-E-Bülten düzgün görüntülenemiyorsa buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

MESLEK YILINA SAYGI TÖRENİ

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından her yıl Mimar Sinan Haftası kapsamında düzenlenen Meslek Yılına Saygı Töreni bu yıl da mesleğinde 30, 40, 50 ve 60 yılını dolduran üyelerimizi bir araya getiriyor. 

Meslek Yılına Saygı Töreni,  Ankara Palas’ta 09 Nisan 2011 Cumartesi akşamı saat 19.00’da gerçekleştirilecektir. Meslekte 30, 40, 50 ve 60 yılını dolduran üyelerimizin listesine linkten ulaşabilirsiniz.

Üyelerimizin Şube ile iletişime geçmelerini rica ederiz.

İletişim için: Esin Bölükbaş 417 86 65 / 118 devamı>>


PANEL: MİMAR SİNAN VE DONEMİ: DOĞU VE BATI'YA BAKIŞLAR

Mimarlar Odası Ankara Şubesi bu yıl Mimar Sinan Haftasında, Sinan'ın yaşadığı dönem üzerine odaklanacak bir Panel düzenleyecek. Panel'in başlığı "Mimar Sinan ve Dönemi: Doğu ve Batı'ya Bakışlar" olarak belirlendi. Bu Panel, Mimar Sinan ve yapıtlarını değil, ama erken kapitalist dönem olarak da adlandırılan 1500-1800 yılları arasında Osmanlı'nın doğu ve batı ilişkilerini konu edinecek.

Oturum başkanlığını Bülent Batuman’ın yapacağı Panel 7 Nisan 2011 Perşembe günü saat:18.30’daTÜBİTAK Konferans Salonunda gerçekleştirilecek. ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden Sevil Enginsoy Ekinci, Ali Uzay Peker ve ODTÜ tarih bölümünden Mustafa Soykut’un katılacağı Panel’in detayları aşağıdaki gibidir:

Program
Açılış Konuşması

Fatih Söyler , Başkan, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi
Panel

Oturum Başkanı: Bülent Batuman , Sekreter Üye, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi

Konuşmacılar:

Doç. Dr. Mustafa Soykut, ODTU Tarih Bölümü: "Güney Asya ve Avrupa Ekseninde Osmanlı ve Rönesans"

Y. Doç. Sevil Enginsoy Ekinci, ODTU Mimarlık Bölümü: "Rönesans’ın Coğrafyası ve Mimar Sinan"

Doç. Dr. Ali Uzay Peker, ODTU Mimarlık Bolumu: "Edirne'nin Doğusu-Fergana'nın Batisi: Sinan Mimarisinin Kaynakları"

20.15 Kokteyl


ULUSAL MİMARLIK ÖDÜLLERİ ÖDÜLLÜ YAPILAR PLAKET TÖRENİ 1

TMMOB Mimarlar Odası, 1988 yılından itibaren düzenlemekte olduğu Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri programı kapsamında “Yapı Dalı Ödülü” almış tüm yapılar için plaketler hazırlamış bulunmaktadır.

Bu kapsamda Ankara’da ödül alan ilk yapı Mimar Cengiz Bektaş’ın müellifi olduğu Türk Dil Kurumu (1972-1978) yapısıdır. Genel Merkezimiz tarafından hazırlanan plaket 24 Mart 2011 tarihinde Cengiz Bektaş eşliğinde Türk Dil Kurumu Binası’na çakıldı. Törene TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu, Türk Dil Kurumu yetkilileri ve üyelerimiz katıldı.

Ulusal Mimarlık Ödülü almış yapılara plaket asma törenleri Atakule Alışveriş Merkezi ve Atatürk Kültür Merkezi yapıları ile devam edecek.


ATÖLYE ÇALIŞMALARI

TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYMAK
Terörle Mücadele Kanunu Mağduru Çocuklarla-Taş Atan Çocuklar

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Diyarbakır Şubesi tarafından “Taş Üstüne Taş Koymak” atölyeleri olarak düzenlenen projede, kamuoyunda “taş atan çocuklar” olarak bilinen ve cezaevinde yattıktan sonra çıkan gençlerle, taşın kentsel ölçekteki anlamı  üzerine bir dizi atölye çalışmaları yürütülecektir. 1-3 Nisan tarihlerinde, Tezcan Karakuş Candan ve Ali Hakkan tarafından koordine edilen proje, Taş atan çocukların, gençlerin, yaşama dair ve kente dair beklentilerini açığa çıkartmak, gündelik yaşamda oluşan koşulların kendi sosyolojik ve ekonomik sürecinden kopartılmadan ele alınmasına dikkat çekmek, gençlerin, çocukların kendi beklentilerini, hayallerini üretime dönüştürmeleri amacıyla kurgulanmıştır. 3 gün sürecek çalışmalarda, aşağıdaki atölyeler gerçekleşecektir:

Benim Diyarbakır’ım: Canlı Kent Performansı
Taş Ustaları ile buluşma
Diyarbakır’a Dokunuyoruz
Taş oyunları açığa çıkartılacak
Taşların Anı: Fotoğraf Hikâyeleri
Şimdi Taşlar Barış için
Taş öyküleri

 


“ULUCANLAR CEZAEVİ MÜZESİ TOPLUMSAL BİR DÜŞTÜ” SÖYLEŞİLERİ - 3

Ulucanlar Cezaevi'ne ilişkin Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından düzenlenen söyleşiler dizisi devam ediyor. Söyleşilerin ilki 3 Şubat 2001 tarihinde Tezcan Karakuş Candan ve Ali Hakkan ile “Ulucanlar Cezaevi, Kent Düşleri Yarışması, Toplumsal Süreci” başlığı ile gerçekleştirildi. İkinci söyleşi ise Esin Boyacıoğlu ile “Cezaevlerinin Tarihçesi ” üzerine idi. Ayşen Savaş’ın konuk olacağı 3. söyleşi “Cezaevi Müzeye Dönüşür mü?” başlığı ile 30 Mart 2011 Çarşamba günü saat 19.00’da Meşrutiyet Cad.7/7 adresinde TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Toplantı Salonu’nda gerçekleşecek. devamı>>


“ESKİŞEHİR TARİHİNE YOLCULUK”

Kültür MBÇK etkinlikleri kapsamında Eskişehir gezisi yapıldı. 12 Mart 2011 Cumartesi günü sabah tren garında buluşuldu. Tren yolculuğu ile başlayan gezinin il durağı Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı oldu. Kahve Evi’ndeki kahvaltı molasından sonra Masal Şatosu ve Korsan gemisi görülerek geçmişe yolculuk başladı. İkinci durak Odunpazarıydı. Odun pazarı’nda üç Odunpazarı evinin birleştirilmesi ile oluşturulan Eskişehir Cam Sanatları Müzesi ve müzedeki sayısız sanatçının eserleri gezinin ilgi odağı oldu. Ardından Atlıhan Çarşısı ve Hafız Ahmet Efendi Konağı’na geçildi. Hafız Ahmet Efendi Konağı’nda geziye katılan üyeleri Hafız Ahmet Efendi’nin torunlarından Gülşen Abla karşıladı. Gülşen Abla’dan Lüle taşı asasının hikayesini dinledik. Hafız Ahmet Efendi’nin torununun yaptığı 3 lüle taşlı asadan birini Eskişehir’i ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk’e hediye ettiğini, asanın halen Anıtkabir Müzesi’nde sergilenmekte olduğunu aynı asanın bir eşinin    İran şah’ında olduğu 3. asa da konakta görüldü. Odunpazarı’ndan ayrılan gezi ekibi soluğu kentpark’ta aldı. Yapay plajlar ve kentpark gzisinden sonra öğle yemeği için Kırım Çiğbörekevi’nde mola verildi. Mola’dan sonra kent merkezine doğru yola çıkıldı. Porsuk çayında yapılan tekne gezintisi ve kent gezisinden sonra gezi ekibi gara yürüyerek gitmeyi tercih etti. Tren yolculuğu ile başlayan Eskişehir gezisi tren yolculuğu ile son buldu.


MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBE BASIN AÇIKLAMASI

ANKARA BU SÖYLEME LAYIK DEĞİL!

Ankara’da yaşadığımız iki günlük kar sıkıntısı henüz bitmeden Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Gökçek’in yaptığı açıklamalar üzerine bu basın açıklamasını yapma gereği duyduk. devamı>>


CİNSİYET ve MEKÂN ATÖLYESİ

Mekânın cinsiyeti var mıdır? Mekânları eril veya dişil olarak ayırt etmek mümkün müdür? Eğer mümkün ise bu ayrım mimarlara ne gibi beceriler kazandırabilir? Cinsiyetin ötesine geçen, cinsiyetsiz bir mekân düşünülebilir mi? Mimarların mekan kavrayışını cinsiyetler mi, yoksa cinsiyetsizlik mi özgürleştirecektir? Soruları ile yola çıkan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Öğrenci Komisyonu “Cinsiyet ve Mekân” atölyesinde buluştu. Yürütücülüğünü E. Özgür Özakın’ın üstlendiği atölye çalışmalarına ODTÜ ve Gazi Üniversitesi öğrencileri yoğun ilgi gösterdi. Mimarlar Odası’nda gerçekleştirilen atölyede öğrenciler cinsiyet kavramı üzerinden mekân ile kimlik kavramlarının dayanaklarını tartıştılar.

 


"KENT VE MEKÂN EKSENİNDE TOPLUMSAL CİNSİYET TARTIŞMALARI"

Mekânın toplumsal süreçlerden ve beşeri pratiklerden bağımsız ele alınamayacak bir olgu olması onun toplumsal cinsiyet temelinde yeniden düşünülmesini ve tanımlanılmasını zorunlu kılar.

Hâkim toplumsal cinsiyet rejiminin yön verdiği cinsiyet rollerinin yeniden üretiminde mekânsal ayrışmalar ve mekânla ilişkiler temel bir öneme sahiptir. Diğer taraftan mekân sadece toplumsal cinsiyet ilişkilerinin yapılandırılmasına hizmet etmekle kalmaz, aynı zamanda söz konusu ilişkiler tarafından belirlenir. Bu çerçevede mekânın, toplumsal cinsiyet rejiminin ve toplumsal cinsiyet rollerinin birbirlerini nasıl şekillendirdiklerini, bir başka deyişle mekân ile cinsiyet hallerinin ilişkiselliğinin tartışıldığı “Kent ve Mekân Ekseninde Toplumsal Cinsiyet Tartışmaları” Paneli İnşaat Mühendisleri Odası Rüştü Özal Salaonun’nda yapıldı. Panelin açılış konuşmasını Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sekreteri Bülent Batuman yaptı.

Mimarlar Odası Ankara Şube ve Kaos GL’nin birlikte düzenlediği panel iki oturum ile yapıldı. İlk oturumun başkanlığını Serpil Sancar yürüttü. Berrin Yanıkkaya “Şehirde Kaybol(AMA)mak ya da Kadın Olmak”,Asuman Türkün “Yeni Kent Politikaları ve Kadınların Konumu”, Levent Şentürk“Eril Kent: Bir Mimarlık Atölyesi için Konu Başlıkları” bildirileri ile panelde yer aldı.

Öğle arasından sonra devam edilen panelde ikinci oturumun başkanlığını Kaos Gl’den Ali Erol yürüttü. Gülsüm Baydar “Cinsiyetsiz Mekânlar / Mekânsız Cinsiyetler”, Aksu Bora “Bir Hafıza Mekanı Olarak Ev”, Elif Ekin Akşit “Cinsiyetlendirilmiş Kamusal Alan Tanımları ve Ötesi: Hamamlar, Parklar vs...”,Doğu Durgun“Bir Arzu Coğrafyası Olarak Şehir ve Erkek Eşcinseller Arası İletişim” başlıklı sunumları ile panelde yer aldı.


“KENTİMİ OKUYORUM” ÇOCUK KİTAPLARI YARIŞMASI 2 TEMA: “OYUN”

Okul öncesi çocuklara ve ilköğretim okullarındaki çocuklara yönelik olarak yürütülen “Çocuk ve Mimarlık” çalışmaları kapsamında, çocuk kitaplarında mimarlık, kent, çevre, kültürel miras konularının çocukların anlayacağı dilde öykü ve masallarla anlatılması amacıyla düzenlenen “Kentimi Okuyorum” Çocuk Kitapları Yarışması’nın ikincisi “oyun” temalı olarak gerçekleştirilecektir. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından “3–6” ve “7–12” yaş grubu hedef kitlesine yönelik olarak düzenlenecek olan yarışmada;

• Çocuklarda yaşadıkları çevreye, kente ve mimarlığa karşı duyarlılık oluşturulması,

• Çocukların kitap okumaya karşı ilgilerinin arttırılması

• Oyun kavramının ve mekanlarının yeniden gündem haline getirilmesi.

amaçlanmaktadır.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgeye www.mimarlarodasiankara.org adresinden ulaşabilirsiniz.


HASANOĞLAN BELGESELİ ANKARA’YI AYDINLATTI

Ankara’da Hasanoğlan Çalışma Grubunun başlattığı, Köy Enstitüleri’ni ve Hasanoğlan’da iki yıla yakın bir süredir büyük özverilerle yapılan çalışmalarını anlatan HASANOĞLAN ONURUMUZDUR belgeseli, Mimarlar odası Ankara şubesi, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Ankara Şubesi, Hasanoğlan Atatürk Öğretmen Okulu Mezunları Derneği , İnşaat mühendisleri odası Ankara şubesi, Ziraat Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Yapı-Der, öğrenci grupları, demokratik kitle örgütleri ve diğer meslek odalarının katkı ve katılımlarıyla tamamlanarak tanıtımı yapıldı.

Belgesel gösterimi 24 Şubat perşembe akşamı İnşaat Mühendisleri Odası’nın Teoman Öztürk Salonu’nda gerçekleştirildi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Hasanoğlan Atatürk Öğretmen Okulu Mezunları Derneği (HASDER), YAPIDER ve YKKED Ankara Şubesi adına yapılan konuşmalardan sonra salonu dolduran coşkulu kitle, belgeselin sunumunu duygulu anlar yaşayarak izledi.


WEB ÜZERİNDEN ÜYE İŞLEMLERİ BAŞLADI

Mimarlar Odası tarafından üyelerimizin bazı üyelik işlemlerinin internet üzerinden yapabilecekleri uygulama 01 Ocak 2011 tarihinde başlatılmıştır.

Üyelerimiz bu işlemlerle sistem üzerinden;

  • Kendi bilgilerini görme (iletişim, mali konular,eğitim,proje vb)
  • İletişim bilgilerini değiştirme gibi taleplerde bulunabilme,
  • Ödeme işlemleri (aidat vs.)
  • E-eğitim programlarına katılabilme,

MİMARLAR ODASI: MESLEK ODALARINI VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI KAPATMAYI ÖNEREN İLKEL VE ÇAĞDIŞI ANLAYIŞI KINIYORUZ..!

Mimarlar Odası, Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu’nun, TRT’de yayımlanan bir programdaki açıklamaları nedeniyle 26 Mart 2011 tarihinde bir basın açıklaması yaptı. devamı>>


İMO: YETKİMİZ OLSA EĞİTİMSİZLERİN MÜTEAHHİTLİK YAPMASINA İZİN VERMEZDİK

İnşaat Mühendisleri Odası, Ali Ağaoğlu’nun basında yer alan görüşleriyle ilgili olarak 26 Mart 2011 tarihinde bir basın açıklaması yaptı. devamı>>


15MAYIS`TA ANKARA`DA BULUŞUYORUZ

Haklarımız İçin, Geleceğimiz İçin, Halkımız İçin, Ülkemiz İçin 15 Mayıs 2011 Pazar Günü Ankara`da TMMOB Mitingi`nde Buluşuyoruz. devamı>>


ANTALYA KENT SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

TMMOB Antalya Kent Sempozyumu 24-26 Mart 2011 tarihleri arasında Antalya Dedeman Oteli’nde düzenlendi. Sempozyumun açılışında TMMOB Antalya İKK Sekreteri Vahap Tuncer, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abit Demircan ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Erdem Armen birer konuşma yaptılar. devamı>>


METALURJİ MO: YARGI KARARLARINI UYGULAMAYAN BAŞBAKAN VE KAMU YÖNETİCİLERİNE TAZMİNAT DAVASI AÇTIK

Metalurji Mühendisleri Odası, Seydişehir ETİ Alüminyum Tesisleri`nin özelleştirilmesinin iptaliyle ilgili yargı kararlarını uygulamayan Başbakan ve kamu görevlilerine tazminat davası açtı. Metalurji Mühendisleri Odası, konuya ilişkin olarak 28 Mart 2011 tarihinde bir basın açıklaması yaptı. devamı>>


“MMO ÖĞRENCİ ÜYE KURULTAYI DÜZENLENDİ

Makina Mühendisleri Odası Öğrenci Üye Kurultayı 26 Mart 2011 Cumartesi günü Ankara’da İMO Teoman Öztürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. devamı>>


TMMOB, GÜVENCELİ İŞ, İNSANCA YAŞAM İÇİN 3 NİSAN’DA ANKARA'DA BULUŞACAK EMEK ÖRGÜTLERİNİN YANINDADIR!

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, 3 Nisan’da Ankara’da düzenlenecek “Yaşamları Parçalanırken Kaderleri Birleşenler, Güvenceli İş, İnsanca Yaşam İçin Yürüyor!” etkinliğine TMMOB’nin desteğine yönelik bir açıklama yaptı. devamı>>


ZMO: KİPTAŞ‘IN YASADIŞI KONUT PROJESİNİ MAHKEME İPTAL ETTİ; BELEDİYE HALA SATIYOR!

Ziraat Mühendisleri Odası tarafından açılan dava sonucu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin toplu konut uygulamalarını gerçekleştiren KİPTAŞ’ın Tepecik‘e bağlı Türkoba‘da tarım arazisi üzerinde konut yapma projesi, İstanbul 5. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. ZMO, konuya ilişkin olarak 27 Mart 2011 tarihinde bir basın açıklaması yaptı. devamı>>


TMMOB GEMİ MÜHENDİSLERİ ODASI ANA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Gemi Mühendisleri Odası Ana Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 25 Mart 2011 tarih ve 27885 sayılı Resmi Gazete`de yayımlandı. devamı>>


DENİZLİ İKK: NÜKLEERİ DURDURUN!

TMMOB Denizli İl Koordinasyon Kurulu, nükleer enerji santralleri üzerine 23 Mart 2011 tarihinde bir basın açıklaması yaptı. devamı>>


LİBYA TEZKERESİNE HAYIR

Libya`ya asker gönderilmesine ilişkin Başbakanlık tezkeresi TMMOB, TTB ve KESK Ankara Şubeler Platformunca 24 Mart 2011 tarihinde TBMM Dikmen Kapısı önünde düzenlenen kitlesel bir basın açıklamasıyla protesto edildi. devamı>>


AKP SEÇİM ÖNCESİ YASA DEĞİŞİKLERİYLE NE AMAÇLIYOR?

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan 3194 Sayılı İmar Kanunu ile 5366 Sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hakkında 24 Mart 2011 tarihinde bir basın açıklaması yaptı. devamı>>


ODA SEKRETERLERİYLE 15 MAYIS TMMOB MİTİNGİNE YÖNELİK TOPLANTI YAPILDI

TMMOB Mitingine yönelik hazırlıklar için 23 Mart 2011 tarihinde Oda Sekreter Üyeleri ile toplantı yapıldı. devamı>>


ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI’NA GAZİ TESİSLERİ ALANI İLE İLGİLİ YAZI GÖNDERİLDİ

“Orman Genel Müdürlüğü Gazi Tesisleri Alanında 1. Derece Doğal ve Tarihi Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı” çalışmaları ile ilgili olarak yapılacak “Halkın Katılımı” toplantısı için Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü`nden gelen yazı üzerine, TMMOB 23 Mart 2011 tarihinde yanıt gönderdi. devamı>>


DÜNYA JAPONYA’DA YAŞANANLARIN PANİĞİNDE, AKP NÜKLEER SANTRAL PEŞİNDE

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Japonya’da yaşanan deprem ve tsunami sonra meydana gelen nükleer santral hasarı ve radyoaktif sızıntı ile ilgili olarak 23 Mart 2011 tarihinde bir basın açıklaması yaptı. devamı>>


5. ETHOS ANKARA ULUSLARARASI TİYATRO FESTİVALİ

Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali, Başladı. Sahneleri Şenlendirmek,sokakaları sanat sokağına dönüştürmek için yola çıkan 5. Ethos Ankara Uluslar arası Tiyatro festivali 26 Mart - 3 Nisan tarihleri arasında yapılıyor. devamı>>


ODTÜ 12. SANAT FESTİVALİ BAŞLADI

ODTÜ Kültür Kongre Merkezinde Resim-Heykel-Seramik-Baskı sergisi ile açılışı yapılan ODTU 12. Sanat Festivali 25 Mart - 24 Nisan 2011 tarihleri arasında düzenleniyor. Festival kapsamında konserler, tiyatrolar, film gösterimleri, atölye çalışmaları ve söyleşiler gerçekleştiriliyor. devamı>>


“JE LUTTE DES CLASSES”

SİPA PRESS fotoğrafçılarının objektifinden 2010 yılı Fransa’daki işçi, öğrenci eylemleri fotoğraf gösterisi (“JE LUTTE DES CLASSES” ) 17 Mart 2011 Perşembe günü saat 19.00’da AFSAD’ta görülebilir. SİPA PRESS fotoğrafçılarının fotoğrafları sergi ve gösterileri TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği, DİSK’e bağlı gençlik sendikası olan GENÇ-SEN ve AFSAD Toplumcu Gerçekçi Belgesel Fotoğraf Atölyesi tarafından örgütleniyor. Sergi ve Gösterilerde atölye fotoğrafçılarının ülkemizdeki öğrenci mücadelesine ilişkin fotoğraflarda yer alıyor.

Sergi ve Gösteri Takvimi
17 Mart 2011 Perşembe günü saat 19.00’da AFSAD –Gösteri
23 Mart 2011 Çarşamba Ankara Üniversitesi Sergi ve Gösteri
26 Mart 2011 Cumartesi Sakarya Caddesi Sergi
6 Nisan 2011 Salı Hacettepe Üniversitesi Sergi ve Gösteri
7 Nisan 2011 Perşembe ODTÜ Sergi ve Gösteri


SİNAN ÖDÜLLÜ MİMARLAR PROGRAMI: 2010–2012: MEHMET KONURALP MİMARLIĞI

2 Nisan 2011   tarihinde,   MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda düzenlenecek panelin ardından açılacak sergi,   2 – 19 Nisan 2011   tarihleri arasında,   Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Sergi Salonu’nda izleyicisi ile buluşacak. Sergi daha sonra Türkiye kentlerinde belirlenen program dahilinde açılacak. devamı>>


BİR USTA BİR DÜNYA

Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde sanat ve edebiyatta derin izler bırakmış önemli isimler için açılan “Bir Usta Bir Dünya” sergi dizisi grafik sanatçısı Mengü Ertel ile devam ediyor. Bir Usta Bir Dünya: Mengü Ertel - “Tepe tepe kullanıyorum hülyalarımı”sergisi, 4 Mart - 23 Nisan 2011 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. devamı>>


1. SANAT VE TASARIM EĞİTİMİ SEMPOZYUMU “DÜN BUGÜN GELECEK” ÇALIŞTAYI

Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından 22–29 Nisan 2011 tarihleri arasında “Dün, Bugün, Gelecek” temalı 1. Sanat ve Tasarım Eğitimi Sempozyumu kapsamında çalıştay düzenleniyor. devamı>>


ULUSLARARASI EKOLOJİK MİMARLIK VE PLANLAMA SEMPOZYUMU 2011

İlk 3’ü başarıyla gerçekleştirilmiş olan Ekolojik Mimarlık ve Planlama Sempozyumu’nun 4.’sü 15–17 Eylül 2011 tarihlerinde Antalya’da Mimarlar Odası Antalya Şubesi tarafından organize edilmektedir. devamı>>


2011 UNESCO KÜLTÜREL MİRASIN KORUNMASI ASYA-PASİFİK MİRASI ÖDÜLLERİ

Birey ya da kuruluşların, özel veya kamu-özel işbirliği ile gerçekleştirdikleri Asya ve Pasifik bölgelerindeki kültürel mirasın değerinin artmasına katkı koyan, son 10 yılda tamamlanmış restorasyon projeleri ödüle başvurabiliyor.  Son başvuru tarihi 31 Mart 2011. devamı>>


ŞENER ÖZLER ÇOCUK VE MİMARLIK RESİM YARIŞMASI’NIN BEŞİNCİSİ DÜZENLENİYOR

Son Teslim Tarihi: 01.04.2011

“Çocuk dostu kent, çocuğun gelecekte kentine sahip çıkan yetişkin bir birey olabilmesi için onun fiziksel ve sosyal gelişimini destekleyebilen özelliklere sahip olan kenttir.” Arza Churchman. devamı>>


11. İZOCAM YALITIM YARIŞMASI

Dünya kentsel bir alana dönüşmektedir. Şehirler giderek büyümekte, kentsel nüfus artmaktadır. Bunun bir sonucu olarak sokağın altında ve üstünde, farklı seviyelerde çeşitli aktiviteler içeren binalar da gitgide yaygınlık kazanmaktadır. devamı>>


9. TAÇ “BİR DE SEN TASARLA” ÖĞRENCİ YARIŞMASI

Son Başvuru Tarihi: 08.04.2011

Ev tekstil sektörü markalarından TAÇ’ın bu yıl dokuzuncusunu düzenlediği “Bir De Sen Tasarla” yarışmasına başvurular başladı. devamı>>

“BARCELONA 2011″ ULUSLARARASI MİMARLIK YARIŞMASI

Son Teslim Tarihi: 15.04.2011

Arquitectum firması IAAC (Institute of Advanced Architecture of Cataluyna) işbirliğinde “Barcelona 2011″ Uluslararası Mimarlık Yarışması düzenliyor. Yıllık ortalama 100 milyon turistin ziyaret ettiği İspanya Avrupa’nın en önemli turizm ülkelerindendir. devamı>>

19. GELENEKSEL İLKÖĞRETİM OKULLARI ARASI MİMAR SİNAN RESİM YARIŞMASI “EKOLOJİK MİMARLIK ”

Son Teslim Tarihi: 18.04.2011

Mimar Sinan’ı 423. Anma Yılı nedeniyle, İlköğretim öğrencilerine sanat ürünlerini ortaya koyma fırsatı vererek, güzel sanatlara ilgiyi artırmak, yaşadıkları kenti ve çevreyi algılamalarını sağlamak, bu konularda duyarlılıklarını artırmak ve teşvik etmek amacıyla yapılacaktır. devamı>>

“DÜŞLERDE KOCAELİ” ÖYKÜ YARIŞMASI

Son Teslim Tarihi: 18.04.2011

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu 06–07–08 Mayıs tarihlerinde II. Kent Sempozyumunu düzenliyor. Bu bağlamda; Kocaeli’nin sorunlarını, bunlara ilişkin çözüm önerilerini; kentin yönetimini, kültürel ve sosyal yaşamını, iş hayatını, eğlence hayatını, kentin dokusunu, doğal varlıklarını, yapılarını, vb Kocaeli kentine ve yaşamına dair her şeyi konu olarak alınabileceği ilk ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik öykü yarışması düzenleniyor. devamı>>

KENT BELGESELİ – KOCAELİ KENTİ İÇİN FOTOĞRAF YARIŞMASI

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu 06–07–08 Mayıs tarihlerinde II. Kent Sempozyumunu düzenliyor. Bu bağlamda; kentin çözüm bekleyen sorunlarının ve kente dair gerçekleşmiş olumlu çözümlerin, yapılacak yarışmanın fotoğrafları ile belgelenmesi hedeflenmektedir. devamı>>


MİMARLIKTA ELEŞTİREL OKUMALAR-MİMARLIK ÖĞRENCİLERİ YAZI YARIŞMASI 2011

Son Teslim Tarihi: 25.04.2011

Eleştirel okuma, yerleşik bir mimarlık kültürünün oluşmasından öte; mimarlığın toplumsal bir olgu olduğunun içselleştirilmesi ve dolayısıyla, mimarlık düşün ve uygulamasının “özgürleştirici” bir nitelik edinebilmesinin bir ön koşuludur. Bu erekle, mimarlığın kuramsal çerçeve ve uygulamaları, ezber bozan okumalar, aykırı yaklaşımlar ve farklı duruşlarla sınanmalı ve eleştirel okumanın araç ve yöntemleriyle yeniden ve ısrarla tartışmaya açılmalıdır. devamı>>

UIA ULUSLARARASI ÖĞRENCİ FİKİR YARIŞMASI

Son Teslim Tarihi : 31.03.2011

2011 Tokyo Dünya Mimarlık Kongresi düzenleme komitesi, mimarlık öğrencileri için dünya çapında bir fikir yarışması düzenliyor.  Yarışmacılardan, Tokyo metropoliten alanının çevresinde yer alan 4 ayrı bölgede, kentin 2050 yılındaki potansiyel gelişimini göz önünde tutarak, belirlenen dört temadan birini geliştirmeleri bekleniyor.


BİRLİK HABERLERİNİN 136. SAYISI ÇIKTI

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği`nin süreli yayın organı "Birlik Haberleri"nin Ocak-Şubat 2011 dönemini içeren 136`ncı sayısı çıktı. devamı>>
KALKINMA AJANSLARI PROJE VE FAALİYET DESTEKLEME YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK