Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
31 Temmuz 2023

TMMOB MİMARLAR ODASI İSTANBUL BÜYÜKKENT ŞUBESİ
2024 YILI AJANDASI FOTOĞRAF YARIŞMASI
“İNSANLIK VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME”

YARIŞMANIN AMACI VE TEMASI:

Bu yıl düzenlenecek olan TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi 2024 Yılı Ajandası Fotoğraf Yarışması’nın konusu; 2024 yılında Kuala Lumpur-Malezya’da, Malezya Mimarlar Enstitüsü (PAM) tarafından organize edilecek UIA Uluslararası Forumu’nun temasına paralel olarak  “İnsanlık ve Sürdürülebilir Büyüme” olarak belirlendi.

UIA 28. Dünya Mimarlık Kongresi ve 29. Genel Kurulu 2-9 Temmuz 2023 tarihleri arasında Kopenhag-Danimarka’da gerçekleştirildi.

Mimarlar Odası toplantılara ve genel kurula, KTMMOB Mimarlar Odası ve Mimarlar Odası delegeleri ile katılım sağladı. Mimarlar Odası’nın 2000 yılı sonrası Mimar Sinan Büyük Ödülü almış isimlere odaklanan “Cumhuriyetin İkinci Yüzyılına Girerken Türkiye’de Çağdaş Mimarlık” başlıklı sergisi izleyicisiyle buluştu.

Ülkemiz açısından Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girerken; yaşadığımız yerlerin hızlı değişim ve dönüşümler, mimarlık ortamındaki nitelik, doğal ve kültürel alanlarımızın gelecek kuşaklara aktarılmasında gösterilmesi gereken çabanın da sorgulanacağı bir dönemdeyiz.

Son yıllarda yaşanan salgınlar, afetler yaşam alanlarımızın yeniden sorgulanması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Salgınlarda ve afetlerde kaybettiğimiz canlarımızı aklımızda tutarak, nitelikli ve güvenli yaşam alanları oluştururken, doğal kaynaklarımızın ve kültürel varlıklarımızın korunmasının ne kadar önemli olduğunu yaşam alanlarımızla kurduğumuz hafıza ilişkisinin önemini yeniden fark ettik.

Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girerken Nasıl bir mekânsal süreçten geçtik, geçiyoruz? Afetlerin günlük yaşamımız üzerindeki etkisi nedir? Yaşadığımız tüm bu olumsuz süreçlerin sonrasında kısa ve uzun vadede bizleri neler bekliyor? En temel hakkımız olan sağlam ve güvenilir konuta erişim nasıl sağlanacak?  Sürdürülen imar ve kentleşme politikaları bu sorunlara çözüm üretebilecek mi?

Ve belki de en önemli soru yaşadıklarımızdan hem yöneticiler hem de yurttaşlar olarak dersler çıkarıp daha güzel bir ülke ve dünya için çalışmaya başlayabildik mi?

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, tüm bu süreçlerde ülkemizin içinde bulunduğu durumu anlamaya dönük sorularını, 2024 Yılı Ajandası Fotoğraf Yarışması aracılığıyla katılımcılara taşımayı hedeflemektedir. “İnsanlık ve Sürdürülebilir Büyüme” temasıyla düzenlenecek olan bu yarışmanın ana konusu; yaşadığımız felaketlerin sonrasında yapılacak olanlara var olan ve olması gereken üzerinden bir bakış geliştirebilmektir.

YARIŞMA KOŞULLARI:
A-Katılım Koşulları:

 • Yarışmaya, Türkiye’de çekilmiş en çok 6 adet renkli ya da siyah/beyaz fotoğrafla, Seçici Kurul üyeleri, Oda çalışanları ile Oda yöneticileri ve birinci derecede yakınları dışında herkes katılabilir.
 • Fotoğrafların uzun kenarı en az 6.000 piksel olmalıdır.
 • Baskılar değerlendirme dışı bırakılacaktır.
 • Fotoğraflar belge niteliği taşıyacağından sayısal müdahaleler bu özellik dikkate alınarak yapılmalı, görüntünün ana yapısı değiştirilmemelidir. Fotoğraf kenarlarında boşluk bırakılmamalı, herhangi bir çerçeveleme işlemi yapılmamalıdır.
 • Fotoğraf üzerinde katılımcı hakkında ipucu oluşturabilecek isim, imza, tarih, logo vb. işaretlemeler yer almamalıdır.
 • Yarışmaya daha önce herhangi bir yarışmada ödül, mansiyon, özel ödül ve sergileme almış ve yayımlanmış fotoğraflar ile bu fotoğrafların deklanşör farklılığı içerenleri katılamaz. Daha önce ödül, mansiyon, özel ödül ve sergileme almış ve yayımlanmış bir fotoğraf ile ya da bu fotoğrafın ana unsur olarak kullanıldığı yapıtlarla katılımda bulunan kişi hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.
 • Katılımcı, yarışmaya gönderdiği yapıt(lar)ın tümüyle kendisine ait olduğunu, gerekli izinlerin alındığını, diğer hususlarla birlikte kabul ve beyan eder. Aksine davranış kural ihlali sayılır.
 • Yarışmaya gönderilen fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve seçici kurulu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan katılımcı hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.
 • Kural ihlali yaptığı belirlenen katılımcının kazandığı ödül, sergileme, unvan ve tüm kazanımları geri alınır; ödül ve/veya sergilemesi iptal edilir; yeri boş bırakılır. Ödül verilmişse, ödül sahibinin ödülü iade etmesi gerekir. Bu iptal durumu, diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz.
 • Yarışma şartnamesindeki kurallara aykırı davranan kişiler hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.
 • Yarışmaya başkasının fotoğrafını gönderen, gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve değerlendirme kurulunu bu anlamda yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikleri yapan, kendisine ait fotoğrafı bu amaçla başkasına kullandıran katılımcıların, ilk kural ihlalinde yarışmalara katılımı süresiz olarak kısıtlanır.
 • Bunun dışındaki kural ihlallerinde yarışmacının, birinci kural ihlali durumunda 1 (bir) yıl; ikinci kural ihlali durumunda 3 (üç) yıl; üçüncü kural ihlali durumunda süresiz olarak yarışmalara katılımı kısıtlanır.

Katılımcılar yarışma koşullarını kabul etmiş sayılırlar.

B- Kimlik:

 • Eser adlandırmaları RUMUZ – sıra numarası – eser adı – fotoğrafın çekildiği yer sıralamasıyla yapılmalıdır. Fotoğrafların üzerinde başka herhangi bir bilgi yer almayacaktır. Katılımcılar rumuzlarını 6 rakamdan oluşturmalıdır.
  Örnek (123456-1-Yeninin İzleri-İstanbul)

C- Fotoğrafların Gönderilmesi: 

 • Yarışmaya https://ajanda.mimarist.org/ adresinden katılım sağlayabilirsiniz. Link üzerinden gerçekleştirilen katılımlarda “ıslak imzalı katılım formu” gönderme şartı aranmaz.
 • Yarışmaya elden teslim ya da e-posta yolu ile katılım sağlayacaksanız “ıslak imzalı katılım formunu” tarafımıza ulaştırmanız gerekmektedir.  Katılım formu gönderilmeyen fotoğraflar yarışmaya dahil edilemez. Fotoğrafların ve katılım formunun bulunduğu zarfın, postada zarar görmeyecek şekilde paketlenerek gönderilmesine özen gösterilmelidir. Postadaki olası gecikme, hasar ve kayıplardan Mimarlar Odası sorumlu tutulamaz.

YARIŞMA TAKVİMİ:

Duyuru : 19 Temmuz 2023 Çarşamba
Son Katılma Tarihi : 13 Eylül 2023 Çarşamba
Seçici Kurul Değerlendirmesi : 16 Eylül 2023 Cumartesi
Sonuçların Açıklanması : 20 Eylül 2023 Çarşamba
Ödül Töreni ve Sergi Açılışı : 7-15 Ekim 2023

Ödül Töreni ve Sergi Alanı:
TMMOB Mimarlar Odası
İstanbul Büyükkent Şubesi
Karaköy-Beyoğlu 34425 İstanbul

SEÇMELER:

Seçici Kurulun yarışmaya katılan fotoğraflar arasından, temaya uygunluk ve Türkiye ile sınırlılık açısından yapacağı ön elemenin ardından; 41 adet fotoğraf 2024 yılı ajandası için seçilecektir.

SEÇİCİ KURUL (soyadına göre alfabetik sırayla):

Saygun Dura (Fotoğraf Sanatçısı)
Murat Germen (Fotoğrafçı, Eğitmen, Sanatçı)
Şeniz Kabadayı (Fotoğraf Sanatçısı)
Metin Karadağ (Mimar)
Mürvet Kılıç (Mimar, Fotoğraf Sanatçısı)
Serdar Önal (Fotoğraf Sanatçısı)
Hüsnü İlham Tibet (Mimar, Fotoğraf Sanatçısı)
Özcan Yaman (Fotoğraf Sanatçısı)
(Seçici kurul, en az dört üye ile karar alır.)

TELİF HAKLARININ DEVRİ: 

– Katılımcı, dereceye giren ve özdeş ödül kazanmış olan fotoğrafların “Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi yayınlarında isminin ve eser adının kullanılması şartıyla kullanım hakkını verdiğini peşinen kabul eder. Buna bağlı olarak gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince ödül alan ve sergilenmeye hak kazanan eserinin/eserlerinin çoğaltma, işleme, temsil, umuma iletim haklarının ve yayımlanma haklarının kullanımı için “Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’ne izin/muvafakatname verdiğini kabul eder.

– Bu şekilde kullanılan eserler için, eser sahibi sonradan verdiği izni kesinlikle geri almayacağını ve eserin yukarıdaki şekilde kullanılmasını engellemeyeceğini veya bu izin/ muvafakatname için herhangi bir telif hakkı veya maddi, manevi talepte bulunmayacağını gayri kabili rücu kabul, beyan ve taahhüt eder.

– Ödül alan fotoğraflar, yarışma sonuçlandığı tarihten itibaren yer ve muhteva sınırı olmadan “Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin tanıtımlarında ve yayınlarında münhasıran ve bedelsiz olarak kullanılabileceği gibi yarışma sonuçlarının duyurusu için internet, görsel ve yazılı basın organlarında eser sahibinin ismiyle birlikte kullanılabilir.

– Ödül alan fotoğraflar Oda tarafından kitap olarak basılabilecek; gazete, dergi, TV, internet vasıtasıyla sanatçıların isimleri geçirilerek kullanılabilecek ve bu konuda katılımcıya ayrıca bir telif ücreti ödenmeyecektir.

– Gönderilen fotoğrafların tamamı yarışmacı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin olduğu gibi veya kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya aittir.

– Yarışmaya gönderilen fotoğraflarda görünebilecek insanların, fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın internette ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.

– Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, ödül kazanan fotoğrafların asıl dosyalarını katılımcıdan isteyebilir.

ÖDÜLLER:

Birincilik Ödülü : 7.500.-TL
İkincilik Ödülü : 6.000.-TL
Üçüncülük Ödülü : 5.000.-TL
En fazla 38 sergileme (her biri) : 500.- TL.

Birincilik Ödülü verilecek fotoğraf, albüm ajandanın kapağı olarak kullanılacaktır. Ödül alan diğer fotoğraflarla birlikte sergilemeye değer bulunan tüm fotoğraflar ajanda içinde yer alacaktır. Ödülün yanı sıra tüm katılımcılara “Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Kültürel Katkı Belgesi” verilecektir.

FOTOĞRAFLARIN İADESİ:

41 fotoğrafın haricinde kalan tüm sayısal kayıtlar ile CD/DVD’ler imha edilecektir.

YARIŞMA SEKRETERLİĞİ:

Hilal Duru Nebioğlu – Selma Erdem
E-posta: ajanda@mimarlarodasi.istanbul
Tel: 0212 251 49 00/(Dahili 204-205) Faks: 0212 251 94 14

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi
Karaköy, Kemankeş Caddesi No: 31
34425 Beyoğlu – İstanbul
http://www.mimarist.org

Ajandamız ticari amaç taşımayan, kendi giderlerini karşılayan bir kültür hizmeti olarak gerçekleştirilmektedir.

https://ajanda.mimarist.org/

Okunma Sayisi : 646
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 07.06.2024 - 16:26:44
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları