-E-Bülten düzgün görüntülenemiyorsa buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

KENT DÜŞLERİ 3 PROJEFİKİR YARIŞMASI

ZONGULDAK MERKEZ LAVUAR ALANI DEĞERLENDİRME PROJESİ KOLOKYUM ÖDÜL TÖRENİ

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Zonguldak Temsilciliği, TMMOB Maden Mühendisleri OdasıZonguldak Şubesi ve TMMOB Makina Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi tarafından düzenlenen Zonguldak Merkez Lavuar Alani Değerlendirme Projesi Yarışması sonuçlandı.

Tüm Lisans ve Yüksek Lisans öğrencilerine açık olan yarışmada 20 Haziran 2008 tarihinde teslim edilen projeleri inceleyen Jüri üyeleri, 24 Haziran 2008 tarihinde yapılan Değerlendirme Konferansına 12 proje/fikir sahibi yarışmanların çağrılmasına karar verdi.

Jüri üyeleri, yarışmacı öğrenciler ve kentlilerin katıldığı konferansta öncelikle proje fikir sahipleri kendi fikirlerini ortama anlattılar ve jürinin sorularıyla birlikte kentlilerin katılımıyla fikir projelerini savundular. Yaratıcı fikirlerin geliştirildiği ve verimli geçen değerlendirme konferansı sonrası toplanan jüri, ödül alan proje ve fikirleri belirledi.

27 Haziran 2008 tarihinde saat 14.00’te yarışmacı öğrencilerin jüri üyelerine sorduğu sorularla devam eden Kolokyum ve Ödül Töreni TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Lokalinde gerçekleştirildi. Ödül alan öğrencilere plaket ve ödülleri verildi ve değerli katkılarından dolayı da jüri üyelerine, destekleyen kuruluşlara birer plaket sunuldu.

1. LİK ÖDÜLÜ
Taner ÜSKÜPLÜ (YTÜ)
Ufuk PEHLİVAN (YTÜ)
Yasemin YILMAZ (İTÜ)
Gözde GÜMÜŞAYAK (YTÜ)

2. LİK ÖDÜLÜ
Ali ENDER ÜSTÜNDAĞ (İTÜ)
Fatih CİN (YTÜ)
Abdullah KOCAMAZ (İTÜ)
Harun TEKELİ (YTÜ)

3. LÜK ÖDÜLÜ
YİĞİT ACAR (ODTÜ)
MUSTAFA EKER (ODTÜ)
BAŞAK YILMAZTÜRK (ODTÜ)

TEŞVİK ÖDÜLÜ
Zeynep YILMAZ (YTÜ)
Mine KURT (YTÜ)
Şerife NURDAN YILDIZ (İTÜ)

TEŞVİK ÖDÜLÜ
Turhan DOĞAN (E.B.) (AÜ)
İlkan AKGÜL (AÜ)
Mehmet KONCA (AÜ)
Gökhan ORHAN (AÜ)
Murat TURAN (GÜ)

TMMOB MİMARLAR ODASI GENEL MERKEZİ ÖZEL ÖDÜLÜ
Merve Gül ÖZOKÇU (İTÜ)
Tamer Sermet ÖZGÜR (İTÜ)
Sinan GÜNAY (İTÜ)

TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZ ÖZEL ÖDÜLÜ
Aslı DEĞER (İTÜ)
Ayşe Nil ŞENSU (İTÜ)

MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ ÖDÜLÜ
Ali Derya DOSTOĞLU (MSÜ)
Doğukan ERDOĞAN (MSÜ)
Ebru BOZKURT (MSÜ)

TMMOB MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI ZONGULDAK ŞUBESİ ÖZEL ÖDÜLÜ
Doruk KARAGÖZ (İTÜ)
Mustafa Çağhan KESKİN (İTÜ)
Saadet Zeynep BACİNOĞLU (İTÜ)
Yasemin LÖŞER (İTÜ)

TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI ZONGULDAK ŞUBESİ ÖZEL ÖDÜLÜ
Halidun ŞENKAL (İTÜ)

TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİ ÖZEL ÖDÜLÜ
Şefik KARAKOÇ (MSÜ)
Emrah BAL (MSÜ)

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
Amar PASİC (İTÜ)JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
Kemal Serkan DEMİR (YTÜ)


ÇOCUK VEMİMARLIK ÇALIŞMALARI MERKEZİ YAZ OKULU

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Çocuk ve Mimarlık çalışmaları Merkezi,çocukların kente duyarlılıklarını artırmak,yaklaşan yerel yönetim seçimleri ile birlikte kentli taleplerini oluşturmak amacıyla 2008 Çocuk ve Mimarlık Yaz Okulu organize etmiştir. Yaz Okulunun konusu “Kendim Kendime,Kentim Kentime” dir.

23–28 Haziran 2008 tarihlerinde yapılan ve 21 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilen yaz okulu sonuç ürünleri (gazete ve maket çalışmaları) 28 haziran 2008 tarihinde katılan çocukların velileri ile paylaşılmış, konur sokakta sergilenmiştir.SİVAS'TA KATLEDİLEN AYDINLARI SEVGİ VE SAYGIYLA ANIYORUZ…

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, Sivas'ta katledilen aydınları, sanatçıları, ilericileri katledilişlerinin 15. yılında sevgi saygı ve özlemle anıyoruz.

Sivas katliamını kınamak için 2 Temmuz 2008 Çarşamba günü, Saat 19:00'da Can Dündar'ın "O Gün "adlı belgesel gösterimi gerçekleştirilmiştir.

YARATICI DRAMA ETKİNLİĞİ

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 40.dönem Çalışma programı çerçevesinde Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları Merkezinin 2008-2013 dönemini kapsayan 5 yıllık gelişme planı kapsamında yürütülecek çalışmalarda görev almak isteyen üyelerimize ve öğrenci üyelerimize yönelik, iletişim tekniklerini zenginleştirmek ve çocuklar için yapılacak etkinliklerde ortak bir dil oluşturmak amacıyla Çağdaş Drama Derneği ile birlikte 21-22 Haziran 2008 tarihinde 12 saatlik yaratıcı drama eğitimi düzenlenmiştir. Bireylerin çocuklarla iletişimini artırmak için oldukça yaratıcı bir dizi faaliyet gerçekleştirilmiştir.
UIA TORİNO 2008

UIA’nın bu yıl yirmi üçüncüsünü düzenlediği Dünya Mimarlık Kongresi 29 Haziran - 2 Temmuz 2008 tarihleri arasında İtalya’nın Torino kentinde gerçekleştirildi. Birçok farklı ülke ve kültürden mimarın katıldığı organizasyonun bu yılki teması “transmitting architecture” yani “mimarlığı aktarmak” idi. Renzo Piano tarafından toplantı merkezine dönüştürülen eski Fiat fabrikası binası, Lingotto’da yapılan etkinlik, mimarlığı aktarmak temasının altında kültür, demokrasi, umut adlı üç farklı alt başlık üzerinden çeşitli oturumlara ev sahipliği yaptı. Singapur gibi yeşil mimarlık üzerinden, çevre duyarlılığı geliştirmeyi amaçlayan sergiler ya da “Krizdeki Kentler ve Mimarlığın Umudu” gibi kentlerdeki sosyal adaletsizliği tartışma ortamına açan oturumlar olmakla beraber bu etkinlikler sayıca az, her oturum içerik olarak beklenilen seviyede değildi. Ülke stantları genel itibari ile mimarlık üzerinden sermaye birikimlerini yarıştırırken, oturumlar ise bu sermayeden mimarlığın nasıl faydalanabileceğini hesaplar nitelikte idi. Tüm bu olumsuzluklara rağmen farkı ülkelerin ve kültürlerin aynı ortamda buluşması, yüzleşmesi açısından önemli olan organizasyon bu noktada başarılı oldu denebilir.


BİR ESER BİR MİMAR, C.ABDİ GÜZER

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından Bir Eser Bir Mimar projesi kapsamında Turgut Cansever, Enis Kortan, Ercan Çoban, Aydın Boysan, Cengiz Bektaş , Boran Ekinci ve Han Tümertekin ile önceki tarihlerde söyleşiler gerçekleştirildi.

Bir Eser Bir Mimar etkinliği kapsamında 10 Temmuz 2008 tarihinde ise Mimarlar Odası 5. katta saat:19.00’da C.ABDİ GÜZER tarafından MATPUM “ODTÜ Mimarlık Fakültesi Araştırma Tasarım Planlama ve Uygulama Merkezi “ ve Güzer’in diğer projeleri kendisi tarafından değerlendirilmiştir.

Söz konusu etkinlik Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi tarafından değerlendirilmiştir.

http://www.mimarlarodasiankara.org/

TARİHE NOT DÜŞENLER -1
ŞABAN ORMANLAR

Demokrasi ve Bağımsızlık Mücadelesi Önderlerinden Mimarlar Odasının 18,19 ve 20. Dönem (1972-1975) Genel Başkanı değerli meslektaşımız ve büyüğümüz Şaban Ormanlar’ı (Y.Mimar, GSA - 1953) 15 Temmuz 2007 günü kaybettik.

Vefatının 1.yıldönümünde TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ile beraber organize ettiğimiz Tarihe Not Düşenler-1 Anma Etkinliğimiz 14 Temmuz 2008 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilmiştir http://www.mimarlarodasiankara.org/

 

TEOMAN ÖZTÜRK ANMA ETKİNLİĞİ -11 TEMMUZ 2008

1973-1980 dönemi Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) Başkanlığını, 1972-73 dönemi Mimarlar Odası’nın 2. Başkanlığı’nı yapan, 12 Mart sonrası odaların ve birliğin yeniden oluşturulmasında ve mücadele geleneğinin yerleşmesinde emeği geçen Teoman Öztürk’ü saygı ile anıyoruz.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği tarafından düzenlenen etkinlik , anıt mezar’da yapılan ziyaretten sonra TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Konferans salonunda gerçekleştirilen slayt gösterimi ,forum ve kokteyl ile son bulmuştur.

 

MESLEKİ DENETİM KONULU TEMSİLCİLİK BULUŞMASI

14-15 Haziran 2008 tarihlerinde gerçekleştirilen Temsilcilik Eğitim Semineri’nde Mesleki Denetim konulu Temsilcilikler Buluşması yapılması planlanmıştır. Mesleki Denetim Komisyon Üyelerimiz ile Temsilciliklerimizin ve Oda Temsilcilerimizin Mesleki Denetim ve özellikle TUS (Teknik Uygulama Sorumluluğu) ile ilgili yaşadığı sorunların tartışılarak, çözüm önerilerinin oluşturulduğu toplantı, 12 temmuz 2008 tarihinde tüm şube temsilciliklerimizin katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.

KISA FİLM GÖSTERİMİ
6. İSTANBUL ÇEVRE KISA FİLM FESTİVALİ
ÖDÜLLÜ KISA FİLMLER

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından, Yaz Etkinlikleri Kapsamında 12 Temmuz 2008 tarihinde Mimarlar Odası Arka Bahçesinde saat:19.00’da 6.İstanbul Çevre Kısa Film Festivali Ödüllü Kısa Filmlerin konu olduğu kısa film gösterimi gerçekleştirilmiştir. Etkinlik Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi tarafından değerlendirilmiştir.

 

 

MESLEKİ DENETİM

Mimarlık ve Mühendislik Hizmet Bedellerinin hesabında kullanılacak
2008 yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri açıklanmıştır. 1 Mayıs 2008 tarihinde uygulanmaya başlanan 2008 yılı Birim Maliyetlerine buradan ulaşabilirsiniz.

http://www.mimarlarodasiankara.org/

 

ŞANTİYE ŞEFLİĞİ SİCİL DURUM BELGESİ DÜZENLEMESİ

05.02.2008 tarih ve 26778 sayılı Resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği’nin uygulanması esnasında yaşanan tereddütlerin giderilmesi için, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 12 Haziran 2008 tarihinde yeni bir açıklama yayımlanmıştır. Buna göre;

 “1.maddenin (e) bendinin, “Şantiye şefliğini yürütecek olan personelin meslek grubuna göre, yapı müteahhidinin taahhüdü altında bulunan iş miktarının 1.maddenin (b) bendinde belirtilen m2 den az olduğu durumda, bir başka müteahhit ile meslek grubu için öngörülen m2 sınırını geçmemek kaydıyla sözleşme yapılabilir. Ancak, sözleşme yapılan müteahhitlerden herhangi birinin taahhüdü altında bulunan iş miktarı 1.maddenin (b) bendinde belirtilen m2 yi aşıyor ise, bu durumda başka bir müteahhitle sözleşme yapılmayacaktır.” şeklinde yorumlanması gerektiği,
Konuyla ilgili sorumluluk sınırlarının takibinin Yapı Denetim Sistemi Uygulaması üzerinden gerçekleştirilmesi için gereken hazırlıklar sürdürülmekte olup, yapılan çalışmalar tamamlandığında duyuru yapılacağı”  bildirilmiştir.


 

ODALAR ORTAK MESLEKİ DENETİM TOPLANTILARI

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Ankara Şubesi ve TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubeleri tarafından Mesleki denetimin içeriği, işleyişi ve genel sorunlarının tartışılarak, ortak uygulamaya geçilmesini sağlamak amacıyla Odalar Ortak Mesleki Denetim Toplantıları düzenlenmeye başlamıştır.

Üzerinde çalışılıp ortak uygulamaya geçilmesi gereken konular, yapılması düşünülen eylemlilikler ise şöyledir:

  • Mimari projeler üzerinde gösterilmesi gereken, mekanik ve elektrik tesisatını da bağlayacak olmazsa olmaz birimlerin (mimari proje müelliflerini bilgilendirmek üzere) belirlenmesi çalışmasının yapılması ,
  • Yapı Sınıfları üzerinde ortak çalışma yapılması,
  • Ortak temsilciliklere sahip olunan illerde örgütlenme ve bağlı oldukları yerel idarelerle görüşmeler yapılması,
  • Odalara onaya gelen projelerin ve ruhsatların listelerinin karşılıklı olarak iletilmesi (özellikli projeleri takip edebilme ve gerektiğinde anında müdahale edebilme açısından)
  • Üye aidat borçları ile ilgili ortak çalışma,
  • TUS ile ilgili ortak çalışma ve uygulama,
  • Yeni mezunlar, oda üyeliği, meslek yaşı, mezuniyet yaşı hakkında çalışma,
  • Mesleki denetim bedeli ve yüzdesi, belge bedeli ile ilgili çalışma,
  • Gerek mesleki gerekse kent ölçeği açısından doğru yada uygun bulunmayıp onaylanmayan projelerin karşılıklı bilgilendirilmesi,
  • Yapı denetim sektöründeki meslektaşların eğitimi ve ile ilgili çalışmalar

ÜYELERIMIZE MAIL ADRESI

Mimarlar Odası Ankara Şubesi üyelerine kullaniciadi@mo.org.tr uzantılı mail adresi oluşturabilecektir. Konu ile ilgili bilgi almak isteyen üyelerimizin şubemiz ile iletişime geçmesini rica ederiz.

 

 

BU HAFTA GERÇEKLEŞTİRİLECEK TOPLANTILAR

14 Temmuz 2008 13.00    ŞABAN ORMANLAR ANMA ETKİNLİĞİ

15 Temmuz 2008 18.00   YÖNETİM KURULU TOPLANTISI

17 Temmuz 2008 18.30    LIGHT HOUSE SUNUMU

18 Temmuz 2008 13.00    KENT GÖRÜTÜLEME MERKEZİ

18 Temmuz 2008    ANKARA ŞUBE DENETLEMESİ

19Temmuz 2008    ANKARA ŞUBE DENETLEMESİ

19Temmuz 2008    FOTOĞRAF VE MEKAN-Taşların Dilinden-Mehmet Özer

ANKARAM PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI

Melih Gökçek Ankaralıları Kandırmaya Devam Ediyor!

Ankara’ya Kızılırmak Suyu Verilmiyor!

Çok değil, 10 ay önce Ankara Halkına yaşattığı büyük susuzluk günlerinin ardından hiçbir sorumluluk taşımayan, susuzluk nedeniyle artan salgınlara karşı halkın ve uzmanların taleplerini duymayan, “ben yaptım oldu” anlayışını kent politikası sayan Gökçek, yeni icraatlarında da kente, kentliye düşman anlayışını sergilemeye devam ediyor.

Gökçek; projesinden yapım süresine, maliyetinden sağlığa zararlı niteliğine kadar her yönüyle tartışmaya açık olan Kızılırmak suyu hakkında, uzmanlar ve sivil toplum kuruluşlarının uyarılarına kulak vermediği gibi şimdi de kabul edilemez bir ciddiyetsizlik örneği sergileyerek Ankara halkına 21 gün boyunca gizlice Kızılırmak suyunu içirdiğini itiraf etmiştir.

Gökçek, bugün bu gerçeği Ankaralılardan gizleyerek suç işlemektedir!

İ. Melih Gökçek, ciddiyetsizliği ile halkının sağlığı ile oynamaya, halkı yanlış bilgilendirmeye devam etmektedir. Kırıkkale ve Polatlı Belediyeleri bile Kızılırmak suyunu ileri arıtma teknikleri ile arıtmayı planlamakta iken Melih Gökçek bizlerin, çocuklarımızın geleceklerini töhmet altına alma adına inadına devam etmektedir.

Dünyanın hiçbir ülkesinde bir belediye bu kadar ciddiyetsiz ve plansız yönetilmemektedir. Halkının sağlığıyla oynayan İ. Melih Gökçek’i istifaya davet ediyor, Ankaram Platformu adına bu işin takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz.

ANKARAM PLATFORMU SU HAKKI GİRİŞİMİ

MAHKEME AOÇ’NİN YAĞMASINA YOL AÇACAK PLANA DUR DEDİ

5524 Sayılı Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 8 Temmuz 2006 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanunun Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne verdiği yetkiyle 12.01.2007 tarihinde Belediye Meclisi Atatürk Orman Çiftliği Koruma Amaçlı İmar Planını onaylayarak yürürlüğe soktu.

Atatürk Orman Çiftliğini yok edecek bu plana karşı açtığımız davada, Ankara 13. İdare Mahkemesi, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun uygun gördüğü 1/25000 ve 1/10000 ölçekli Nazım İmar Planı ve Koruma amaçlı Nazım İmar Planların yürütmesini durdurmuştur. Planlama çalışmaları sırasında sıkça hukuka aykırı bulduğumuz hususları hem kamuoyu hem de ilgili idare ile paylaşmamıza karşın, Büyükşehir Belediyesi uyarılarımıza kulak vermemiştir.

http://www.mimarlarodasiankara.org/

3194 Sayılı İmar Kanunu’nda Yapılması Düşünülen Değişiklikler Hakkında Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Görüşleri

3194 sayılı İmar Kanunu’nun Ek Madde 3. ile değişiklikler Bu hafta Meclis gündemine taşındı. 2005 yılında İmar Kanunu’nda 5398 sayılı yasa ile değişik ek 3. madde eklenmişti. Bu maddeye göre, 4046 sayılı “Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun” uyarınca kurulan Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve Özelleştirme Yüksek Kurulu’na, Özelleştirme programındaki kuruluşlara ait veya kuruluş lehine irtifak-kullanım hakkı alınmış arsa ve arazilerde her tür ve ölçekte imar planı ve değişikliği yapma yetkisi tanınmıştı.

http://www.mimarlarodasiankara.org/

2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı Üzerine Görüşler

T.B.M.M. Başkanlığı’na 12.6.2008 tarih ve 2609 sayı ile kaydı yapılan 2863 sayılı yasada değişiklik öngören kanun teklifi hakkında kamuoyunu bilgilendirmek ve görüşlerimizi sunmak açısından bir rapor hazırlanmıştır. Bu rapor Meclis çatısı altında faaliyetlerini sürdüren parti ve milletvekilleri tarafından gereği gibi değerlendirilerek görüş ve önerilerimizin dikkate alınacağı kanaatini taşımaktayız.

http://www.mimarlarodasiankara.org/


ULUS BAKER BULUŞMASI 2008

Ulus Baker'in geçen yıl aramızdan ayrılmasının ardından, çalışma arkadaşları değerli anısına hazırladıkları Ulus Baker Buluşmaları'nın ilkini 11-14 Temmuz 2008 günleri arasında Ankara'da gerçekleştirecektir.

Bu buluşmalarla, Ulus Baker'in entellektüel faaliyetlerini yoğunlaştırdığı alanlarda çalışan, benzer düşünsel çizgi ve açılımları izleyen, benzer politik duyarlılıklara sahip olan insanları her yıl bir araya getirmek amaçlanmıştır.

Ulus Baker Buluşması 2008, İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi'nin Necatibey Caddesi 57, Kızılay adresindeki salonunda düzenlenecektir.

Daha fazla bilgi edinmek için UlusBaker@korotonomedya.net adresinden iletişim kurabilir.

 

AR Yeni Gelişen Tasarım Ödülleri (AR Awards for Emerging Architecture) 45 yaş ve altı mimarlara uluslararası arenada tanınma imkanı sağlıyor. Bu yıl Buro Happold and Wilkhahn tarafından desteklenen ödüller yalnızca inşa edilmiş işlere veriliyor. Yarışmanın jürisi Architectural Review editörü Paul Finch’in başkanlığında, mimar ve eleştirmen Sir Peter Cook (Londra), Sou Fujimoto Architects’den Sou Fujimoto (Tokyo), Mathias Klotz (Santiago, Chile), O’Donnell&Tuomey’den Sheila O’Donnell (Dublin) ve eski AR editörü Peter Davey’den oluşuyor. Yarışma için belirlenen toplam 15.000£ kazananlar arasında jürinin belirlediği oranlar dahilinde bölünecek. Kazanan projeler aynı zamanda Architectural Review’ın Aralık özel sayısında basılacak. Dünyadaki en önemli mimarlık ödüllerinden biri olarak kabul edilen AR yeni Gelişen Tasarım Ödülleri için geçen sene 50 farklı ülkeden 400’ü aşkın katılım gerçekleşti. 2006 yılında Türkiye’den EAA – Emre Arolat Architects ve DB Mimarlık’tan Bünyamin Derman’ın, Dalaman Havalimanı Terminali projeleriyle 10 ödülden birini kazandıkları AR Yeni Gelişen Tasarım Ödülleri için son başvuru tarihi 8 Eylül 2008. Detaylı bilgi için;

http://www.architecturalreviewawards.com/

ANMA
SEDAD HAKKI ELDEM; YÜZÜNCÜ DOĞUM YILI ANMA ETKİNLİKLER

125 yıllık bir geçmişe sahip olan kurumumuzun tarihinde önemli bir iz bırakan Sedad Hakkı Eldem, 100’üncü doğum yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenecek olan çeşitli etkinlikler ile anılacaktır. “Sedad Hakkı Eldem” temalı bu etkinlikler kapsamında, bir Panel, üniversite öğrencilerine açık bir Fotoğraf Yarışması ve Sergisi, bir Sempozyum ve bir Sergi düzenlenecektir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi
A: Meclis-i Mebusan Cad., No:24, Fındıklı, 34427, İstanbul
T: 212-2521600 / 240
F: 212-2517567
E: sheldem-etkinlik@msgsu.edu.tr

 

BETONART MİMARLIK YAZ OKULU 9-18 Temmuz 2008

Çevre duyarlılığını ve fiziksel çevre kalitesini arttırmak amacıyla mimarlık bölümü öğrencileri için düzenlenen 2008 BETONART Mimarlık Yaz Okulu, 9-18 Temmuz 2008 tarihleri arasında Kocaeli’nde gerçekleştirlecektir. Detaylı bilgi için;

http://www.tcma.org.tr/

YTÜ Mimarlık Yaz Atölyesi - Ağırnas 2008

Haziran 2008

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Yaz Atölyesi'nin ikincisi 1 Temmuz - 30 Ağustos 2008 tarihleri arasında Kayseri - Ağırnas'ta gerçekleştiriliyor.

SERGİ
Marcos Novak - Türbülanslı Topolojiler

14 Haziran - 26 Temmuz 2008 Garanti Galeri (GG)

FESTİVAL
Londra Mimarlık Festivali Başlıyor

20 Haziran - 20 Temmuz 2008

YAZ OKULU
2008 BETONART Mimarlık Yaz Okulu

8-18 Temmuz 2008 Kocaeli

KONFERANS
12. Uluslararası Tarihi Kentlerin Sürdürülebilirliği

11-14 Temmuz 2008
Palazzo Coppini Via del Giglio
10 50123 – Floransa, İtalya

Ağustos 2008

Jørn Utzon Yaz Okulu
16 Ağustos - 2 Eylül 2008

Eylül 2008

KONFERANS
Birinci Uluslararası Bilimsel Feng Shui ve Yapılı Çevre Konferansı

19-21 Eylül 2008
Politecnico di Torino
Corso Duca delgi Abruzzi
24, Torino, İtalya

Ekim 2008

İSTANBUL BK ŞUBESİ: Mimarlık ve Kent Şenliği IV
6-31 Ekim 2008

SERGİ
“Mimar Kemaleddin: Tarihin Dönüm Noktalarında Bir Yaşam”

6-13 Ekim 2008
Mimarlar Odası İzmir Şubesi, İzmir

XI.Ulusal Mimarlık Sergisi, 2008
13-19 Ekim 2008
Kent: İzmir

İstanbul Design Week
16-20 Ekim 2008
Haliç, İstanbul

SEMPOZYUM
“100. Yılda Iki Mimar” Sempozyumu

16-17 Ekim 2008
İstanbul

XI. Ulusal Mimarlık Sergisi, 2008
22-29 Ekim 2008
Kent: Denizli

SEMPOZYUM
MSGSÜ 1.Ulusal İç Mimarlık Sempozyumu

22-24 Ekim 2008
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
Fındıklı / İstanbul

FESTİVAL
2008 Barselona Dünya Mimarlık Festivali

22-24 Ekim 2008
Barselona

SEMPOZYUM
“Ulusal Turizm Politikaları ve Mimarlık”

31 Ekim - 2 Kasım 2008
Antalya

Kasım 2008

KONFERANS
CSAAR 2008B: Mimari Koruma Alanında Sorumluluklar ve İmkânlar

3-5 Kasım 2008
Petra Üniversitesi, Amman, Ürdün

KOLOKYUM
Dünya Şehircilik Günü

6-8 Kasım 2008
İstanbul

KONGRE
7. Ulusal Aydınlatma Kongresi

27-28 Kasım 2008
İTÜ Mimarlık Fakültesi, Taşkışla
Taksim- İstanbul

KEMERALTI ÇARŞISI ÜST ÖRTÜ VE KENT MOBİLYALARI
ULUSAL FİKİR YARIŞMASI

Teslim Tarihi :23 Temmuz 2008, 17:00

http://www.mimarlarodasi.org.tr

FOTOĞRAF YARIŞMASI
“Kent ve Çocuk”

Teslim Tarihi :13 Ağustos 2008, 17:00

http://www.mimarlarodasi.org.tr

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI KONGRE MERKEZİ BİNASI MİMARİ
PROJE YARIŞMASI

Teslim Tarihi : 01 Ağustos 2008, 17:00

http://www.mimarlarodasi.org.tr

ARCHIPRIX- Türkiye 2008

Teslim Tarihi : 11 Ağustos 2008, 17:00

http://www.archiprixturkiye.com

YTONG II. ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI
“Küresel Isınmayı Objektifinize Hapsedin!”

Teslim Tarihi :07 Ekim 2008, 17:00

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ - İSTANBUL

TARLABAŞI 9 ÜNLÜ MİMARA EMANET

Tarihi İstanbul'un önemli bir parçası olan Tarlabaşı, değişim ve dönüşüm için gün saymaya başladı. Bölgedeki binalar büyük 1870 yangınından sonra evsiz kalan İstanbulluları yerleştirmek için yapılmıştı. Yüzyıl önce semtte Rum, Ermeni, Polonyalı, Yahudi ve Bulgar nüfusu ağırlıktaydı. Bu özelliğini 40 yıl öncesine kadar sürdürdü.6 -7 Eylül 1955'teki yağma ve saldırılardan en çok burası etkilendi, azınlık yurttaşlar gitti. Boş evler önce işgalcilerin eline sonra Hazine'ye geçti. Bunların da bir kısmı satıldı, kalanlar ecri misil uygulamasıyla işgalcilere verildi. 1990'larda...

http://old.mo.org.tr/

KARTAL'DAKİ DÖNÜŞÜM BM'NİN GÜNDEMİNDE - Evrim Ergin

Dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projelerinden birisi olan Kartal Projesi, Birleşmiş Milletler’in gündemine girdi. Projenin başlaması ile birlikte Kartal’a lüks yat marinaları iş merkezleri ve üst segmentte oteller de gelmiş olacak. Kartal’daki kent dönüşüm planı Birleşmiş Milletlerin (BM) de gündemine oturdu. Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar, Kartal’da Zaha Hadid tarafından hazırlanan proje ile birlikte Birleşmiş Milletler’de bir sunum gerçekleştirdi...

http://old.mo.org.tr/

'KENTSEL DÖNÜŞÜM' MÜ? 'KÜLTÜREL DÖNÜŞÜM MÜ? - Nevzat Bayhan

Düne göre daha bir hızla dönen yerküre, bugün merkez kaçın da etkisiyle muhite doğru savrulmakta; yeryüzündeki bizler "hız" ve "haz" ekseninde gelgitler yaşarken, geleneksel değerlerimizin yanı sıra listeye ismini yazdıran yenileriyle de sıkı bir "halleşme"nin sınavını vermekteyiz.Bu değişim ve dönüşüm ikliminde, her yüzyıl başında olduğu gibi "eski"den kopamama ve "yeni"yi zor kabullenme gibi doğal reflekslerimiz de nefesini ensemizde hissettiriyor. Bu yaman çelişkinin sarkacında savrulurken, insanlık yol almada doğası gereği zorluklar yaşıyor. İnsanlık tarihi, bu...

http://old.mo.org.tr/

SULUKULE "SOYLULAŞACAKMIŞ" !

İstanbul Sulukule Platformu, UNESCO tarafından hazırlanan raporu açıkladı. Raporda, kentsel dönüşüm projesi ‘soylulaştırma’ olarak tanımlanıyor. Soruna, korunma ve sosyal gereksinimlerle yerel toplulukların kimliğinin dengelendiği bir çözüm bulunmasının istendiği UNESCO raporunda, “Sulukule’de çalışmalarda bulunan heyetimiz, özellikle, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi, Eminönü Belediyesi ile sivil toplum tarafları arasında işbirliği ve yönetim, özellikle de izleme konularında şeffaf düzenlemelerin yapılmış olduğundan...

http://old.mo.org.tr/

YASAL DÜZENLEMELER - KIYILAR VE ORMANLAR

KIYI VE ORMANLARDA YAPILAŞMAYA VİZE

ANKARA - AKP iktidarı orman ve kıyıları spor faaliyetleri için yapılaşmaya açmaya hazırlanıyor.Meclis Milli Eğitim Alt Komisyonu’nun AKP’li üyeleri Abdurrahman Arıcı, Yüksel Özden ve Fikri Işık’ın hazırladığı kanun teklifi şunları getiriyor:Atatürk Orman Çiftliği sınırı içindeki toplam 258 bin186 metrekarelik arazi üzerinde bulunan spor tesisleri ve müştemilatı 49 yıllığına Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilecek. Orman Kanunu’na bir madde eklenerek devlet ormanlarında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nce yapılacak spor tesislerine bedel almadan izin verilecek...

http://old.mo.org.tr/

KONGRELER - DÜNYA MİMARLIK KONGRESİ

MİMARLARIN ULUSLARARASI BİRLİĞİ (UIA) TOPLANTISI - Cengiz Bektaş

29 Haziran -3 Temmuz (08) günleri arasında İtalya’nın Torino kentindeydim. Mimarların Uluslararası Birliği’nin 23. toplantısı gerçekleşti orada... Üç yılda bir yapılan bu toplantıların 22’ncisi İstanbul’da yapıldı biliyorsunuz... Neredeyse bütün İstanbul çalkalanmıştı 2005’teki bu toplantıyla... 28 Haziran’ın erinde, İstanbul’dan Milano’ya uçtuk önce. Türkiye’den Mimarlar Odası adına katılan 30 kişiydik sanıyorum. Münih’te öğrenciyken birçok kez gitmiştim Milano’ya. Önce, Pirelli için yapılan ünlü gökdeleni görmek için... Sonra Leonardo da Vinci’nin “Son Yemek” yapıtını...

http://old.mo.org.tr/

ANTİK KENTLER - KORUMA

ANTİK KEHANET MERKEZİ TAŞOCAĞI OLMAYACAK!

İzmir’in Menderes ilçesindeki Klaros antik kentinde taşocağı açma isteğine Koruma Kurulu karşı çıktı. Klaros, tarihte bilinen üç kehanet merkezinden biriTarihteki üç kehanet merkezinden biri olan İzmir’in Menderes ilçesindeki Klaros antik kentinde açılmak istenen taşocağına İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu “dur” dedi. Koruma Kurulu, taşocağı açılmak istenen bölgeyi, birinci derece arkeolojik sit alanı ilan ederek ocağın açılmasına engel oldu. Ahmetbeyli köyü sınırları içinde bulunan üç bin yıllık Klaros Apollon Tapınağı’nın yanı...

http://old.mo.org.tr/

DÜNYA KÜLTÜR MİRASLARI - İSTANBUL

İSTANBUL'A 2009'A KADAR SÜRE TANINDI

BM’nin Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirasını Koruma Komitesi, eksikliklerini tamamlaması konusunda İstanbul’a 2009’a kadar süre tanıdı.Komitenin Kanada’nın Québec kentinde yaptığı toplantıda, İstanbul’un Dünya Mirası Koruma listesinden çıkarılması konusu gündeme geldi.Toplantıda, bir süre önce İstanbul’u ziyaret eden UNESCO heyetinin raporu görüşüldü. Komite, İstanbul’a giden heyetin hazırladığı rapor doğrultusunda, İstanbul’a eksikliklerini tamamlaması konusunda 2009’a kadar süre verilmesini kararlaştırdı...

http://old.mo.org.tr/

ÇEVRE

CENNET KOYLAR ALARM VERİYOR

GÖCEK - TEMA ve TURMEPA, Türkiye’nin yapılaşma ve kirlenme tehdidi altındaki en nadide koylarından biri olan Göcek’in kurtarılması için acil önlem çağrısı yaptı. Yoğun yat trafiği nedeniyle deniz suyunda kirliliğin had safhaya ulaştığı Göcek’te önlem alınmazsa Göcek koyları doğal güzelliğini kaybedecek. Küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı TEMA ve TURMEPA’nın 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde “Geleceğimiz Erimesin” sloganıyla başlattığı kampanya kapsamında Göcek koylarına inceleme gezisi düzenlendi. TURMEPA Genel Müdürü Levent Ballar gezi...

http://old.mo.org.tr/

YABANCILARA MÜLK SATIŞI

BANKALAR YABANCILARA MÜLK SATIŞINI BEKLİYOR

Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, tutsat (mortgage) sektörünün büyüklüğünün 2012 yılında 100 milyar YTL'ye ulaşmasını beklediklerini belirterek, "Yabancılara mülk satışının önünü mutlaka açmamız gerekiyor" dedi. Yabancılara mülk satışını yeniden düzenleyen Tapu Kanununda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nın yakında çıkacağını beklediklerini kaydeden Onaran, şöyle dedi: "Türkiye'de yabancılara ilişkin büyük potansiyel var. Yabancılara satışın mutlaka önü açılmalı. Çünkü, Türkiye'nin buna ihtiyacı var.”

http://old.mo.org.tr/

TARİHİ KORUMA

SİVAS'TA KAZMA VURULAN YERDEN TARİH FIŞKIRIYOR

Sivas Selçuk Park içinde yapılan kazı çalışmaları kapsamında çok sayıda Osmanlı’dan kalma tarihî eser bulundu. Kazı çalışmalarının 2 hafta sonra tamamlanacağı belirtildi.Kent Meydanı Düzenleme Projesi kapsamında kazı çalışması başlatılan Selçuk Park içindeki çalışmalar, Müze Müdürlüğü’nün başkanlığında ve Cumhuriyet Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi katkılarıyla devam ediyor. Kazı çalışmalarında 4 akademisyen, 17 arkeoloji bölümü öğrencisi ile 40′tan fazla işçi görev alıyor. Şu ana kadar...

http://old.mo.org.tr/

PROJELER - KÜLTÜR YAPILARI
FUAR VE KONGRE MERKEZLERİ

GAZİEMİR'DE KAMULAŞTIRMANIN %75'İ ARAZİ SAHİPLERİNE

İzmir’in Gaziemir ilçesinde, Ege Serbest Bölgesi AŞ’nin (ESBAŞ) bitişiğinde bulunan ve bir bölümü İzmir-Çeşme-Aydın çevreyoluna bakan 330 bin metrekarelik arazinin yeni fuar ve kongre merkezi olarak düzenlenmesi için çalışmalar devam ediyor. Alan için 2006 yılında başlayan kamulaştırma çalışmalarında parsel sahiplerine bugüne kadar yaklaşık 7.5 milyon YTL ödendi. 330 dönüm yeni fuar alanının kamulaştırma kapsamındaki 120 dönümlük bölümü üzerinde bulunan 21 parselden toplam 84 bin metrekare büyüklüğündeki 15′inin kamulaştırma işlemleri...

http://old.mo.org.tr/

TOKİ

DEĞERLİ ARSALARI CİLALAYIP SATACAĞIZ

TOPLU Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, kaynak geliştirme çalışmaları kapsamında dışarıdan kredi ve fon bulabileceklerini, yabancı ortak getirebileceklerini bildirdi.Bayraktar, yabancılara yönelik konut projelerine de 5-6 ay içinde başlayacaklarını söyledi. Peşin ödemede indirimli satış kampanyasının da kaynak geliştirme çalışmaları çerçevesinde uygulamaya konulduğunu kaydeden Bayraktar, aynı kapsamda İstanbul Kayabaşı’nda 50 bin konut yapılacağını anlattı. Bayraktar, “Elimizde çok kıymetli arsalar var. Onların bazı...

http://old.mo.org.tr/

KENTLEŞME

BİR KENTLEŞME HİKAYESİ GÜNGÖREN

Geçmişte sosyal ve kültürel mekanlar, parklar ve daha birçok hizmet yönünden mahrum bırakılan Güngören; 1990’lardaki altyapı hamlesinden sonra, şimdilerde hızlı bir değişim süreci yaşıyor. Bölgenin yeşil alan, kültür merkezleri, imar, ulaşım ve trafik gibi temel problemlerini masaya yatırdıklarını söyleyen Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman; yaklaşık 4 yıllık yönetiminde ilçeyi büyük oranda değiştirdiklerini kaydetti. İmar planlarını yenileyerek işe koyulduklarını belirten Başkan Karaman, “Öncelikle artan nüfusla yetersiz kalan ve eskiyen altyapıya el attık...

http://old.mo.org.tr/

PROJELER - OTELLER

ANKARA'YA YENİ 5 YILDIZLI OTELLER YAPILIYOR

ANKARA, dev organizasyonlara ev sahipliği yapabilmesi için hazır hale getiriliyor. Başkent üç yıl sonunda 34 bin 748 yatak kapasiteli konaklama tesisine, 54 bin 823 kapasiteli de kongre salonuna sahip olacak.Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, şu anda Ankara’da işletme belgeli 134 adet konaklama tesisi hizmet veriyor. Bu tesislerde ise 10 bin 999 oda, 482 süit olmak üzere toplam 23 bin 8 yatak mevcut. Yatırım belgeli, inşaatı devam eden tesis sayısı ise 24. Bu tesisler tamamlandığı zaman Ankara 2 bin 153 oda, 104 süit olmak üzere toplam 4 bin 848...

http://old.mo.org.tr/

İSTANBUL'UN DEV KONGRE OTELİ AÇILIYOR

İstanbul’un Anadolu Yakası’na önemli hareketlilik kazandıracak The Green Park Pendik Hotel & Convention Center, önümüzdeki yıl hizmete açılıyor. Pendik sahilinde 500 odalı ve bin 100 yatak kapasiteli olan otel, henüz açılmadan bazı organizas-yonların rezervasyonlarını kabul etmeye başladı. The Green Park Hotels & Resorts, İstanbul Taksim, Merter, Bostancı ve Kocaeli Maşukiye’de 4 mevsim hizmet verdiği Kartepe’deki otellerinden sonra 2009′un ilk döneminde de The Green Park Pendik Hotel & Convention Center’ı yerli ve...

http://old.mo.org.tr/

TOKİ

TOKİ'NİN KREDİ NOTU BB(-)

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) kredi notunu BB (-) olarak belirledi.Edinilen bilgiye göre, Fitch Ratings 1 Temmuz 2008'de TOKİ'nin uzun vadeli yabancı para cinsinden BB (-) ve uzun vadeli yerel para cinsinden BB olan kredi notlarını teyit etti. Fitch, TOKİ'yi görünümde "durağan" olarak belirtti. TOKİ'nin kredi notlarının kamu kuruluşu olması nedeniyle Türkiye'nin ülke notlarına eşit olduğunu ifade eden yetkililer, idarenin kredi notlarının, kamu kuruluşu statüsünün, hükümetin üzerindeki...

http://old.mo.org.tr/

MİMARLIK - TASARIM

ÜNLÜ MİMARIN KULESİ 'ERKEKSİ' OLAMYINCA...

İtalya’da son dönemde bazı model ve dansçıların iş bağlantılarını takip etmesi ve kabinesine bakan yaptığı eski model Mara Carfagna’yla müstehcen telefon konuşmalarıyle olay yaratan sağcı Başbakan Silvio Berlusconi, bu kez cinsellik takıntılı tavrıyla dünyanın en ünlü mimarlarından birini çileden çıkarttı. Berlusconi, Leh kökenli ABD’li mimar Daniel Libeskind’ın Milano’nun tarihi mahallesi Fiera Milano’daki kentsel dönüşüm projesi için tasarladığı sanat müzesi ve ofis binalarını içeren gökdelenin eğimini ‘yeterince erkeksi’ bulmayınca fırtına koptu...

http://old.mo.org.tr/

ANTİK KENTLER - KORUMA

ANTALYA SİT ALANINDA SÜREKLİ GÖSTERİ İSTEMİYOR

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Özgen, Aspendos veya Perge gibi eserlerin sürekli etkinlikler için kullanımını eleştirdi. Özgen, bu eserlerin restorasyonunun herhangi bir ticari amaç olmaksızın yapılması gerektiğini kaydetti.Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Özgen, Aspendos antik kenti yakınında Anadolu Ateşi tarafından inşa edilen Aspendos Arena Gösteri Merkezi’ni eleştirdi. Özgen, “Özellikle özel girişime dayalı ticari niteliğe de sahip etkinlikler için tarihi alanların tahsis...

http://old.mo.org.tr/

TARİHİ BİNALAR - KORUMA

İZMİT'İN TARİHİ KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KORUNABİLİR'

İzmit’te çok sayıda tarihi binanın bulunduğunu bildiren Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice, yapıların sağlıklı korunabilmesi için kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti. Yenice, bu konuda yeterli yetkilerinin olmadığını kaydetti.İzmit Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice İzmit’teki tarihi yapıların çözümünün kentsel dönüşüm olacağını söyledi. İzmit sınırlarında Osmanlı dönemi ve sonrasına ait tarihi yapılarla birlikte 194 adet tescilli sivil mimari örneği olduğuna dikkati çeken Başkan Yenice mevzuatta sıkıntılar yaşadıklarını...

http://old.mo.org.tr/

PROJELER - KÜLTÜR YAPILARI

İSTANBUL'A GUGGENHEİM TARZI KÜLTÜR MERKEZİ

Suna-İnan Kıraç Vakfı’nın yaklaşık 200 milyon dolarlık yatırımla, Tepebaşı’nda TRT’nin canlı yayın stüdyoları ve İstanbul Metroplolitan Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi’nin (İMP) de içinde yer aldığı 14 bin metrekarelik alanda yapmayı planladığı “Suna Kıraç Kültür Merkezi” projesinde anlaşma sağlandı. Kültür merkezini İspanya’nın Bilbao kentindeki ünlü Guggenhaim Müzesi’ni çizen ve yaşayan en büyük mimarlardan kabul edilen Frank Gehry projelendirdi...

http://old.mo.org.tr/

UNESCO - DÜNYA KÜLTÜR MİRASLARI - İSTANBUL

BELEDİYE ŞİRKETİ TARİHİ BİNALARI YIKTI'

İstanbul’un “Dünya Kültür Mirası” listesinden çıkarılıp çıkarılmayacağını belirleyecek olan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) heyetinin inceleme raporu, Dünya Mirası Komitesi’nin Kanada’nın Québec kentinde yaptığı 32. toplantıda görüşüldü. Komite, raporda dikkat çekilen eksikliklerin tamamlanması konusunda İstanbul’a 2009’a kadar süre verdi ve İstanbul’la ilgili nihai kararı 33. toplantıya bıraktı. Toplantı öncesi UNESCO heyeti yeniden İstanbul’a gelerek yapılan çalışmalar ve eksikliklerin giderilip...

http://old.mo.org.tr/

DÜNYA KÜLTÜR MİRASLARI

KÜLTÜR MİRASINA YENİ YAPITLAR EKLENDİ

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Kanada’da yaptığı toplantıda dünya kültür mirasına yeni yapıtlar ekledi. Kamboçya’da bir Hindu tapınağı, Malezya’da iki tarihi kent, Papua Yeni Gine’de antik bir tarım alanını listeye eklenen tarihi ve kültürel mekânlar arasında. Dünya kültür mirası listesine ilk kez adını yazdıran bir ülke var. O da San Marino. Titano Dağı’nın zirvesindeki, 13’üncü yüzyıldan kalma San Marino Tarih Merkezi listeye girdi. Avrupa’dan adını yazdıran diğer yapıtlar arasında Almanya’nın başkenti Berlin’deki 1910-1933 yıllarında...

http://old.mo.org.tr/

TARİHİ KORUMA

AYRILIK ÇEŞMESİ TARİHİ KİMLİĞE KAVUŞUYOR

Osmanlı Padişahları’nın ordusuyla Anadolu seferine çıkarken, hacı adaylarının ise Bağdat’a hareket ederken sevdiklerinden ayrıldığı nokta olduğu için “Ayrılık Çeşmesi” olarak adlandırılan tarihî çeşme, 407 yıl önceki kimliğine geri dönüyor. Marmaray ve E-5’ten gelen Anadolu Ray’ı kullanan yolcular; Ayrılık Çeşmesi’nden Üsküdar, Kadıköy, Kartal, Ümraniye veya Gebze’ye gidebilecek. Marmaray Projesi kapsamında inşası devam eden Ayrılık Çeşme İstasyonu, Kadıköy’ün en eski tarihî kalıntılarından biri. Osmanlı Padişahlarından 4. Murad tarafından 1600 yılında yaptırılan...

http://old.mo.org.tr/

KÜLTÜR YAPILARI - MÜZELER

TUNCELİ'NİN DE MÜZESİ OLACAK

Başak Vakfı’nın Tunceli’nin kültürel zenginliklerini açığa çıkartmak için başlattığı ve demokratik kitle örgütlerinin de desteklediği “Tunceli İlinde Müze” adlı projesinde ilk adım atıldı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün’le görüşen heyet yer sözü aldı.Başak Kültür Sanat Vakfı’nın yürüttüğü proje “Tunceli’de Müze Çalışması” projesi temsilcilerinin Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürü Orhan Düzgün ile yaptığı görüşmeden olumlu sonuçlar çıktı...

http://old.mo.org.tr/

PROJELER - İZMİR

YENİ PROJELER İZMİR'İ DENİZLE BARIŞTIRACAK

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir’in körfeziyle barışık bir deniz kenti olması için çeşitli projeler hazırladıklarını söyledi. Kruvaziyer limanı, İnciraltı’nda ada, dalgakıran gibi projeler ile İzmir Körfezi’nin yeni bir yapıya kavuşacağını belirten Demirtaş, “Denize ve körfeze küsmüş olan İzmirliyi yeniden denizle barıştırmalıyız. Körfezi bir yandan kurtarıp, gerekli taramaları yaparken, diğer yandan da körfezde cazibe merkezleri yaratabiliriz” dedi...

http://old.mo.org.tr/

YEREL YÖNETİMLER - SULUKULE YENİLEME PROJESİ

SULUKULE'YE UNESCO AYARI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, UNESCO Dünya Kültür Mirası heyeti tarafından eleştirilen “Sulukule Yenilenme Projesi”ni gözden geçireceklerini açıkladı.Sulukule’de siyasi bir rant beklentisi olduğunu ve manipülasyon yapıldığını savunan Topbaş, gazetecilerin projeyle ilgili sorularını yanıtladı. UNESCO’nun hazırladığı raporların kendilerinde de bulunduğunu belirten Topbaş, “Raporda spesifik konular olarak üzerinde durulan noktalar var. Bunlardan bir tanesi de Sulukule. Öngörülen şu: ‘Buradaki kültürün, kent hayatından bir parçanın yok olmaması...

http://old.mo.org.tr/

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ - İSTANBUL, Tarlabaşı

TARLABAŞI VATANDAŞIN GÖRÜŞLERİYLE ŞEKİLLENİYOR

İstanbul’un tarihî semtlerinden Tarlabaşı, tepeden tırnağa yenilenmeye hazırlanıyor. Tarlabaşı Yenileme Projesi, son şeklini almadan önce “Tarlabaşı Geleceğini Paylaşıyor” adlı sergiyle halkın ve uzmanların görüşlerine sunuldu. Beyoğlu’ndaki Tarlabaşı semtinde 3 bin binayı kapsayan rehabilitasyon projesinin ilk etabı için proje hazırlandı. Beyoğlu Belediyesi, kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde yapılacak uygulamanın ilk etabı olan 278 tarihî binanın ihalesini tamamladı. İhaleyi alan GAP İnşaat’ın...

http://old.mo.org.tr/

PROJELER - KÜLTÜR VADİSİ PROJESİ

ADIM ADIM KÜLTÜR VADİSİ

Topkapı’da Türkiye’nin en büyük kültür vadilerinden biri adım adım hayata geçiriliyor. Toplam 2 milyon 400 bin metrekarelik alanda kurulan kompleksin 10 projesi tamamlandı, 13′ünün ise yapımı sürüyor.Zeytinburnu Belediyesi’nin 8 yıl önce temelini attığı Vatan Caddesi’nden başlayıp Zeytinburnu sahiline kadar inen 2 milyon 400 bin metrekarelik alandaki Kültür Vadisi Projesi adım adım hayata geçiriliyor. Hedef projenin 2012′de bitirilmesi. Vadide, panoramik resim izleme binası, restorasyonu tamamlanmış İstanbul’un en büyük mevlevihanesi olan Yenikapı Mevlevihanesi...

http://old.mo.org.tr/

TARİHİ KORUMA

TARİHİ AYIP TEMİZLENİYOR

Bodrum’un Turgutreis Beldesi’nde, Karya Uygarlığı’na ait 3500 yıllık kaya mezarlarının üzerine yapılan lüks villanın yüzme havuzları belediye işçileri tarafından yıkılmaya başlandı.Turgutreis Belediyesi Encümeni tarafından 5 bin YTL para cezasına çarptırılan, haklarında suç duyurusu bulunulan İzzet Akbaş ile Alim Şaşmaz’a ait villanın kaçak olan havuzlarının yıkımı, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nden bir arkeolog ve Turgutreis Belediyesi Fen İşleri Teknisyeni gözetiminde gerçekleştirildi. Kurul kararı gereğince el kompresörü ve iş makinası...

http://old.mo.org.tr/

BELEDİYELER - PROJELER - İSTANBUL

BOĞAZ'I ZENGİNLERE ADADI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın, İstanbul Boğazı’nda 11 marina (lüks yat limanı) yaptıracağını ve buraların işletmesinin belediyenin otopark firması İSPARK’a vereceğini açıklaması, “Boğaz artık lüks yatların durağı mı olacak?” sorusunu akıllara getirdi.Kadir Topbaş, İBB"nin otopark firması olan İSPARK’ın sadece otopark yapıp işletmeyeceğini belirterek, yeni görev alanlarına ilişkin şu bilgileri verdi: “İSPARK, marina işletmeciliği de yapacak. İstanbul Boğazı başta olmak üzere Marmara sahiline de gelişigüzel bağlanan...

http://old.mo.org.tr/

TOKİ - YETKİ / HAZİNE ARAZİLERİ

TOKİ VE ÖİB'E PADİŞAH YETKİSİ

Şehir Plancıları Odası (ŞPO), TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen ve önümüzdeki günlerde Genel Kurul’da ele alınacak yasa tasarısını "Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) kamu arazileri üzerinde her ölçek ve nitelikte planı yapıp uygulamaya sokma yetkisi verilmekte" ifadeleri ile eleştirdi.Tasarının, TOKİ ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı"na (ÖİB) büyük yetkiler tanıdığı ifade edilen açıklamada bu konuda şu görüşlere yer verildi: ”Tasarı yasalaşırsa ÖİB, elindeki tüm Hazine arazilerini kimseye söylemeden ve duyurmadan kapalı kapılar arkasında planlayıp satma...

http://old.mo.org.tr/

KÜLTÜR YAPILARI - ANKARA

YENİMAHALLE SANAT VE KÜLTÜR MERKEZİ

Klasik belediyecilik anlayışının ötesinde sosyal belediyeciliği de ön plana çıkardıklarını söyleyen Yenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar, iddialı konuşarak, "Kültür ve sanatın merkezi oluyoruz" dedi. YENİMAHALLE Belediyesi, kültür ve sanat alanında yapmış olduğu, tiyatro, müzik çalışmalarının yanı sıra kültür ve kongre sarayının yapımına da ağırlık verdi. İlk etapta Karşıyaka Kültür Merkezi’ni hizmete açan Yenimahalle Belediyesi, geçtiğimiz günlerde Yenimahalle’de kültür ve sanat hayatının daha da canlanmasında ciddi bir altyapı ağı oluşturacak...

http://old.mo.org.tr/

BELEDİYELER - KENTSEL TASARIM
MİMARİ ESTETİK

ESENBOĞA YOLUNA DIŞ CEPHE KAPLAMASI

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi, Esenboğa Havalimanı yolu üzerindeki binaların dış cephelerini tuğlayla kaplatıyor. Belediyede yapılan yazılı açıklamaya göre, Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı, Esenboğa Havalimanı yolu güzergahında, havalimanı ile Aydınlıkevler kavşağı arasında yola cephesi bulunan binaların dış cephelerini estetik hale getirmek için mat kırmızı ve sarı tuğlayla kaplatıyor. Binaların kaplama ve onarımları için vatandaşlardan herhangi bir bedel talep edilmiyor. Cami, okul ve fabrika dışındaki yapıları...

http://old.mo.org.tr/

MAHKEME KARARLARI
TARİHİ KENT MERKEZİ PROJESİ - ANKARA, Ulus

GÖKÇEK'İN ULUS SEVİNCİ KISA SÜRDÜ

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, sit alanı olarak ilan edilen Ankara Tarihi Kent Merkezinin "yenileme alanı" olarak tespitine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması isteminin reddine yapılan itirazı kabul etti. Ankara Tarihi Kent Merkezi kapsamında yer alan Ulus, Hacıbayram Camii ve Civarı, Bentderesi İle Ankara Kalesi ve Civarını kapsayan alanın "Yenileme Alanı" olarak tespit edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı ile "yenileme alanı" olarak tespit edilen bölge içerisinde bulunan taşınmazların kamulaştırılmasında "acele kamulaştırmanın...

http://old.mo.org.tr/

TARİHİ YAPILAR - ASKERİ BİNALAR

250 YILLIK TARİHİ KIŞLA YOK OLUYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti hazırlıkları kapsamında yenilenmesini istediği 250 yıllık tarihi Rami Kışlası, kuru gıda toptancılarının deposu olarak kullanılmaya devam ediyor. Esnaf, kendileri için yapılan İSTOÇ ve Mega Center’a uzak olduğu gerekçesi ile taşınmıyor. Arazinin sahibi olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Eyüp Belediyesi ise esnafı tarihi kışladan çıkarmak için hiçbir girişimde bulunmayarak 250 yıllık tarihin yok olmasına seyirci kalıyor...

http://old.mo.org.tr/

BELEDİYELER - PROJELER
KENT DOKUSU

MARDİN'DE BİNE YAKIN BETON EV BOYANACAK

Gülen Boya ve Mardin Belediyesi iş birliği ile Mardin evlerini eski dokusuna yeniden kavuşturması için bine yakın beton ev boyanacak.Mardin evleri için özel olarak ürettiği “Mardin Taş Beji” rengi ile güzel Mardin evlerini boyayacak olan Gülen Boya, Mardin Belediyesi işbirliği ile Kırklar Kilisesi sokağını restore etti. Mardin Belediye Başkanı Metin Pamukçu, Gülen Boya ile yapılan anlaşma gereği Mardin merkezde bulunan yaklaşık bine yakın beton evlerin taş rengine boyanması için anlaşma yaptıklarını söyledi. Pamukçu, “Bu amaçla sit alanımızda bulunan tarihi anıtsal...

http://old.mo.org.tr/

PROJELER
KÜLTÜR YAPILARI - MÜZELER

GAZİANTEP MÜZELER ŞEHRİ OLUYOR

Gaziantep’te, Zeugma mozaiklerinin bulunmasının ardından değişik temalı müzeler açılmaya başladı. Zeugma mozaikleri ve diğer eserlerin sergilenmesi amacıyla daha geniş müzeye ihtiyaç duyulmasıyla başlayan süreçte, kent, kahramanlık, kültür, yemek ve arkeolojik cam eserler müzelerinin de aralarında bulunduğu 7 yeni müze, 2008 sonunda hizmete girmiş olacak.Gaziantep’in turizmden yeterince pay alamadığını her fırsatta dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’in çabaları sonucu, bu yıl şehre 4 yeni müze kazandırılacak...

http://old.mo.org.tr/

KENT VE MİMARLIK

METROPOL VE GÖKDELEN - Doğan Kuban

Spiegel dergisinin özel sayılarının sonuncusu ‘Architektur und Design’ (N. 4/2008) mimari ve tasarım konularını işliyor. Teması ‘Yarın nasıl yaşayacağız?’ Ünlü mimarların yapıtları, fakir ülkelerde dev kentler, Avrupa’nın Kopenhagen ve Barcelona gibi ‘cool’ kentleri ve Jakarta gibi 13-18 milyonluk fakir insan depolarının sorunları ve fizyonomileri üzerine gözlemler ve pek çok bilgi bir araya getirilmiş. Spiegel böyle bir araştırma yapabilen dergilerin olağanüstü editörlük deneyini de sergiliyor. (UNO)’ya göre 38 milyonluk Tokyo ve 22 milyonluk Seul ile başlayan büyükler...

http://old.mo.org.tr/

PROJELER - ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ

GAZİEMİR'E 200 MİLYON DOLARLIK ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Rönesans Başkanı Ilıcak, 2009 yılı Kasım’ında tesisi açacaklarını söyledi.Rönesans Alışveriş Merkezleri, Optimum konseptini Ankara, İstanbul ve Adana’dan sonra 200 milyon dolarlık yatırımla İzmir’e taşıma kararı aldı. Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezini, “Optimum Outlet ve Eğlence Merkezi” adıyla Gaziemir’de kuracaklarını açıklayan Rönesans Alışveriş Merkezleri Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, ESBAŞ’ın karşısındaki merkezin inşaatına Ağustos ayında başlayıp 2009 yılının Kasım ayında tamamlayacaklarını açıkladı...

http://old.mo.org.tr/

PROJELER - SAĞLIK YAPILARI

SAĞLIK KAMPUSU TARTIŞMASI

Kemal Aşk, “Oradaki fidanlar sökülürse, İzmir’i sel alır” derken, İl Sağlık Müdürü Özkan ise “Eğlence merkezi açmıyoruz” sözleriyle tepkisini ifade etti.Sağlık Bakanlığı, İzmir’de uzun süredir kurmak istediği, içinde 5 yıldızlı otel ve alışveriş merkezinin de bulunacağı sağlık kampusu alanını belirledi. Çevre yolunun Bornova ile Karşıyaka arasında yer alan ve Bayraklı sırtlarında bulunan 52 hektarlık ağaçlandırma sahası, Orman Bakanlığı tarafından kampus kurmak üzere Sağlık Bakanlığı’na tahsis edildi. Ancak bu tahsis, ağaçlandırma sahasında...

http://old.mo.org.tr/

YENİDEN İŞLEVLENDİRME - TARİHİ YAPILAR

KÖŞK KOCAOĞLU'NA VERİLİYOR

Bakan Günay, 149 yıl önce inşa edilen tarihi binayı, kültür merkezi yapılması için İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne devredeceğini açıkladı.Yeni Asır'ın 2 yıldır takipçisi olduğu Bornova'daki tarihi Paterson Köşkü sonunda kurtuluyor. 30 Mayıs 2008 Cuma günü "Köşk ne oldu" diye sorduğumuz Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan "kurtarıyoruz" yanıtı geldi. Bakan Günay, köşkü kültür merkezi yapılmak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne devretme kararı aldıklarını açıkladı. Bürokratlarına işlemleri başlatmaları için talimat veren Bakan Günay, önümüzdeki...

http://old.mo.org.tr/

BELEDİYELER - KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ

MOGAN'DA YAPILAŞMAYA KARŞI İPTAL DAVASI

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Mogan havzasında yapılaşmaya olanak sağladığı iddiasıyla Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin "Gölbaşı/Karagedik Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı Sınırı" kararı ile 1/25000 ölçekli "Başkent Ankara Nazım İmar Planı Değişikliği"nin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Ankara İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Dava dilekçesinde, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesinde yayımlanan raporda, Mogan ve Eymir göllerinin bulunduğu Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin, "kent...

http://old.mo.org.tr/

İMAR KANUNU

TÜRKİYE'DE İMAR SORUNU (1) - Cengiz Türksoy

Bugün yürürlükte olan İmar Yasası’nın Osmanlı Devleti’ndeki karşılığı Ebniye (yapılar) Kanunu’dur. 1933 yılında çıkarılan 2290 sayılı Yapı ve Yollar Kanunu Ebniye Kanunu’nun yerini almıştır. 1. Dünya Savaşı yıkıntılarını hızla onarma çabası içinde bulunan Almanya’daki imar mevzuatından esinlenerek hazırlanmış olan Yapı ve Yollar Kanunu 1956 yılına değin yürürlükte kalmıştır. Kentleri yalnızca yapılardan oluşan fiziki çevreler olarak algılayan Ebniye Kanunu’nun yerine çıkarılan Yapı ve Yollar Kanunu, iki temel özelliğiyle kentleşme tarihimizde ileri bir...

http://old.mo.org.tr/

İNŞAAT SEKTÖRÜ

MÜTEAHHİTLERİN DÖRT GÖZLE BEKLEDİĞİ KARARNAME MECLİS'TE

Müteahhitlerin uzun zamandır beklediği fiyat farkı kararnamesiyle ilgili yasa tasarısı, dün Meclis'e sevk edildi. Tasarı, yabancı para cinsinden olsun veya olmasın 31 Mayıs 2008 tarihinden önce Kamu İhale Kanunu'na göre ihalesi yapılmış yapım işlerinde fiyat farkı verilmesi için Bakanlar Kurulu'na yetki veriyor.Tasarıya göre, malzeme fiyatlarında beklenmeyen artışlar meydana gelmesi nedeniyle ihale dökümanında fiyat farkı verilmesine ilişkin hüküm bulunup bulunmadığına bakılmaksızın 1 Ocak 2008 tarihinden sonra yapılan ve yapılacak olan imalatlar için fiyat farkı...

http://old.mo.org.tr/