyallerini verdi. Mimarlar Odası Ağaoğlu’nun muhatabı olmadığını da söyledi.

Ali Ağaoğlu’nun son dönemde Mimarlar Odası hakkında “kapatılmalı” şeklinde yaptığı yorum akıllara Maslak 1453 projesini getirdi. Mimarlar Odası Projeye “askeri alan ve askeri güvenlik bölgesini” “konut alanı” ilan ederek yapılaşmaya açan imar planlarına, bu planları yapan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı aleyhine dava açmıştı. Yargı, “imar planlarını kamu yararına, şehircilik ilkelerine ve planlama esaslarına” aykırı bularak iptal etti. Yakın zaman önce Ali Ağaoğlu Maslak Projesi ile ilgili sorulan sorulara, Mimarlar Odası’nın kaldırılması yönünde ifadelerde bulunarak: “ İstanbul Sanayi Odası 500 bin üyesi var, yani görevi ne? Kasalarında trilyonlarca para ne iş yaparlar? Hangi ticaretin nesini destekliyor. Her gün özel uçaklarla krallar gibi yaşıyorlar. Mimarlar odası tamamen aynı mantıkla çalışıyor. Her projeden tasdik harcı alıyor. Her mimardan aidatını alıyor. Acaba hangi mimar bir tane burs vermiş, hangi faaliyetlerde bulunmuş? Nerede o para açıklasın bakalım. Hiçbir zaman mükemmel plan yoktur. Ama her yapılan plana itiraz et onu da yasal zemine taşı, yargı da buna çanak tutuyor.” Şeklinde konuşmuştu.

Mimarlar Odası yaptığı açıklamada yargı kararını hatırlatarak “bölgenin doğal yapısının bozulacağı, bu yerlerin konut alanına açılmasının deprem kuşağında yer alan İstanbul için risk taşıdığı, su kaynaklarının kirleneceği” şeklindeki gerekçesi, Odamızın bu planları yargıya taşımasındaki haklılığını açık bir şekilde göstermektedir.” İfadelerini kullandı.

Ayrıca açıklamada, anayasal ve yasal dava açma hakkının kullanıldığı belirtilerek,” Yargı kararlarından çıkarları etkilenen söz konusu gayrimenkul ve inşaat şirketi sahibi tepkisini; “yargı çanak tutuyor” şeklinde, yargıyı da töhmet altında bırakan suç niteliğinde sözler sarf edecek kadar ileri taşımakta bir sakınca görmemektedir. Mimarlar Odası kurulduğu 1954 tarihinden bu yana “kentlerin kimlikli, planlı ve sağlıklı gelişmesini” savunmuş ve bu yolda yoğun emek harcamaktadır. Bu çerçevede “Maslak 1453 Projesi” nin gerçekleştirilmesine izin veren imar kararında olduğu gibi, ülkemizin doğal ve kültürel değerlerinin yok olmasına, sağlıksız ve düzensiz kentleşmeye yol açacak şehircilik bilimine ve kamu yararına aykırı olan plan ve uygulamalara karşı davalar açmış ve açmaya devam etmektedir” sözleri yer aldı. 

Ağaoğlu’na dava

Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu olarak Ali Ağaoğlu hakkında yasal girişimde bulunacakları da vurgulandı. Açıklamada “Demokratik düzenin vazgeçilmez unsurlarından olan Sivil-Demokratik Toplum Kuruluşlarını ve Meslek Kuruluşlarını “kapatma”ya davet eden, Odamıza ve yöneticilerine hakaret içeren bu yakışıksız açıklamalar nedeniyle her türlü yasal girişimde bulunulacaktır. Bu vesile ile hukuka ve demokrasiye inanan Odamızın kamu ve toplum yararına çabalarını kararlılıkla sürdüreceğini bir kez daha değerli kamuoyumuza saygı ile duyuruyoruz” İfadeleri dikkat çekti.

Mimarlar Odası bütçe konusunda ise “Odamızın çalışmaları ve bütçesi yasalara uygun olarak saydam bir şekilde gerçekleşmekte ve denetime açıktır” ifadelerine de yer verdi.

 

Okunma Sayisi : 4069
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 17.09.2020 - 15:17:00
Şu an 51 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları