Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Metraj-Keşif ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi
“Mimari Akustik Rapor ve Projesi Neden Gereklidir?” Semineri
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
Afet Bilinci ve Temel İlk Yardım Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ
5-8 ARALIK 2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
D-1 TEMEL BİNA AKUSTİĞİ EĞİTİMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Eğitimi
Enerji Kimlik Belgesi Eğitimleri (EKB) Çevrim İçi Eğitimleri Başlıyor
“Çalışma Yaşamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi
Bilirkişilik Eğitimi
Ücretli Çalışan ve İşsiz Mimarlar için Sertifikalı Ücretsiz Eğitimler
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi IV
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi III
Keşif, Metraj ve İhale Dosyası Hazırlama Eğitimi II
Keşif-Metraj İhale Dosyası Hazırlama Teknikleri Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
Bilirkişilik Temel Eğitimi 2017
2018 Yılı Ankara Şubesi Oda Bilirkişileri Listesi
Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı Temel Eğitimi
"Enerji Kimlik Belgesi Uzmanlığı" Eğitimi
Bilirkişilik Temel Eğitimi
Keşif Metraj Eğitimi
EKB Uzmanı Üyelerimize Önemli Duyuru
Bilirkişiliğe Kabul Şartları
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
“BEP-TR 2 Oryantasyon” Eğitimi
Üniversite Oda’ya Geliyor, Kent Akademisi Dersleri Başlıyor
Hukuk Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
2016 Yılı Kamulaştırma Bilirkişi Listeleri
Ceza Davaları 2016 Yılı Bilirkişilik Listeleri Başvuruları
Bilirkişilik Başvuruları / Hukuk
Bilirkişilik Başvuruları / Ceza
Kamulaştırma Bilirkişiliği 2017 Listesi Başvuruları Başladı
Bilirkişilik Temel Eğitimi
ONLINE İŞL.
11 Mayıs 2019

Seğmenler Parkı ve Ankara İlhan Koman Heykeli’ne kavuştu

Bir anneler gününde bakım için götürülüyor denilip bir daha haber alınamayan İlhan Koman Heykeli Mimarlar Odası Ankara Şubesi,  Yaygara Güncel Sanat İnisiyatifi ve Galeri Nev işbirliğinde başlatılan bağış kampanyasıyla yeniden bronz olarak dökülmüştü. İki yıldır Mimarlar Odası Ankara Şubesi ev sahipliğindeki İlhan Koman Heykeli, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Başkent Dayanışmasının organizasyonunda, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen katılımıyla düzenlenen törenle Seğmenler Parkı’ndaki kaidesine konuldu.

Açılış törenine Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkan Yardımcısı Ali Atakan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen, Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ali Hakkan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen,  Murat Karayalçın dönemi CHP Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Timur Erkman, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, CHP Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Coşkun Torun, 24. Dönem Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, mimarlar ve vatandaşlar katıldı.

 Cumhuriyet’in başkenti Ankara bundan sonra daha güzel olacak

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün bizim hayatımızda alışık olmadığımız bir gün. 25 yıldır Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve Çankaya Belediye Başkanı’nın birlikte bir açılışa katılışına tanıklık etmemiştik. Bugün Ankara ve sanat için Ankara’nın yaralarının onarılması için hepimiz bir aradayız. İlhan Koman heykeli üç yıl önce Anneler Günü’nde bakım için götürüldüğü ifade edildi ve bir daha bulunamadı. Bu süreçte suç duyurularında bulunduk, hukuksal süreçler takip edildi o dönemdeki güvenlik görevlilerinin ifadeleri alındı ama bir türlü heykel bulunamadı.  25 yıldır tahribat yaşayan bir kentte aslında iyileştirici önlemler almak gerekiyordu. Bizim de ruhlarımız örselendi. Cumhuriyetin Başkent’inde her şey bir yok edilirken, bu heykel hepimiz için iyileştirici bir sürecin başlangıcı olacak. Kentlilerin bu heykelin yarattığı enerjiye onarıcılığına ve heyecanına çok ihtiyacı var. İlhan Koman Heykelin yok edilen değerlerimizin yeniden var edileceği mücadelesinin, hayata yeniden tutunuşumuzun bir parçası.   . 1991 yılında bu heykelin buraya konulması fikrini Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne sunan ve İtalya’dan kalıpları getirerek dökümünü yaptıran Ali Artun’a da teşekkür ediyoruz. Arkadaşlarımız burada ilhan Koman heykeli yerine gelene kadar bedenlerini kaide üzerinde kadar heykel yaptılar. Çankaya Belediyesi ve diğer bağışçılarımız bağış sürecinde bize destek oldu. Mansur Başkan geldiğinde daha il görüşmemizde süreci hemen sahiplendi. Büyükşehir Belediyesi çalışanları heykelin açılışına kadar bizimle işbirliği içerisinde özveriyle çalıştı. Emeği geçen herkese, Heykeltraş Erdal Duman’a ve diğer sanatçı arkadaşlara, mücadelemizi sahiplenen tüm vatandaşlara ve bize destek olan belediye başkanlarımıza teşekkür ederiz. Cumhuriyetin başkenti Ankara bundan sonra daha güzel olacak.”

Ankara sanatı seven insanların yetiştiği bir ortam olacak

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise “Kentin hafızaları vardır maalesef uzun yıllardır Ankara’da kente ait birçok eserin ortadan kaldırıldığını görüyoruz. Daha sonra bunlara nasıl sahip çıkalım diye kara kara düşünmeye başlıyoruz. Kente ait ne varsa ortadan kaldırılmaya başlandı. Kente ait ne varsa bunların hepsi yerine gelecek. Kenti bir otel olmaktan çıkarıp Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği Ankara’nın dünyada turist çeken başkentlerle yarışmasını hedefliyoruz. Bunun için de Ankara kültürün ve sanatın başkenti olması lazım. Ankara’nın kaybolan değerlerini Mimarlar odası ile birlikte hepsini yerine koyacağız. Görev süremiz içinde Ankara’nın her yerinde tiyatrolar ve sanat merkezlerini açıldığını göreceksiniz. İnşallah Ankara sanatı seven insanların yetiştiği bir ortam olacak.

Ankara’da özlemini çektiğimiz o günlere kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de şöyle konuştu:

“Mimarlar Odasına ve heykeltıraşlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Değişim güzel bir şey Ankara Büyükşehir Belediye Başkanıyla Çankaya’da hasret çektiğimiz 25 yılsonunda artık halkın belediye başkanı Mansur Yavaş’la, özlemini çektiğimiz o günlere kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye’de her şey çok güzel olacak. Kent bir yaşam alanıdır, uygarlıktır kent heykelleriyle sanatıyla kültürüyle parkları ve kültür merkezleriyle bütün canlılara hizmet eden bir bütündür. Heykellerin varlığı da o uygarlığı betimleyen en güzel öğelerdir. Cumhuriyet dönemi eserleri bir bir yok edilmeye çalışıldı biz de sahip çıkmanın mücadelesini verdik. Bundan sonra Mansur Başkanla birlikte ve hep birlikte sahip çıkacağız. Çünkü sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri yok olmuş diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden yürümeye devam edeceğiz. Emek veren herkese teşekkür ediyorum.”

Ankara heykelini biz ifade özgürlüğümüzü kazandık

Heykeltraş Erdal Duman da , “Ankara çok önemli bir heykelini kazandı. heykeller kentin kaybettiğimiz ifade özgürlüğüdür. Biz bu ifade özgürlüğümüzü yeniden kazandık. Bu ifade özgürlüğünü dirençli ve azimli bir mücadele ile yeniden kazandığımız için Ankara adına herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ali Hakkan ve Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a plaket sundu. Ardından sanatseverlerle birlikte heykelin açılışı gerçekleştirildi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

 

 

Okunma Sayisi : 3174
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 17.07.2024 - 14:27:08
Şu an 1 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları