Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
18 Şubat 2021

Mimarlar, Kamu ihale Kurumu ile meslek alanına ilişkin görüşme gerçekleştirdi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, nitelikli mimarlık hizmeti için ihale süreçlerine dair Kamu İhale Kurumu ile görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmeye Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Songül Üzgün ve Ünal Kara ile Mimarlar Odası Ankara Şube İhale Takip Merkezi Sekreteri Redife Kolçak katıldı. 

Görüşmede mimarları Kamu İhale Kurumu Başkanı Hamdi Güleç, başkan yardımcıları ve düzenleme kurulu üyeleri karşıladı.

Görüşmede, mimarların ihalelerde yaşadıkları; Türkiye genelinde paket ihaleler, yeri belli olmayan ve koşullarının ağırlığı, ciro, bankada bloke paranın bulunması eşitlik ilkesine aykırı olması, danışmanlık ve hizmet ihalelerine ilişkin 21/F den yapılan pazarlık usulü ihalelerin %80’i oluşturması ve sayıları 5 i geçmeyen firmaların hep bu ihaleleri alması,  tekelleşme oluşması, serbest mimarlık hizmeti veren büroları alt yüklenici olarak taşeronlaştırılması, meslek alanımızda düzensizlik oluşturması, telif hakkının FSEK kanuna göre devredilemeyeceği ve Samsun’da kazandığımız mahkeme kararı ile bunun çok açık olduğu, hukuka aykırı şekilde telif hakkı devri istendiği, ihalelerdeki teknik personel karmaşası ve mimarlık hizmetlerinde mimar personelin istenmemesinin hukuka aykırı olması, ihalelerde Büro Tescil Belgesi istenmemesi sorunu, en az bedel üzerinden ihalelerin alındığı, sürenin uzaması gibi sorunlar dile getirildi.

Kamu İhale Kurumu yöneticileri ise, bu sorunlara ilişkin, “Türkiye geneli paket İhaleler konusunda ki şartların ağırlığı ve haksız rekabet üzerine bizim literatürümüzde böyle bir paket ihale kavramı yok inceleyip size döneceğiz. Büro Tescil Belgesini sözleşme aşamasında istiyoruz, bu konu üzerinde de hassasiyetle duracağız . Nitelikli bir mimarlık hizmeti için en az bedelin altında ihale bedellerine müdahale edilmesi gereklidir bu konuda haklısınız. Mimari proje ihalelerinde teknik personel konusunda da gereğini yapacağız dediler.  İhaleler konusunda TOKİ ile görüşme yapacağız. İşbirliğine her zaman açığız” dedi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Basın Birimi 

Okunma Sayisi : 142
Adres : Konur Sokak 4/3 06420 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 26.02.2021 - 15:27:36
Şu an 45 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları