-E-Bülten düzgün görüntülenemiyorsa buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

MİMARLIĞIN SOSYAL FORUMUNA DOĞRU
MİMARLIK ŞENLİĞİ 2008 ( 6-13 EKİM )

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 2003 yılından itibaren her yıl düzenlediği, mimarlığın toplumla buluşmasının önemli bir aracı haline gelen Mimarlık Şenliği 2008’in temasını, “Yerel Yönetimler ve Kentli Hakları” olarak belirlemiş, gerçekleştireceği etkinlikleri “Kentli Hakkım, Kendi Hakkım”başlığı altında tasarlamıştır. Mimarlık Haftası 2008 Etkinliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

ÜYE DANIŞMA KURULU TOPLANTISI 22 EYLÜL 2008 PAZARTESİ GÜNÜ MİMARLAR ODASI TOPLANTI SALONUNDA GERÇEKLEŞMİŞTİR

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesinin düzenlediği, TMMOB Mimarlar Odası Serbest Mimarlık Hizmetlerini Uygulama, Tescil ve Mesleki Denetim Yönetmelik değişikliği ve mesleki denetim maktu ücret sistemi ile ilgili Üye Danışma Kurulu Toplantısı 22 Eylül 2008 tarihinde gerçekleşmiştir.

 

SEMİNER | FERİDUN DUYGULUER

25 Eylül 2008 tarihinde TMMOB Mimarlar Odası Ankara şubesi’nde “ TOKİ 'nin Planlama Yetkileri” başlıklı seminer Feridun Duyguluer tarafından gerçekleştirilmiştir.


KAMU HİZMETİNDE MİMARLIĞA TANIKLIK – 12
HALKBANK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
İNŞAAT EMLAK VE EKSPERTİZ DAİRE BAŞKANLIĞI

Kamudaki mimarlık birikimini kamuoyuna aktarmak için düzenlediğimiz kamu hizmetinde mimarlığa tanıklık etkinliklerinden 12.si iş yeri temsilcimiz Ülkü Ezen ve kurumdan emekli olan üyemiz Soney İlbay’ın katılımları ile 23 ekim 2008 Perşembe günü saat 18: 30 da Mimarlar Odası toplantı salonunda gerçekleştirilecektir.

Programa, www.mimarlarodasiankara.org adresinden ulaşabilirsiniz.

ÇOCUK, KENT, ÇEVRE VE MİMARLIK ULUSAL BULUŞMASI
21–22 KASIM 2008 ANKARA

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Çocukların yaşadıkları mekana, çevreye ve kente yönelik bilinçlenmesini sağlamak amacıyla bu konuda yapılan çeşitli çalışmaların paylaşılmasını sağlamak amacıyla 1. Çocuk Kent ve Mimarlık 21–22 Kasım 2008 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecektir.

1. Çocuk Kent ve Mimarlık Ulusal Buluşmasına buradan ulaşabilirsiniz.


TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ SMG PROGRAMI

Eylül-Aralık 2008 dönemine ait SMG programı güncellenmiştir.Söz konusu programlara katılacak kişi sayısı sınırlı olduğundan, katılmak isteyen üyelerin önceden kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

2009 YILINDA BİLİRKİŞİLİK EĞİTİM SEMİNERLERİ BAŞLIYOR

Sürekli Mesleki Gelişim çalışmaları kapsamında 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu'nun 15. maddesine dayanılarak hazırlanan Kamulaştırma Davalarında Bilirkişi olarak Görev Yapacakların Nitelikleri ve Çalışma Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin 5.madde g bendinde belirtilen "İlgili ihtisas odasınca düzenlenen bilirkişi meslek içi eğitim kursunu başarı ile tamamlayarak bilirkişi yetki belgesi almış olması ve denkliği kabul edilen belgeye sahip olması gerekir " hükmü gereğince üyelerimizin her il için ayrı ayrı düzenlenecek 2009 yılı bilirkişi listelerine başvuru yapabilmeleri için düzenlenecek meslek içi eğitim seminerlerine katılmaları zorunlu hale getirilmiş ve eğitim seminerinin tarihleri 17-18 Ekim 2008 ile 14 – 15 Kasım 2008 olarak belirlenmiştir.

MESLEKİ DENETİM

Mimarlık ve Mühendislik Hizmet Bedellerinin hesabında kullanılacak
2008 yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri açıklanmıştır. 1 Mayıs 2008 tarihinde uygulanmaya başlanan 2008 yılı Birim Maliyetlerine buradan ulaşabilirsiniz.

MESLEKİ DENETİM BEDEL TABLOSU

TMMOB Mimarlar Odası Genel Merkezi tarafından yayımlanan 15.08.2008 tarih ve 04/2319 nolu genelge ile, proje hizmetlerinin mesleki denetimi karşılığında alınacak olan mesleki denetim bedelinin TMMOB Mimarlar Odası Mimari Proje Hizmetleri 2008 yılı mesleki denetim bedelleri tablosu göre maktu olarak alınmasına karar verilmiştir.

Mesleki Denetim Bedel Tablosuna http://www.mimarlarodasiankara.org/?id=3365 adresinden ulaşabilirsiniz.

ÜYELERIMİZE MAİL ADRESİ

Mimarlar Odası Ankara Şubesi üyelerine kullanıcıadı@mo.org.tr uzantılı mail adresi oluşturabilecektir. Konu ile ilgili bilgi almak isteyen üyelerimizin şubemiz ile iletişime geçmesini rica ederiz.

NE DİYORSAN; "ORTAK AKIL DEFTERİ"NE YAZ!

Mimarlar Odası ZONGULDAK İl Temsilciliği, tüm Zonguldaklıların görüş bildireceği “ Ortak Akıl Defteri ” kampanyası başlattı.

"YOLSUZLUĞA, YOKSULLUĞA, ZAMLARA, HAK GASPLARINA SON VERMEK İÇİN AKP'Yİ DURDURALIM!" MİTİNGİ 18 EKİM'DE...

"ÖNCE İNSAN, ÖNCE SAĞLIK, ÖNCE İŞ GÜVENLİĞİ" ANLAYIŞINI TAŞIMAYAN BU YASANIN SOSYAL TARAFI OLMAMIZ MÜMKÜN DEĞİLDİR...

Tarih : 18.09.2008 - 02.11.2008
Yer: Amsterdam, Hollanda

Tarih : 18.09.2008 - 02.11.2008
Yer: Amsterdam, Hollanda

 

“İNSAN HALLERİ’NİN ÖYKÜLERİ’’

VİDEO PROGRAMI “ŞEHİR YÜKSELİYOR”

EKİM 2008 İSTANBUL DESİGN WEEK

16-20 Ekim 2008
Haliç, İstanbul

EKİM 2008 “100. YILDA İKİ MİMAR” SEMPOZYUMU

16-17 Ekim 2008
İstanbul

EKİM 2008 XI. ULUSAL MİMARLIK SERGİSİ, 2008

22-29 Ekim 2008
Kent: Denizli

EKİM 2008 MSGSÜ 1.ULUSAL İÇ MİMARLIK SEMPOZYUMU

22-24 Ekim 2008

EKİM 2008 2008 BARSELONA DÜNYA MİMARLIK FESTİVALİ

22-24 Ekim 2008
Barselona

EKİM 2008 “ULUSAL TURİZM POLİTİKALARI VE MİMARLIK”

31 Ekim - 2 Kasım 2008
Antalya

KONFERANS

20 Kasım 2008 tarihinde düzenlenecek “Yapı Ürünleri Konferansı 2008”, dünyaca tanınmış uzman isimleri ağırlayacak. Konferans Swissotel The Bosphorus’da gerçekleştirilecek.

 

KASIM 2008 CSAAR 2008B: MİMARİ KORUMA ALANINDA SORUMLULUKLAR VE İMKÂNLAR

3-5 Kasım 2008
Petra Üniversitesi, Amman, Ürdün

KASIM 2008 DÜNYA ŞEHİRCİLİK GÜNÜ

6-8 Kasım 2008
İstanbul

KASIM 2008 7. ULUSAL AYDINLATMA KONGRESİ

27-28 Kasım 2008
İTÜ Mimarlık Fakültesi, Taşkışla
Taksim- İstanbul

NAİL ÇAKIRHAN

Ünlü şair, edebiyatçı Nail Çakırhan Muğla'daki Özel Yücelen hastanesi'nde 11 Ekim 2008 tarihinde vefat etti.

Geleneksel mimariyi korumak için yoğun çaba harcayan ve insanlara örnek olan Çakırhan’a 1983’te, dünyanın en saygın mimarlık ödüllerinden “Ağa Han Uluslararası Mimarlık ödülü” verildi.

Mimarlık eğitimi almamış, kendi kendini yetiştirmiş birinin böylesi önemli bir ödüle layık görülmesi akademik çevreleri ayağa kaldırır. Mimarlıkta alaylı-mektepli, geleneksel-çağdaş tartışmaları yıllarca sürer.

1910'da Ula'da doğdu. 1927'de bir şiir yüzünden mahkemeye verildi, Atatürk'ün talimatıyla serbest bırakıldı. 1939'da Názım Hikmet'le ortak 1+1=Bir adlı şiir kitabını yayımladı. Názım'la aynı koğuşta iki buçuk yıl yattı.

Akyaka, Dalyan, Bodrum, Muğla, Datça, Fethiye’deki birbirinden güzel yapılarıyla geçmişin değerlerini günümüze ve geleceğe bağlayan bir ad olarak efsaneleşir.

Tüm ailesine ve Mimarlık camiasına başsağlığı ve sabır dileriz.

II. ULUSLARARASI “AKDENİZ’DE YAŞAMAK” YARIŞMASI: MEYDAN

Son Teslim Tarihi 20 Ekim 2008

GELECEK OFİSLER İÇİN YENİ FİKİRLER TASARIM YARIŞMASI

Son Teslim Tarihi 22 Kasım 2008

ÇUHADAROĞLU ALÜMİNYUM 2008 ÖĞRENCİ PROJE YARIŞMASI

Son Teslim Tarihi 24 Kasım 2008

ANKARA’NIN GELECEĞİNİ TASARLAMAK - KENTİN KÜLTÜR KATMANLARI 1 ANKARA’NIN ROMA DÖNEMİ – PANEL

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, kentimizin geleceğini tasarlamayı, tasarlarken kentin kültürel katmanlarının farkına varmak bu farkındalığı kent yaşamına aktarmayı, tartışmayı ve değerlendirmek amacıyla düzenlediği paneller dizisinin,ilki olan Ankara Roma Dönemi panelinin yayına dönüştürmüştür bu farkındalığı kent yaşamına aktarmayı, tartışmayı ve değerlendirmeyi arzulamaktadır. Başkent Ankara’nın geleceğinin tasarlanmasında ve şekillenmesinde bu belgelerin gerekli kurum kuruluş ve kişiler tarafından kullanılarak, kentin tarihi ve kültürel katmanlarının kentle bütünleşmesini sağlamak amacında. 


YAYIN KÜNYESİ :
TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ

BİRİNCİ BASKI :    EYLÜL 2008 ANKARA, 500 ADET

ANKARA’NIN GELECEĞİNİ TASARLAMAK- KENTİN KÜLTÜR KATMANLARI 2 ANAKARA’NIN TÜRK – İSLAM DÖNEMİ – PANEL

Paneller dizisinin ikincisini oluşturan ‘’ Ankaranın Türk İslam Dönemi ‘’ panelinin konuşma ve tartışmalarını içeren bu yayınla, Başkent Ankara’nın 13. – 19 . yy arasında oluşmuş Mimarlık verilerini, var olan somut belgeler; yok olmuş ya da bazı belgelerde, kaynaklarda gizli kalmış/ açığa çıkmamış bilgiler ile bütünleştirip kentin fiziksel, sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi yapısını ortama sunmak ve etkin kılmak için yayına hazırlanmıştır.. 


YAYIN KÜNYESİ :
TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ

BİRİNCİ BASKI : EYLÜL 2008 ANKARA, 500 ADET

KORUMADA YENİ TANIMLAR YENİ KAVRAMLAR 'ENDÜSTRİ MİRASI’

TMMOB Mimarlar Odası 2007 yılında ‘ Yeni Tanımlar / Yeni Kavramlar,’ üst başlığı altında, henüz yeterince tanımlanmamış, bu nedenle koruma ve kullanımlara ilişkin yöntem ve esasları yeterince belirlenmemiş bir dizi kavramı koruma gündemine taşımayı amaçlayan atölye çalışmalarını başlatmıştır. ‘ Endüstri Mirası’, ‘’Alan Yönetimi’, ‘ Kültürel Peyzaj’ ve ‘ Cumhuriyetin Mimari Mirası’’ başlıklarını taşıyan bu atolyelerin ilki Mimarlar Odası Ankara Şube ile birlikte , 6 -7 Nisan 2007 tarihlerinde ’’ Endüstri Mirası’’ temasını işlemek üzere Zonguldak’ta gerçekleştirlmiştir. Zonguldak Temsilciliğinin katkıları ile gerçekleştirilen alan çalışması ve atölye birlikteliğindeki çalışmlarının amacı, bu miras türü ile ilgili tanım,kavram,koruma / kullanma sorun ve olanaklarını tartışmak ve bundan sonra bu alanda gerçekleştirilecek etkinliklere bir başlangıç oluşturmaktadır. Yetinilmemiş, Endüstri Mirasının genel değerlendirilmesi, konuyla ilgili uluslararası belgeler ve Endüstri Mirasına ilşkin bir ön kaynakça da yayın kurgusu içinde yer almıştır.

OSMANLI MÜHENDİS VE MİMAR CEMİYETİ (OMMC) CÜNEYD OKAY

Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak teknik elemanların örgütlenme tarihinin bu çok önemli dönemini, kuruluşunun 100 yılında, belge niteliğinde bir kitapla anmakla, eksik kalmış bir görevi yerine getirdiğimizi düşünüyoruz.Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılması ve yerine yepyeni bir Cumhuriyetin kurulmasının kırılma noktası 2. Meşrutiyet’in ilanı ile birlikte yaşam süreci başlayan Cemiyet,Türkiye Cumhuriyetinin ilanı ile tarih sahnesinde görevini yaparak çekilmiştir.Günümüz ‘’ Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ‘’ ve onlara bağlı odaların kaynağını oluşturan Cemiyet’i Cüneyd Okay günümüze kadar ulaşabilen belgeleri, Prof Dr, Feza Gunergun’un  ‘’ Osmanlı Mühendis ve Mimarları arasındaki ilk cemiyetleşme Teşebbüsleri ‘’, dönemin siyasi ve ekonomik ‘'Ortam’’ını Çetin Ünalın yazdı.

TEOMAN ÖZTÜRK'Ü ANMA ETKİNLİĞİ KİTAP HALİNE GETİRİLDİ

TMMOB'nin 1973-1980 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığıni yapan, TMMOB'yle bütünleşmiş, özdeşleşmiş bir isim olan Teoman Öztürk'ün ölümünün 14'üncü yıldönümü nedeniyle 11 Temmuz 2008'de gerçekleştirilen etkinlik kitap haline getirildi.

DOSYA GÜNDEMİ

Mimarlar Odası Ankara Şubesi yayınlarından olan ve iki ayda bir yayımlanan Dosya, mesleki düşünce yelpazesinin tümünü ilgi alanı içinde barındırmak amacıyla hem toplumsal süreçlere ilişkin gündemin mimarlık ortamında tartışılması hem de mimarlık ortamında yer alan güncel konularla üyelerin bilgilendirilmesi amacı ile yayıma hazırlanmaktadır. Şu ana kadar yayımlanmış olan dosya konuları da bu amaçla şekillenmiş ve yayımlanmıştır.

MİMARLAR ODASI ETKİNLİKLER - PANELLER

"KENTSEL DÖNÜŞÜM RANTSAL DÖNÜŞÜM OLDU"

RESTORASYON

GÜL'ÜN İSTEKLERİ MİMARI YILDIRDI

ANMA / NAİL ÇAKIRHAN

NAİL ÇAKIRHAN'I KAYBETTİK - Doğan Hızlan

EN BÜYÜK MİMARI KAYBETTİK

NAİL ÇAKIRHAN, BİR YAPI USTASIYDI

MİMARLAR, KENTLİ HAKLARINI SORGULAYACAK

MİMARLAR ODASI / RESTORASYON - EĞİTİM YAPILARI

MİMARLAR ODASI KÖY OKULU RESTORE EDECEK

ULAŞIM YAPILARI - HAYDARPAŞA GARI

TREN GARI DEĞİL, RANT ALANI

KAMU BİNALARI - DEPREM

KAMU BİNALARINA DEPREM TESTLERİ

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ

SAMSUN'A 1 MİLYAR DOLARLIK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

BELEDİYELER - POLİTİKALAR / ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ

CHP'DEN AOÇ ARAZİSİ TALAN EDİLECEK İDDİASI

YÖNETMELİK

BİNALARDA ISI YALITIMI YÖNETMELİĞİ