-E-Bülten düzgün görüntülenemiyorsa buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

ÜYE DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Mimarlar Odası 41. Dönem Olağan Genel Kurulunda Oda yönetmeliklerinde yapılacak değişikliklere ilişkin, 22 Ekim 2008 Çarşamba günü saat 18.30 da Üye Danışma Kurulu Toplantısını yapmıştır.

 

KAMU HİZMETİNDE MİMARLIĞA TANIKLIK – 12

Kamu kurumlarında yürütülen mimarlık hizmetlerinin ortamla buluşması amacıyla söyleşi sergi ve yayın olarak projelendirilen Kamu Hizmetinde Mimarlıga Tanıklık etkinliğinin 12.’si Halkbank Genel Müdürlüğü İnşaat Emlak ve Ekspertiz Daire Başkanlığı ile 23 Ekim 2008 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Halkbank Genel Müdürlüğü İnşaat Emlak ve Ekspertiz Daire Başkanlığı işyeri temsilcisi Ülkü Ezen, kurumun tarihçesi ve geçmişten bugüne Türkiye genelindeki kurum yapılarını irdelemiş, Kurumdan yeni emekli olmuş üyemiz Sonay İlbay ise Ankara’nın en yüksek binası olan Halkbank Genel Müdürlük binasının oluşumuna tanıklık sürecini anlatarak kurumdaki mimarlık faaliyetlerinin işleyişi hakkında bilgiler aktarmıştır.

40. DÖNEM YÖNETİM KURULUNDA GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 40. Dönem Yönetim Kurulu üyesi Y.Yeşim Uysal yüksek lisans eğitiminin yoğunlaşan temposu nedeniyle 28.10.2008 tarih ve 4088 sayılı dilekçesi ile Yönetim Kurulu Sekreter Üyeliği ve profesyonel görevinden ayrılması ile yeni görev dağılımı aşağıdaki şekildedir.

TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ 40. DÖNEM YÖNETİM KURULU

Nimet ÖZGÖNÜL .................................... Başkan
Manolya TOKALI ...................................... 2. Başkan
Ali HAKKAN .............................................. Sekreter Üye
Tezcan Karakuş CANDAN..................... Sayman Üye
Y.Yeşim UYSAL ....................................... üye
Demet GÜLHAN ......................................üye
Haluk KARA ............................................. üye


BU HAFTA GERÇEKLEŞTİRİLECEK TOPLANTILAR / ETKİNLİKLER

11 Kasım 2008 Yönetim Kurulu Toplantısı
12 Kasım 2008 Süreli Yayın Kurulu Toplantısı
14 Kasım 2008 SMGM Bilirkişilik Eğitim Semineri
15 Kasım 2008 SMGM Bilirkişilik Eğitim Semineri


ÇOCUK, KENT, ÇEVRE VE MİMARLIK ULUSAL BULUŞMASI
21–22 KASIM 2008 ANKARA

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, çocukları yaşadıkları mekana, çevreye ve kente yönelik bilinçlendirmek amacıyla başlatmış olduğu çocuk ve mimarlık çalışmalarını kamuoyu ile paylaşacağı 1.Çocuk Kent ve Mimarlık Ulusal Buluşması 21–22 Kasım 2008 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecektir. Ulusal Buluşma hakkında ayrıntılı bilgi ve katılım için www.mimarlarodasiankara.org adresinden bilgi alabilir, 417 86 65 nolu telefondan iletişim kurabilirsiniz.


TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ SMG PROGRAMI

Eylül-Aralık 2008 dönemine ait SMG programı güncellenmiştir.Söz konusu programlara katılacak kişi sayısı sınırlı olduğundan, katılmak isteyen üyelerin önceden kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

2009 YILINDA BİLİRKİŞİLİK EĞİTİM SEMİNERLERİ BAŞLIYOR

Sürekli Mesleki Gelişim çalışmaları kapsamında 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu'nun 15. maddesine dayanılarak hazırlanan Kamulaştırma Davalarında Bilirkişi olarak Görev Yapacakların Nitelikleri ve Çalışma Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin 5.madde g bendinde belirtilen "İlgili ihtisas odasınca düzenlenen bilirkişi meslek içi eğitim kursunu başarı ile tamamlayarak bilirkişi yetki belgesi almış olması ve denkliği kabul edilen belgeye sahip olması gerekir " hükmü gereğince üyelerimizin her il için ayrı ayrı düzenlenecek 2009 yılı bilirkişi listelerine başvuru yapabilmeleri için düzenlenecek meslek içi eğitim seminerlerine katılmaları zorunlu hale getirilmiş ve eğitim seminerinin tarihleri 17-18 Ekim 2008 ile 14 – 15 Kasım 2008 olarak belirlenmiştir.

MESLEKİ DENETİM

Mimarlık ve Mühendislik Hizmet Bedellerinin hesabında kullanılacak
2008 yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri açıklanmıştır. 1 Mayıs 2008 tarihinde uygulanmaya başlanan 2008 yılı Birim Maliyetlerine http://www.mimarlarodasiankara.org/?id=3279 adresinden ulaşabilirsiniz.

MESLEKİ DENETİM BEDEL TABLOSU

TMMOB Mimarlar Odası Genel Merkezi tarafından yayımlanan 15.08.2008 tarih ve 04/2319 nolu genelge ile, proje hizmetlerinin mesleki denetimi karşılığında alınacak olan mesleki denetim bedelinin TMMOB Mimarlar Odası Mimari Proje Hizmetleri 2008 yılı mesleki denetim bedelleri tablosuna göre MAKTU olarak alınmasına karar verilmiştir.

Mesleki Denetim Bedel Tablosuna http://www.mimarlarodasiankara.org/?id=3365 adresinden ulaşabilirsiniz.

ÜYELERIMİZE E-POSTA ADRESİ

Mimarlar Odası Ankara Şubesi üyelerine kullanıcıadı@mo.org.tr uzantılı mail adresi oluşturabilecektir. Konu ile ilgili bilgi almak isteyen üyelerimizin şubemiz ile iletişime geçmesini rica ederiz.

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLTÜR VE SANAT BÜYÜK ÖDÜLÜ’NE BU YIL ÜÇ AYRI DALDA ÜÇ BÜYÜK İSİM DEĞER GÖRÜLDÜ

Edebiyat dalında Yaşar Kemal, Mimari alanda Turgut Cansever ve Müzik dalında da Türk müziğinin ünlü bestakárı ve solisti Dr. Alaeddin Yavaşça değer görüldü. 2008 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, Çankaya Köşkü’nde düzenlenecek bir törenle sahiplerine verilecek .

NE DİYORSAN; "ORTAK AKIL DEFTERİ"NE YAZ!

Mimarlar Odası ZONGULDAK İl Temsilciliği, tüm Zonguldaklıların görüş bildireceği “ Ortak Akıl Defteri ” kampanyası başlattı.

MMO'DAN DOĞALGAZ ZAMMINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

"ULUSLARARASI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ BÖLGESEL KONFERANSINDA" SESİMİZ DAHA GÜR ÇIKSIN!

Tarih : 18.09.2008 - 02.11.2008
Yer: Amsterdam, Hollanda

 

“İNSAN HALLERİ’NİN ÖYKÜLERİ’’

VİDEO PROGRAMI “ŞEHİR YÜKSELİYOR”

KONFERANS

20 Kasım 2008 tarihinde düzenlenecek “Yapı Ürünleri Konferansı 2008”, dünyaca tanınmış uzman isimleri ağırlayacak. Konferans Swissotel The Bosphorus’da gerçekleştirilecek.

 

KASIM 2008 CSAAR 2008B: MİMARİ KORUMA ALANINDA SORUMLULUKLAR VE İMKÂNLAR

3-5 Kasım 2008
Petra Üniversitesi, Amman, Ürdün

KASIM 2008 DÜNYA ŞEHİRCİLİK GÜNÜ

6-8 Kasım 2008
İstanbul

KASIM 2008 7. ULUSAL AYDINLATMA KONGRESİ

27-28 Kasım 2008
İTÜ Mimarlık Fakültesi, Taşkışla
Taksim- İstanbul

SAİT KOZACIOGLU’NU KAYBETTİK

Mimarlar Odası, Odasına yıllarca fikri emeğini hiçbir şekilde esirgemeden vermiş, üretken, üretken olduğu kadar da mücadeleci Ankara Şubesinin değerli üyesi, arkadaşımız, dostumuz, 68 kuşağının önemli kişiliği, herkesin abisi, kardeşi Sait Kozacıoğlu’nu kaybetmiştir.

DANYAL TEVFİK ÇİPER’İ KAYBETTİK

1932 yılında İstanbul’da doğan Danyal Tevfik Çiper Mimarlık eğitimini 1951–1956 yılları arasında İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde yapmıştır. Üniversite yıllarından başlayarak kendi deyimiyle ‘Gerçekçi Mimarlık’ yani açık konstrüksiyon ve üzerindeki fonksiyonla ilgilenmiştir. Öğrenimi sırasında Frank Lloyd Write’ ın ekolü ‘Organik Mimari’den etkilenmiştir.

ADNAN TAŞPINAR’I KAYBETTİK

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin 3284 sicil numaralı üyesi değerli meslektaşımız Yüksek Mimar Adnan Taşpınar’ı 30 Ekim 2008 Perşembe günü kaybettik. Ailesine, yakınlarına, üyelerimize ve ODTÜ Mimarlık Fakültesindeki tüm çalışma arkadaşlarına başsağlığı dileriz.

GELECEK OFİSLER İÇİN YENİ FİKİRLER TASARIM YARIŞMASI

Son Teslim Tarihi 22 Kasım 2008

ÇUHADAROĞLU ALÜMİNYUM 2008 ÖĞRENCİ PROJE YARIŞMASI

Son Teslim Tarihi 24 Kasım 2008

ANKARA’NIN GELECEĞİNİ TASARLAMAK - KENTİN KÜLTÜR KATMANLARI 1 ANKARA’NIN ROMA DÖNEMİ – PANEL

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kentimizin geleceğini tasarlamayı, tasarlarken kentin kültürel katmanlarının farkına varmak için düzenlediği paneller dizisinin ilki olan ‘’ Ankara Roma Dönemi’’ panelini yayına dönüştürmüştür.Bu yayın Başkent Ankara’nın geleceğinin tasarlanmasında ve şekillenmesinde mevcut belgelerin gerekli kurum, kuruluş ve kişiler tarafından kullanılarak, kentin tarihi ve kültürel katmanlarının kentle bütünleşmesini sağlamak amacı ile hazırlanmıştır.

YAYIN KÜNYESİ : TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİİ
BİRİNCİ BASKI : EYLÜL 2008 ANKARA, 500 ADET

ANKARA’NIN GELECEĞİNİ TASARLAMAK- KENTİN KÜLTÜR KATMANLARI 2 ANAKARA’NIN TÜRK – İSLAM DÖNEMİ – PANEL

Paneller dizisinin ikincisini oluşturan ‘’ Ankaranın Türk İslam Dönemi ‘’ panelinin konuşma ve tartışmalarını içeren bu yayın, Başkent Ankara’nın 13. – 19 . yy arasında oluşmuş mimarlık verilerini, var olan somut belgeler; yok olmuş ya da bazı belgelerde, kaynaklarda gizli kalmış / açığa çıkmamış bilgiler ile bütünleştirip kentin fiziksel, sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi yapısını ortama sunmak ve etkin kılmak amacıyla hazırlanmıştır.

YAYIN KÜNYESİ : TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ
BİRİNCİ BASKI : EYLÜL 2008 ANKARA, 500 ADET

KORUMADA YENİ TANIMLAR YENİ KAVRAMLAR 'ENDÜSTRİ MİRASI’

TMMOB Mimarlar Odası 2007 yılında ‘ Yeni Tanımlar / Yeni Kavramlar,’ üst başlığı altında, henüz yeterince tanımlanmamış, bu nedenle koruma ve kullanımlara ilişkin yöntem ve esasları yeterince belirlenmemiş bir dizi kavramı koruma gündemine taşımayı amaçlayan atölye çalışmalarını başlatmıştır. ‘Endüstri Mirası’, ‘’Alan Yönetimi’, ‘ Kültürel Peyzaj’ ve ‘ Cumhuriyetin Mimari Mirası’’ başlıklarını taşıyan bu atolyelerin ilki, 6 -7 Nisan 2007 tarihlerinde ’’ Endüstri Mirası’’ temasını işlemek üzere Zonguldak’ta gerçekleştirilmiştir. Zonguldak Temsilciliğinin katkıları ile gerçekleştirilen alan çalışması ve atölye birlikteliğindeki çalışmaların amacı, bu miras türü ile ilgili tanım,kavram,koruma / kullanma sorun ve olanaklarını tartışmak ve bundan sonra bu alanda gerçekleştirilecek etkinliklere bir başlangıç oluşturmaktadır

YAYIN KÜNYESİ: TMMOB MİMARLAR ODASI GENEL MERKEZİ,TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ, TMMOB MİMARLAR ODASİ ANKARA ŞUBESİ ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİ
BİRİNCİ BASKI,
AĞUSTOS 2008, 750 ADET

OSMANLI MÜHENDİS VE MİMAR CEMİYETİ (OMMC) CÜNEYD OKAY

Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak teknik elemanların örgütlenme tarihinin bu çok önemli dönemini, kuruluşunun 100. yılında, belge niteliğinde bir kitapla anmakla, eksik kalmış bir görevi yerine getirdiğimizi düşünüyoruz..Günümüz ‘’ Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ‘’ ve onlara bağlı odaların kaynağını oluşturan Cemiyet’i Cüneyd Okay günümüze kadar ulaşabilen belgeleri ile, Prof Dr, Feza Günergun ‘’ Osmanlı Mühendis ve Mimarları Arasındaki İlk Cemiyetleşme Teşebbüsleri ‘’ başlıklı yazısı ile , dönemin siyasi ve ekonomik ‘Ortam’’ ını ise Çetin Ünalın değerlendirerek yayına dönüştürmüşlerdir.

YAYIN KÜNYESİ : TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ
BİRİNCİ BASKI , AĞUSTOS 2008, 1000 ADET

TEOMAN ÖZTÜRK'Ü ANMA ETKİNLİĞİ KİTAP HALİNE GETİRİLDİ

TMMOB'nin 1973-1980 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığıni yapan, TMMOB'yle bütünleşmiş, özdeşleşmiş bir isim olan Teoman Öztürk'ün ölümünün 14'üncü yıldönümü nedeniyle 11 Temmuz 2008'de gerçekleştirilen etkinlik kitap haline getirildi.

DOSYA GÜNDEMİ

Mimarlar Odası Ankara Şubesi yayınlarından olan ve iki ayda bir yayımlanan Dosya, mesleki düşünce yelpazesinin tümünü ilgi alanı içinde barındırmak amacıyla hem toplumsal süreçlere ilişkin gündemin mimarlık ortamında tartışılması hem de mimarlık ortamında yer alan güncel konularla üyelerin bilgilendirilmesi amacı ile yayıma hazırlanmaktadır. Şu ana kadar yayımlanmış olan dosya konuları da bu amaçla şekillenmiş ve yayımlanmıştır.

TÜRK MİMARLAR - SAİT KOZACIOĞLU

ARKADAŞIM SAİT KOZACIOĞLU... Oral Çalışlar

ETKİNLİKLER

GEL DE KUTLA... Necati Uyar

PROJELER - KÜLTÜR YAPILARI

ÇORUM'A ANFİ TİYATRO SAHNESİ

PROJELER - EĞİTİM YAPILARI

BANDIRMA'DA 'LİSELER VADİSİ PROJESİ' ONAY BEKLİYOR

ULAŞIM YAPILARI / HAVALİMANLARI

ATATÜRK HAVALİMANI TERMİNALİ İÇİN TAV'LA SÖZLEŞME

ULAŞIM PLANLAMASI

DENİZ ALTINDAN SARIYER-BEŞİKTAŞ

ÇOK KATLI YAPILAR

TÜRKİYE'NİN EN YÜKSEK BİNASI

TARİHİ KORUMA - HASANKEYF

HASANKEYF İÇİN KEYİFLİ HABERLER

MAHKEME KARARLARI - BELEDİYELER

283 BELEDİYENİN KAPATILMASINA ONAY

EMİNÖNÜ MAHALLESİ'NE YARGI ONAYI

BELEDİYELER - POLİTİKALAR / ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ

CHP'DEN AOÇ ARAZİSİ TALAN EDİLECEK İDDİASI

KENTSEL DÖNÜŞÜM - ANKARA, Mamak

GÖKÇEK ELİNİ EVMİZDEN ÇEK

KENTSEL DÖNÜŞÜM HASTA EDİYOR Çağrı Sarı

KENTSEL DÖNÜŞÜM

SEFALET Mİ DÖNÜŞÜM MÜ? Eylem Lodos

ACAR İSTANBUL

ACARİSTANBUL'DA KARARSIZLIK Özlem Güvemli

YEREL YÖNETİMLER - KENT PLANLAMASI

ANADOLU'DA BÖYLE BİR KENT YARATTI

PROJELER - ÇOK KATLI YAPILAR

SAPPHİRE ZİRVEYE ULAŞTI

KENTSEL DÖNÜŞÜM

KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN ÖZEL SEKTÖRÜ BEKLİYOR

BAKLAVA TADINDA BİR "TOPLUMSAL DÖNÜŞÜM" - Yaşar Süngü

ETKİNLİKLER - MİMARLAR ODASI

MİMARLAR ODASI, 100.KURULUŞ YILINI İNCE'NİN BESTESİYLE KUTLADI - Doğan Hızlan

MİMARIN DÜŞÜ/DÜŞ ÇİZGİLERİ - Zeynep Oral

YÖNETMELİK

BİNALARDA ISI YALITIMI YÖNETMELİĞİ