-E-Bülten düzgün görüntülenemiyorsa buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

BİR ESER BİR MİMAR, HAN TÜMERTEKİN

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından Bir Eser Bir Mimar projesi kapsamındaTurgut Cansever, Enis Kortan, Ercan Çoban, Aydın Boysan, Cengiz Bektaş ile önceki tarihlerde söyleşiler gerçekleştirildi. Aralık ayında BORAN EKİNCİ ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi Ocak ayında da Han TÜMERTEKİN’in katılımlarıyla gerçekleştirilecektir.

Ocak ayında planlanan diğer söyleşi ise HAN TÜMERTEKİN’in katılımlarıyla 9 Ocak 2008 tarihinde gerçekleştirilecektir.Mimarlar Odası 5. katta saat: 18.30'da gerçekleştirilecek söyleşiye tüm üyelerimiz davetlidir.

YENİ YIL KOKTEYLİ

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 25 Aralık 2007 tarihinde 52 yılını geride bırakarak, 2007 yılı çalışmalarını tamamladı. Şubemizin kuruluşunun 52. yıldönümünde 25 Aralık 2007 tarihinde Mimarlar Odası 5. katında Yeni Yıl Kokteyli düzenlenmiştir.

TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ SERBEST ÇALIŞAN MİMARLAR BULUŞMASI 6-7 Ocak 2007 KIZILCAHAMAM

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 39. Dönem Yönetim Kurulu çalışmalarını neo-liberal politikaların ve mevcut siyasal gelişmelerin kent, meslek ve meslek odaları üzerindeki baskısının arttırdığı bir dönemde gerçekleştirmektedir. 39. Dönemde hem ülke gündeminde hem de mimarlık pratiğinde ve kentte yaşanan dönüşümler üzerine değerli katkılarınızla pek çok çalışma gerçekleştirilmiştir. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 40.Dönem Genel Kuruluna doğru önümüzdeki dönem çalışma akslarının oluşturulması açısından önemsediğimiz yeni dönem perspektiflerinin oluşturulması amacıyla ilkini 8-9 Aralık 2007 tarihinde işyeri temsilcilikleri ve Temsilcilikler ile gerçekleştirdiğimiz Abant Buluşmasından sonra 5-6 Ocak 2008 tarihlerinde Kızılcahamam’da bir buluşma düzenlenmektedir.

Detaylı bilgi için; Reyhan Duman 312 417 86 65/122

SÜREKLİ MESLEKİ GELİŞİM MERKEZİ ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR ‘ÇALIŞTAY I / İLKELER VE UYGULAMALAR’

9 Ocak 2008 tarihinde İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde ‘Çalıştay I / İlkeler ve Uygulamalar” konulu bir toplantı gerçekleştirilecektir. Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi’nin çalışmalarının değerlendirileceği toplantıya TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi de katılarak üyelerinin ve şubenin konuyla ilgili deneyim, eleştiri ve yeni döneme dair önerilerini aktaracaktır.

Çalıştay, MYK Üyeleri, SMGM Yürütme Kurulu ve Bilim Danışma Kurulu Üyeleri, MO Şube Sekreterleri ve SMGM Sorumluları, SMG’ ye katkıda bulunan yapı sektörünün Dernek ve Birlik Temsilcileri, eğitim veren uzmanlar ve akademisyenler, eğitim komisyonları üyeleri ve Mesleki Bilimsel Çalışma Kurulu Temsilcilerinin de katılımıyla gerçekleşecektir.

 

BUDAPEŞTE-VİYANA-PRAG TEKNİK GEZİSİ FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLANDI

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kültür MBÇK’nın 2 – 9 / 3 – 10 Eylül tarihlerinde Budapeşte – Viyana – Prag kentlerine düzenlediği teknik gezide çekilen fotoğraflar üzerinden değerlendirmelerin yapıldığı “Budapeşte - Viyana - Prag Gezisi Fotoğraf Yarışması” sonuçlamıştır.

Jüri üyelerinden Jale Erzen, Abdi Güzer, Esin Boyacıoğlu, Mehmet Arslan Güven ve Çağatay Keskinok’un katılımıyla 18.12.2007 tarihinde gerçekleştirilen jüri toplantısında, ilk üç dereceye giren fotoğrafların yanı sıra, üç fotoğraf mansiyona değer ve 39 fotoğraf sergilenmeye değer bulunmuştur.

Dereceye giren fotoğraf sahiplerinin isimleri:

 1. Gül Süer
 2. Eylem Kazıl
 3. Elif Zilan – Dilek Tümer
 4. Kurtuluş Yılmaz
 5. Deniz Kutay
 6. Ilgın Özkaya Özlüer
Sergi ve ödül töreni tarihi daha sonra bildirilecektir.

CEZA VE TEVKİFEVLERİ GENEL MÜDÜRÜ İLE GÖRÜŞÜLDÜ

13 Aralık 2007’de Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Koruma ve Restorasyon Firmaları Derneği’nin (KOREFD) temsilcileri, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü’nü makamında ziyaret etti. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Ankara Barosu ile birlikte Ulucanlar Cezaevi’nde başlattığı koruma ve yaşatma süreci, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü tarafından büyük destek görüyor ve bu çerçevede Ulucanlar’ın Ankaralılara kazandırılması için çalışmalar devam ediyor. Yapılan görüşmede cezaevinin koruma-onarım ve yeniden işlevlendirme projesinin hazırlanması ve bazı mahkumların restorasyon uygulamalarında çalışabilecek nitelikli eleman olarak yetiştirilmelerine yönelik olarak geliştirilmekte olan proje üzerinde konuşuldu. Kısa bir süre içinde de Adalet Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Barosu ve Altındağ Belediyesi temsilcilerinden oluşacak bir komisyonun kurulmasına karar verildi.

 

KENT DÜŞLERİ 2 / HASANOĞLAN KÖY ENSTİTÜSÜ VE YÜKSEK KÖY ENSİTÜSÜ YERLEŞKESİ DEĞERLENDİRME PROJESİ KOLOKYUM ÖDÜL TÖRENİ

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve İnşaat Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen Hasanoğlan Köy Enstitüsü ve Yüksek Köy Enstitüsü Yerleşkesi Proje Fikir Yarışması sonuçlandı. Mimarlık Öğrencileri ve İnşaat Mühendisliği öğrencilerine açık olan yarışmada 16 Kasım 2007 tarihinde teslim edilen projeleri inceleyen Prof.Dr.İlhan Tekeli başkanlığındaki Jüri , 24 Kasım 2007 tarihinde yapılan Değerlendirme Konferansına 19 proje/fikir sahibi yarışmanların çağrılmasına karar verdi.

Jüri üyeleri, yarışmacı öğrenciler ve kentlilerin katıldığı konferansta öncelikle proje fikir sahipleri kendi fikirlerini ortama anlattılar ve jürinin sorularıyla birlikte herkesin önünde fikir projelerini savundular. Yaratıcı fikirlerin geliştirildiği ve verimli geçen değerlendirme konferansı sonrası toplanan jüri ödül alan proje ve fikirleri belirledi.

27 Kasım 2007 tarihinde saat 14.00’te yarışmacı öğrencilerin jüri üyelerine soracağı sorularla devam eden Kolokyum ve Ödül Töreni İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.Ödül alan öğrencilere sertifika ve ödülleri verildi ve değerli katkılarından dolayı da jüri üyelerine, destekleyen kuruluşlara birer plaket sunuldu.

Işık sönmedi ….şimdi yeniden parlamaya hazırlanıyor….

LİSANS KATEGORİSİ ÖDÜLLERİ

1.Ödül : Ata Kurt, Ceyda Cihangir, Sadık H.Yurtoğlu, Ahmet Akif Tek (ODTÜ) Proje/Fikir(Sivil Toplum yerleşkesi)

2.Ödül : Yiğit Acar, Umut Akın, Mustafa Eker, Aslıhan Günhan, Başak Yılmaztürk(ODTÜ)

Proje/Fikir(Hasanoğlan Eğitim Yerleşkesi)

3.Ödül : Selen Sarıkulak, Emre Bal, Erman Togay (ODTÜ)

Proje/Fikir(Hasanoğlan Tasarım Merkezi)

YÜKSEK LİSANS KATEGORİSİ ÖDÜLLERİ

1.Ödül : Çiğdem Sivri, Hasan Deniz, İrem Uslu, Sabri Gökmen, Etkin Karabağlı (ODTÜ)

Proje/Fikir(Toplumsal Araştırma Merkezi ve Kalkınma Enstitüsü)

2.Ödül : Önen Günöz, Didem Yavuz, Erman Yurdagül (İTÜ, İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ)

Proje/Fikir(Destek Doku Projesi)

3.Ödül : Özlem Altınkaya, Ceren Dayıcıoğlu, Başer Necdet Ülker (İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ)

ÖZEL ÖDÜLLER

Hasanoğlan Belediyesi Özel Ödülü : Zeynal Yeter, Engin Ünver, Abdulkadir Öztürk, Bahar Merve Yılmaz, Volkan Karagül (İTÜ)

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği : Tutku Sevinç, Merve Gül Özokçu, Ahmet Üner (İTÜ)

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Özel Ödülü : Eşref Taner İlerde, Mutlu Oral, Mustafa Murat Çobanoğlu, Hakan Kaytan ( Eskişehir Osmangazi Üniversitesi)

CEZAEVİ MİMARİSİ VE ULUCANLAR ÖRNEĞİ

1980-1988 yılları arası ulucanlar cezaevi yerleşkesinde çalışmış Mimar SEZER YILDIR'ın 27 Aralık 2007 tarihinde  CEZAEVİ MİMARİSİ VE ANILARI'nın aktarıldığı söyleşi Mimarlar Odası 5. katta gerçekleştirilmiştir.

 

ŞUBE GENEL KURUL TARİHİ BELİRLENDİ

TMMOB Mimarlar Odası Şubelerinin Genel Kurul tarihleri belirlendi. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 40. Dönem Olağan Genel Kurulu çoğunluklu olarak 16-17 Şubat 2008 tarihinde, çoğunluk sağlanamadığı durumda ise 23- 24 Şubat 2008 tarihinde yapılacaktır. 40. Olağan Genel Kurulu DSİ konferans salonunda, seçimlerimizde Mimar Kemal İlköğretim okulunda gerçekleştirilecektir, tüm üyelerimizin katılımını bekleriz.

 

KENT GÖRÜNTÜLEME MERKEZİ 2008 YILI TEMASI

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Bünyesinde kurulan Kent Görüntüleme Merkezi, Danışmanlar Kurulu ile Çalışma Grubu ortak toplantı gerçekleştirerek 2008 yılı içerisinde yapılacak çalışmaların "SOKAK" teması üzerinden şekillenmesine karar verdi.

KÜLTÜR MBÇK ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTILARI

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, üyelerin kültürel ve sosyal ihtiyaçlarına yönelikte etkinlikler gerçekleştirmeye devam etmektedir. Müzik, resim, heykel, sinema, fotoğraf, edebiyat, teknik gezi vb. alanlarına ilgi duyan ve bu keyifli çalışmalarda yer almak, katkı koymak isteyen üyelerimizin ve öğrenci üyelerimizin katılımıyla KÜLTÜR MBÇK toplantıları devam etmektedir.

Kültür MBÇK’nın 2008 teknik gezi ve etkinlik programı şöyledir: Osmanlı Başkentleri 2 Edirne –İstanbul, GAP Teknik Gezisi, İtalya Gezisi& UIA 2008 Torino Kongresi,

Doğu Karadeniz & Batum Gezisi, İspanya / Madrid / Granada / Barcelona, Küba, Anadolu’da Selçuklu Sanatı Gezisi, Afyon. Konya. Kayseri. Sivas, Hitit Dönemi Gezisi, Alacahöyük. Boğazköy. Yozgat. Çorum, Paflagonya Gezisi, Çankırı. Kastamonu. Taşköprü. Boyabat. İnebolu.

2009 yılında ise Doğu Anadolu Gezisi(Kars-Van Güzergâhı), Kütahya / Frig Vadisi, St Petersburg, Sinop, Asos / Kazdağları / Cunda teknik gezilerinin gerçekleştirilmesi planlanmıştır.

Ayrıca , Kent içi geziler kapsamında da günübirlik Ankara gezileri Emre Mardan rehberliğinde şu kapsamda gerçekleştirilecektir: Antik çağ ANKARA, Osmanlı Selçuklu ANKARA, Cumhuriyet dönemi ANKARA, AOÇ –Gar, Ankara müzeleri, Ankara Anıtları.

Kültür MBÇK’nın diğer etkinlikleri ise şöyle: Sinema gösterimleri ve film üzerinden mekan okumalarına ilişkin söyleşiler, sanatın farklı alanlarıyla ilgilenen mimarların katkılarıyla atölye çalışmaları.

Detaylı bilgi için : Sevgi Bölücek 4178665/126

KÜLTÜR MBÇK, EBRU ATÖLYESİ

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kültür Mesleki Bilimsel Çalışma Kurulu, üyelerin kültürel ve sosyal ihtiyaçlarına yönelikte etkinlikler gerçekleştirmeye devam etmektedir. Müzik, resim, heykel, sinema, fotoğraf, edebiyat, teknik gezi vb. alanlarına ilgi duyan ve bu keyifli çalışmalarda yer almak, katkı koymak isteyen üyelerimizin ve öğrenci üyelerimizin katılımıyla KÜLTÜR MBÇK toplantıları devam etmektedir.

Mimarlığın dışında diğer sanat dallarıyla uğraşan meslektaşlarımızın koordinasyonunda atölye, sergi v.b etkinlikler gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda üyelerimizden H.Ayşen Bayazıt’ın yürütücülüğünde ebru atölyesi yapılması planlanmaktadır. 19 Ocak 2008 tarihinde 14.00–17.00 saatleri arasında Mimarlar Odası 5.katında gerçekleştirilecek atölye çalışmasına katılmak isteyen üyelerimizin 16 Ocak 2008 tarihine kadar kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Detaylı bilgi için;

Bilge Binbir, Sevgi Bölücek 312 417 86 65 / 118-115

İŞYERİ TEMSİLCİLİK SEÇİMLERİ DEVAM EDİYOR

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kamu ve Özel sektörde oluşturulan 67 işyeri temsilciliğinin yanı sıra diğer kamu kurumları ve özel firmalar bünyesinde çalışan mimar verilerine ulaşarak işyeri temsilcilik sayısını artırmayı kurgulamaktadır. Seçimi yapılan kamu ve özel sektör’deki işyeri temsilciliğine;

Kalkınma Bankası’nda Müfit Turan, Mehmet Ayvat, Ziya Çetin, Kültür ve Turizm Bakanlığı DÖSİMM’nde Erkan Çelik, Mamak Blediyesi’nde Olcay Karaton, Gökşen Mızrak, Songül Üzgün, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’nde Reşat Umutlu, Hüsnü Yakut, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Mimari Proje Daire Başkanlığı’nda Sonay Aktaş, Hale Atasoy Kuş, Sevda Uyanır, Halkbankası Genel Müdürlüğü’nde A.Ülkü Ezen, Dilek Özlan seçilmişlerdir.
 

MİMARLIK VAKFI YARDIMLAŞMA SANDIĞI ÜYELİĞİNE DAVET

29 Haziran 1996 yılında kurulan Mimarlık Vakfı’nın en önemli sosyal projesi Yardımlaşma Sandığı’dır.2380 üyenin üye olduğu ve destek verdiği Mimarlık Vakfı Yardımlaşma Sandığı, üye mimarların başvuracakları bir sosyal güvence kurumu haline gelmiştir.
Yardımlaşma Sandığı, vefat eden üyelerin ailelerine yardım elini uzatan, zorunlu durumlarda, üye meslektaşlarına olanaklar ölçüsünde yardımlarda bulunulmuştur.
Bugün vakıf, kuruluş amaçlarına bağlı olarak kendi işlevlerini yerine getirebilen, kurumlaşma yolunda önemli adımlar atılmış, yeni ve büyük projeleri hayata geçirebilecek yapıya sahiptir. Vakfa bağlı kuruluşların işlevlerinin artırılması, mali durumun daha da güçlendirilmesi ve şeffaf hale getirilmesi üyelerin vakfa yaptığı maddi ve manevi desteklerle olanaklıdır.
Bu hizmetlerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için Yardımlaşma Sandığı’na üye olmanız önemlidir.
Mimarlık Vakfı Yardımlaşma Sandığı Üyelik ve Bilgi Formu’nu TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden temin edebilirsiniz.

 

2008 YILINDA BÜRO TESCİL BELGESİ ALACAK ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE!

2008 yılı Büro Tescil Belgesini yenilemek isteyen ya da ilk defa Büro Tescil Belgesi almak isteyen üyelerimizin TMMOB Mimarlar Odası Genel Merkezi  tarafından yayınlanan yönerge gereğince 15 krediyi tamamlamış olması gerekmektedir.
Konu ile ilgili olarak TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 1 Eylül – 30 Aralık 2007 tarihleri arasında verilmesi planlanan eğitim programlarını oluşturmuştur. Eğitim programlarının konularına, program takvimine, SMGM kredilendirme  ve eğitim ücretinlerine www.mimarlarodasiankara.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için :Alev Şahin 4178665/115
 

AİDAT BORCU BULUNAN ÜYELERİMİZİN DİKKATİNE

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 39. Dönem Yönetim Kurulu olarak üyelerimizle kurulacak ilişkinin dayanışma içerisinde, zorlukları birlikte aşarak, gönüllü bir ortamda sürmesini önemsediğimizi bir kez daha paylaşmak istiyoruz. "Oda ile üye arasındaki ilişkiyi alacaklı borçlu konumuna indirgeyen" yaklaşımların yarattığı ve biriken gerilimin farkında olduğumuzu bu gerilimi ancak birlikte aşabileceğimizi biliyoruz. Yönetim Kurulu olarak aidat ödemelerinde taksitlendirme dahil kolaylığın sağlanması konusunda her türlü öneriye açık olduğumuzu bilmenizi isteriz.


Aidat borcu olan üyelere yönelik Genel Merkez tarafından hukuki işlem başlatılması doğrultusunda karar alınmıştır. Ancak Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak üyelerimizle kurulacak ilişkinin hukuksal süreçlerle değil diyalog içerisinde çözümlenmesinden yana olduğumuzu bir kez daha yineleyerek bu durumu Ankara Şube olarak çözeceğimize dair Şube Yönetim Kurulu olarak sorumluluk almış durumdayız. Bu durumda sizlerden de uzattığımız elin boş kalmamasını ve attığımız her adımda, bir adım da sizden beklediğimizi ve bu sorunu da her konuda olduğu gibi sizlerle birlikte çözeceğimizi bilmenizi isteriz.


Aidatlarını ödeyen üyelerimize;

1 yıllık Ferdi Kaza Sigortası yapılır.
Yurt dışı çıkışlarda kolaylaştırıcı belge desteği sağlanır.
Şube bünyesinde verilen Auto-cad ve üçboyutlu kurslarda, Oda yayınlarında, Şubenin düzenlediği Teknik ve Kültürel gezilerde %10 indirim uygulanır.

 

TMMOB MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİNE BAĞLI TEMSİLCİLİKLERİN GENEL KURULLARI ve YÖNETİM KURULU SEÇİMLERİ TAMAMLANDI

TMMOB Mimarlar Odası tarafından belirlenen kasım ayında başlayacak ve aralık ayına kadar tamamlanması gereken TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesine bağlı temsilciliklerin seçimli toplantıları çoğunluklu ve çoğunluksuz olarak gerçekleşecektir.

Genel Kurulların,Temsilcilik Seçimlerinde Uyulması Gereken Hususlar ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak gerçekleştirilmesi için gereken bilgilendirmeler yapılmış ve Şubemize yeni dönem bağlı 17 Temsilciliğin seçimleri tamamlanmıştır. Yeni dönem Temsilcilik Yönetim Kurulu listelerine http://www.mimarlarodasiankara.org/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

BİLGİSAYAR KURSLARI

Mimarlar Odası Ankara Şubesi bünyesinde gerçekleştirilen bilgisayar kursları için (Auto Cad 2B+3B / 3D Max ) kayıt alınmaya başlanmıştır. Kurslar hakkında detaylı bilgiye 417 86 65 / 134 numaralı telefonlardan (Ferhan Temiz) ulaşabilirsiniz.

 

ÜYELERIMİZE MAİL ADRESİ

Mimarlar Odası Ankara Şubesi üyelerine kullanıcıadı@mimarlarodasi.org.tr uzantılı mail adresi oluşturabilecektir. Konu ile ilgili bilgi almak isteyen üyelerimizin şubemiz ile iletişime geçmesini rica ederiz.

 

[MİM/AĞ] KULLANIMDA

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sayısal Sistem Dönüşümü Projesi [MİM/ağ] kullanıma açılmıştır. Kullanıcı adı ve parolanızı şubemizden alabilirsiniz. MİM/ağ projesinden Yönetim Kurulu kararları, gündemleri ve Şube arşivine ulaşabilirsiniz.

MÜELLİFLERE DUYURU!

Proje Müellifi mimarların, Mimari Proje Müellifi Sicil Durum Belgesi alırken yanlarında

 • Mimarın mührü ve imzasını taşıyan, mimari proje çizim ve sunuş standartları, ilgili yönetmelik, standart ve normlara uygun olarak düzenlenmiş uygulama projeleri ve m2 cetveli
 • Tapu, çap, röperli kroki, imar durumu, kot krokisi
 • Mimar ve iş sahibi arasında imzalanmış, Mimarlar Odasınca hazırlanmış, tip sözleşmenin asgari hükümlerini taşıyan sözleşmesi
 • Serbest mimarlık hizmetlerine ilişkin, en az bedel tarifesine göre hesaplanmış ücret tutarında düzenlenmiş serbest meslek makbuzu ya da fatura
 • Oda tarafından verilen mühür getirmeleri gerekmektedir.

Kendi adına serbest çalışan mimarın

Tescilin yenilenmesi için ;

 • Serbest meslek defterinin o yıl için noter onaylı sayfasının fotokopisini vermiş olması,
 • Mimarlar Odasınca düzenlenen imza sirküleri, taahhütname ve başvuru yerine geçen yenileme formunu şahsen doldurmuş ve imzalamış olması,
 • İşyerinde ücretli çalışan mimar ya da mimarlara Mimarlar Odasınca her yıl belirlenen asgari ücretten az ücret ödenmediğinin belgelenmesi,
 • Ücretli olarak çalıştıracağı mimarlarla imzalayacağı iş düzeni ve çalışma şartlarını düzenleyen sözleşmeyi vermiş olması,
 • Varsa tamamlanan yıl içerisinde gerçekleştirdiği ya da sürdürülen serbest mimarlık hizmetlerinin listesini vermesi,
 • Tescil yenileme harcını ve üyelik aidatını ödemiş olması,
 • Serbest mimarlık hizmetleri büro tescil belgesini elden alması, kendisi elden alamıyorsa dilekçe ile başvurusu,
 • Mimarlar Odasının öngördüğü meslek içi eğitimi almış olması gerekir.

Sermaye şirketi ortaklığı mimar ya da mimarların

Tescilin yenilenmesi için ;

 • Sermaye şirketinin mali kaydının o yıl için noter onaylı sayfasının fotokopisini vermiş olması,
 • Şirket ortağı olduğunun ve hisse oranının bu Yönetmelikte belirlenen asgari ortaklık payının altına düşmediğinin sicil memurluğundan belgelemesi,
 • Sermaye şirketinde ücretli çalışan mimar ya da mimarlara Mimarlar Odasınca her yıl belirlenen asgari ücretten az ücret ödenmediğini belgelemesi,
 • Sermaye şirketinin ücretli olarak çalıştıracağı mimarlarla imzalayacağı iş düzeni ve çalışma şartlarını düzenleyen sözleşmeyi vermiş olması,
 • Mimar sermaye şirketindeki faaliyetinin ve yetkisinin devam etmekte olduğunu beyanı yanında Mimarlar Odasınca düzenlenen imza sirküleri, taahhütname ve başvuru yerine geçen tescil yenileme formunu şahsen doldurmuş ve imzalamış olması,
 • Sermaye şirketi ile müelliflik haklarını düzenleyen sözleşmeyi vermiş olması,
 • Mimarlar Odasının öngördüğü meslek içi eğitimi almış olması,
 • Serbest mimarlık hizmetleri büro tescil belgesini elden alması, kendisi elden alamıyorsa dilekçe ile başvurusu,
 • Tescil yenileme harcını ve üyelik aidatını ödemiş olması gerekir.

Sermaye şirketi ortaklığı mimar ya da mimarların ilk tescil başvurusunda gerekli olan belgeler;

 • Sermaye şirketinin ana sözleşmesinin yayınlandığı Ticaret Sicil Gazetesi ya da noter onaylı suretini vermiş olması,
 • Sermaye şirketinin mali kaydının o yıl için noter onaylı sayfasının fotokopisini vermiş olması,
 • Sermaye şirketinde ücretli çalışan mimar ya da mimarlara Mimarlar Odasınca her yıl belirlenen asgari ücretten az ücret ödenmediğini belgelemesi,
 • Sermaye şirketinin ücretli olarak çalıştıracağı mimarlarla imzalayacağı iş düzeni ve çalışma şartlarını düzenleyen sözleşmeyi vermiş olması,
 • Mimar sermaye şirketindeki faaliyetinin ve kendi yetkisinin devam etmekte olduğu beyanı yanında Mimarlar Odasınca düzenlenen imza sirküleri, taahhütname ve başvuru yerine geçen formu şahsen doldurmuş ve imzalamış olması,
 • Sermaye şirketi ile müelliflik haklarını düzenleyen sözleşmeyi vermiş olması,
 • Mimarlar Odasının öngördüğü meslek içi eğitimi almış olması,
Serbest mimarlık hizmetleri büro tescil belgesi ilk tescil, mühür harcı ve üyelik aidatını ödemiş olması gerekir.
 

BÜLTEN DOSYA KONULARI

Mimarlar Odası Ankara Şubesinin üyeleri ile iletişim kurmasının en önemli aracı olan Bülten, 39. Dönem de güncel konular ve haber ağırlıklı yöne evrilerek haber bültenine dönüşmesi Şube-üye arasındaki mesafeyi en aza indirmek üzere kurgulanmıştır. Bu sebeple Bülten’de yayınlanmakta olan dosya konuları, Bülten’in dışında iki ayda bir yayınlanan ekler (insert) olarak tasarlanmış ve 2006 yılında Kentsel Dönüşüm 1–2, Endüstri Mirası, Tasarım ve Özgürlük: Özürlüler ve Herkes için Tasarım konu başlıkları ile yayına hazırlanmıştır. 2007 yılında da aşağıda yer alan konu başlıkları ile hazırlanacak olan dosya konuları ile ilgili bilgi ve deneyimlerini Bülten aracılığı ile aktarmak isteyen üyelerimizin yazıları Yayın Birimi tarafından değerlendirilecektir.  

DOSYA 6:
Kent ve Suç

DOSYA 7:
Tasarım ve Temsil Teknolojileri

DOSYA 8:
Meslekte Dönüşüm

BU HAFTA GERÇEKLEŞTİRİLECEK TOPLANTILAR

Yönetim Kurulu
39. Dönem Yönetim Kurulu Toplantıları her Salı 18.30 ‘da tüm üyelerimizin katılımına açık olarak gerçekleşmektedir.

MALTEPE HAVAGAZI FABRİKASINI YIKMAKTAN HAKKINDA ŞİKAYETÇİ OLDUĞUMUZ EGO GENEL MÜDÜRÜNE GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN DAVA AÇILDI

EGO Maltepe Havagazı Fabrikası’nı içeren alanın, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 19.3.1991 tarih ve 1679 sayılı kararı  ve Danıştay 6. Dairesi’nin 1996-102E. 1996-5342K. SAYILI KARARI İLE “sanayi arkeolojisi” niteliği kazanmasına ve koruma bölgesindeki parselin üzerinde koruma tescil şerhi olmasına karşın, mahkeme kararlarıyla ve mülkiyetlerinde bulunan parseldeki şerhle bağlı olması gereken şikayet edilenlerin, HUKUKA AYKIRI BİR ŞEKİLDE, USÜLSÜZCE, Koruma kurulundan yıkımla ilgili izin almadan, 13.06.2006 tarihinde, koruma altındaki bölgedeki eserleri yıkması nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunduğumuz Ego Genel Müdürü Kazım Usta hakkında görevi kötüye kullanmaktan dava açıldı. İç işleri bakanlığının soruşturma başlatılmasına gerek yoktur yolundaki kararı Danıştay tarafından bozulmuştu. Bunun üzerine dosya İçişleri Bakanlığı kanalıyla cumhuriyet savcılığına intikal ettirildi. Müşteki( Şikayet eden) olarak Mimarlar Odası Ankara Şubesinin katılacağı davanın ilk duruşması 18 Şubat 2008'de yapılacak.

ULUS TARİHİ KENT MERKEZİ YENİLEME ALANI KORUMA AMAÇLI İMAR PLANINA DAVA

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nce 15.06.2007 gün ve 1619 sayılı karar ile onaylanan 1/5000 ölçekli "Ankara Tarihi Kent Merkezi Kentsel Yenileme Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı" ile 1/1000 ölçekli "Ankara Tarihi Kent Merkezi Kentsel Yenileme Alanı Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı"nın ve bu plana yaptığımız 3.8.2007 tarihli itirazımızın reddinin öncelikle yürütmesinin durdurulmasına ve ardından iptaline karar verilmesi talebi ile dava açıldı.

 

KENTSEL SİTLER İÇİN YENİ İLKE KARARI

Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu Kentsel Sitler, Koruma ve Kullanma Koşulları" başlıklı 04.10.2006 tarih ve 720 sayılı ilke kararının Kentsel Sit alanlarında Uygulama başlıklı 3.3.a) fıkrasına ilişkin Bursa Koruma Bölge Kurulu'nun 02.12.2006 tarih ve 2008 sayılı tavsiye kararının 2863 sayılı Kanunun 51 inci maddesinin (c) fıkrası uyarınca yeniden değerlendirerek değiştirdi.

4 Aralık 2007 gün ve 26720 sayılı Resmî Gazete yayımlanan ilke kararına göre, Tescilli yapılar karşısında yer alan parsellerdeki uygulamalar için kentsel sitlerin genellikle çok dar sokaklardan oluşması ve bu nedenle tescilli yapı ile karşısındaki parsel arasında peyzaj, siluet ve doku karakteri bakımından birbirlerini doğrudan etkileyen bir ilişkinin bulunması, Koruma Amaçlı İmar Planları hazırlanırken tescilli yapı karşısı parsellerdeki kurul denetiminin kalkması durumunda Koruma Amaçlı İmar Planlarındaki yapılaşma kararlarının da önemli bir gerekçesini yitireceği dikkate alınarak, 04.10.2006 tarih ve 720 sayılı ilke kararının 3.3 a) maddesinin;

"a) Tescilli taşınmaz kültür varlığı parseline komşu olan veya aralarından yol geçse dahi bu parsellere cephe veren parsellerdeki her türlü inşai ve fiziki uygulama ile yeni yapılanma için koruma bölge kurulundan izin alınmasına," şeklinde değiştirilmesine, karar verdi.
 

ANKARA'YA 54 ADET KATLI KAVŞAK ÖNERİSİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı 54 adet köprülü kavşak projesinin yapım işlerini 2008 yılı programına aldı. Daha önce 16.11.2006 gün ve 2757 ; 9.10.2007 gün ve 2451 sayılı kararları mahkemece iptal ettirilen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı bu kararın ardından bu kez de 54 katlı kavşağı programına aldı.

Daha Önce de Kuğulu Park'ta yapılan Katlı Kavşak projesinin kentleşme, şehrvilik ilke ve planlama esaslarına ayklırılığından, Ankara 8. İdare Mahkemesi tarafından yürütmesinin durdurulmuştu. Ankara halkının tepkisini daha fazla çekmeye başlayan katlı kavşaklar, ulaşım sorununu çözmediği, şehirleri yaşanmaz hale getirdiği gibi maddi olarak da Ankaralılara büyük maliyetlere neden oluyor. 54 katlı kavşağın finansman sorununu nasıl çözüleceği de merak konusu.

 Kuğulu Kavşağı davası bilirkişi Raporunda da belirtildiği gibi, Ankara Büyükşehir Belediyesi katlı kavşakların yapımı için daha önce kredi isteğinde bulunmuş, Banka bu isteği, katlı kavşakların yapılması gereğinin bir etüd ile gösterilmesinin zorunlu olduğunu belirtip talebi reddetmişti.

Bu redden sonra, 1998 yılında hazırlanan Ankara Trafik ve Ulaşım İyileştirme adıyla yapılan çalışmada da katlı kavşakların sorunları çözmeyeceği belirtilmişti. TCDD Gar Meydanı başta olmak üzere Ankara'nın pek çok alanına yapılması düşünülen yeni katlı kavşaklar, yeni ulaşım ve kentleşme sorunlarına neden olacağı gibi, Ankara halkına da büyük mali yük getireceği anlaşılıyor.
 

MOGAN VE EYMİR GÖLÜ (GÖLBAŞI-ANKARA) YERALTISUYU İŞLETME SAHASI İLAN EDİLDİ

1 Kasım 2007 gün ve 26687 sayılıI Resmi Gazetede Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Jeoteknik Hizmetler ve Yeraltısuları Dairesi Başkanlığı tarafından yayınlanan ilana göre, mogan ve eymir gölleri yer altı suyu işletme sahası ilan edildi. İlana göre, Ankara'ya bağlı Mogan ve Eymir Gölü Havzaları 167 sayılı Yeraltısuları Hakkındaki Kanunun 3. maddesine göre Yeraltısuyu İşletme Sahası olarak tespit edilmiştir. Havza "Mogan ve Eymir Gölü Havzası Kuzey bölümü Yeraltısuyu İşletme Sahası" ve "Mogan ve Eymir Gölü Havzası Güney Bölümü Yeraltısuyu İşletme Sahası" olmak üzere iki bölgeye ayrılmıştır. "Mogan ve Eymir Gölü Havzası Kuzey Bölümü Yeraltısuyu İşletme Sahası", Eymir ve Mogan Gölleri ile Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesini içine almaktadır. İşletme sahasının sınırları Eymir gölü mansabından başlayarak doğada Oğulbey Köyü doğusuna kadar Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırını, Oğulbey-Ahiboz arasında genel olarak volkanik kayalarla gölsel Hançili formasyonu sınırını takip etmektedir.

İşletme sahası sınırı, Karagedik Beldesi batısında Mogan Gölüne doğrudan yeraltısuyu akışı olan alüvyonu içine alacak şekilde devam ederek Dikilitaş göletinden geçmektedir. Sınır buradan Çayırlı Köyüne kadar Gölbaşı formasyonu ile ofiyolitler ve metamorfiklerin sınırını takip etmekte; Çayırlı köyü ile Eymir Gölü kuzeyine kadar olan bölgede sırasıyla Ankara Güneyi Hidrojeolojik Etüt Raporundaki belirtilen işletme sahası sınırı, hidrolojik havza sınırı ve 1975 yılında işletme sahası ilan edilerek işletmeye kapatılmış olan Ankara Güneyi, Lodumlu-İncek-Taşpınar ve Yalıncak Köyleri Çevresi Yeraltısuyu İşletme Sahası sınırını takip etmektedir. "Mogan ve Eymir Gölü Havzası Güney Bölümü Yeraltısuyu İşletme Sahası ise kuzeyden "Mogan ve Eymir Gölü Havzası Kuyez bölümü Yeraltısuyu İşletme Sahası" ile sınır olup, sahanı sınırı batıda Oyaca beldesi güneyinden doğuda Beynam köyüne kadar hidrolojik su bölüm hattını takip etmektedir.

Mogan ve Eymir Gölü Havzası Kuzey Bölümü Yeraltısuyu İşletme Sahası için yeraltısuyu işletme rezervi 7 hm3/yıl hesaplanmıştır. Bu miktarın tamamı, tahsis edildiğinden saha yeraltısuyu işletmesine kapatılmıştır. Mogan ve Eymir Gölü Havzası Güney Bölümü için yeraltısuyu işletme rezervi 5 hm3/yıl hesaplanmıştır. Bu sahada 10- 200 m derinliğinde açılacak kuyulardan 0,5-5 l/s arasında verim elde edilmesi mümkündür. Bu sahada tahsisler işletme rezervine ulaştığında saha işletmeye kapatılacaktır. Mogan ve Eymir Gölü Havzası Güney Bölümünde 167 sayılı Yeraltısuları Hakkında Kanun'un 8. maddesi ile Yeraltısuları Tüzüğünün 4. maddesi gereğince 10 metreden derin açılacak her türlü kuyu, galeri ve tünel vb. kazılar için belge alınması gerekmektedir.
 

BÜYÜK ANKARA OTELİ MAHKEME KARARIYLA TESCİL EDİLİYOR

Ankara Oteli'nin Tescil edilmesine ilişkin Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin 31.08.2006 gün ve 07-922 sayılı talebinin, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 20.10.2006 tarih ve 1877 sayılı kararı ile reddine ilişkin işlemin iptali ve öncelikle yürütmesinin durdurulması istemi ile açtığımız dava da mahkeme davalının işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu 20.10.2006 tarih ve 1877 sayılı kararı ile Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin ve ICOMOS'un tescil talebini reddetmişti. Bunun üzerine ilgili işlemin iptali için dava açan Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin talebi doğrultusunda yürütmeyi durdurma kararı verildi.

 Mahkeme Kararında, Büyük Ankara Oteli'nin 2863 sayılı yasa kapsamında korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescili gerektiğinden, aksi yönde tesis edilen dava konusu kararda hukuka uygunluk bulunmamaktadır dedi.

Bu kararın ardından, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu mahkeme kararı doğrultusunda oteli tescil etmesi gerekiyor. Aynı zamanda tescil edilen ada ve parsel üzerinde her türlü inşai ve fiziki müdahalenin de kurulun onayının alınması gerekecek.
 
TOKİ ,ODTÜ ORTAK ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Başbakanlık Toplu Konut idaresi ve ODTÜ -Matpum tarafından "Toplu Konut Alanlarında Kentsel Çevresel Standarları Oluşturmak  için Gerekli İnsan-Çevre İlişkileri Verilerinin Derlenme Yönteminin Geliştirilmesi " konusunda yürütülen ortak projenin sunuşları 2 Ocak 2008 tarihinde ODTÜ de gerçekleştirildi. TOKİ başkanı Erdoğan Bayraktarı'nda katıldığı toplantı TOKİ uygulamalarına yönelik tanıtım filmiyle başladı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi 5 yıllık bir sürede 500 bin konutun tamamlananmasını hedeflemektedir.Şuanda 150 .000 (yüzelli bin) konutun tamamlanmış  81 il ve 380 ilçede  890 şantiyenin kurulmuş ve bu yolla 800 bin kişiye iş imkanı sağlandığını belirten Toki başkanı Erdoğan Bayraktar, ODTÜ'nün böylesi bir çalışmayı TOKİ ye önermelerini olumlu karşıladığını ifade etmiştir., 120 belediye ile 108 bin konut üzerinden kentsel yenileme için çalışmaların başlatılacağını ifade eden Bayraktar  bu çalıştaydaki önerileri ODTÜile birlikte değerlendireceklerini ifade etti. 4 oturum halinde gerçekleştirilen çalıştayın 1.oturumunda, toplu konut değerler sistemi için genel çerçeve, Haluk Pamir, konutlarda evrensel tasarım ilkeleri Emel Aközer, güvenli emniyetli konutlar, Mualla Erkılıç tarafından sunuldu. 2. Oturumda TOKi projelerinde ekolojik yaklaşımlar,Haşim Altınöz, toplu konut alanlarında peyzaj yaklaşımı,Turgay Ateş, konutlar ve enerji politikaları, Arif Künar, konut ve enerji  konusunda Vacit İmamoğlu tarafından gerçekleştirilmiştir. Her oturumdan sonra karşılıklı soru cevap üzerinden yapılan tartışmalarda, çalıştaydaki durum tespiti üzerine eksiklikler, TOKİ'nin  çalışmaları üzerine görüşler ve eleştirilerden oluşan tartışmalar gerçekleştirilmiştir.3.ve 4.oturumda ise , sürdürülebilir toplu konutlarda işletim örgütlenmesi,Melih Pınarcıoğlu,Toplu konutlarda katı atık toplama hizmetleri,Erol Sayın,Toplu konut tasarımında "bed-zed" örneği, Defne Ülgüray,toplu konutlar ve geniş bant kullanımı ,Alper Erdal, Standartlar bilgi ulaşım ortamı , Ali Murat Tanyer tarafından sunulmuştur. Sonrasında gerçekleşen genel tartışma ile birlikte,TOKİ projeleri  ve uygulamaları, konut politikaları daha çok tartışmayı haketmektedir.

ANKARA BELEDİYESİ’NİN 13 YILI PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ankara Belediyesi’nin 13 Yılı Paneli, 1 Aralık 2007’de ODTÜ Vişnelik tesislerinde gerçekleştirildi. İnşaat Mühendisi Mustafa Çobanoğlu’nun yönettiği panelde ilk konuşmacı YAYED Genel Başkanı Prof. Dr. Birgül Ayman Güler oldu. "Yerel Yönetimlerde Katılımcı Yönetim Anlayışı Nasıl Sağlanır?" başlıklı konuşmasında “neye katılım?” sorusu bağlamında katılımcılık olgusunu irdeleyen Güler, işin yapılmasına katılım, maliyete katılım, karara katılım gibi alt başlıklar çerçevesinde bu sorunun cevabına yönelik fikirlerini aktardı. ODTU Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Tarık Şengül, "Cumhuriyet Dönemi Ankarası, İmar Anlayışı ve Kent Estetiği" başlıklı konuşmasında Ankara’nın üç tabakalı kentleşme deneyimini (Ulus) devletin kentleşmesi (1923 – 45), Emeğin kentleşmesi (1945 – 80) ve Sermayenin kentleşmesi (1980 – ? ) olmak üzere birbirini takip eden üç dönem olarak ele alıp bu dönemlerin Ankara’nın kent dokusundaki yansılamaları üzerinden değerlendirmelerde bulundu. Ankara Sular İdaresi eski genel müdürü olan Makina Mühendisi Levent Tosun  "Ankara'nın Kentsel Altyapı Planlaması" başlıklı konuşmasında aslında Ankara’daki su yönetiminin yıllar öncesinden planlandığını ve hangi yıl hangi sistemin devreye gireceğinin belli olduğunu ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Gerede – Işıklı sistemi için parasal kaynak ayırmadığını vurguladı. Son konuşmacı olan İnşaat Mühendisi Mete Örer ise, son 13 yılda Ankara Belediyesi’nin yaptıklarının hata değil bilinçli tercihler olduğunu, örneğin Cumhuriyet’in kentsel imgelerinden olan Atatürk Bulsvarı’nın ana aksının bu şekilde yok edilmekte olduğunu aktardı.

YEREL YÖNETİMLERDE DEVRİM YAPANLARIN ÖYKÜSÜ

Ali Dinçer’in Ankara Belediye Başkanı iken yaptığı çalışmalar Çağdaş Sanatlar Merkezinde sergileniyor. Yerel Yönetimlerde Devrim Yapanların Öyküsü adlı sergiyi dönemin başbakanı Demirel açtı.

 

 

 

“MİMAR KEMALEDDİN: TARİHİN DÖNÜM NOKTALARINDA BİR MİMAR” SERGİSİ İSTANBUL’DA AÇILDI

Mimarlar Odası’nın Anma Programı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen ve Osmanlı Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli mimarlarından Kemaleddin Bey’in çalışmalarının yer aldığı “Mimar Kemaleddin: Tarihin Dönüm Noktalarında Bir Mimar” sergisi, 25 Aralık , Çarşamba akşamı Taksim Sanat Galerisi’nde aralarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tanyolaç’ın da bulunduğu törenle açıldı.

MİMARLIK OKUMALARI ATÖLYESİ: 1. ÖDÜLLÜ OKUMA VE DEĞERLENDİRME YAZILARI SEÇKİSİ

Atölyeler
TMMOB Mimarlar Odası üyesi olan MİMARLAR ve Üniversitelerin mimarlık bölümlerinde halen lisans eğitimi almakta olan MİMARLIK ÖĞRENCİLERİnin katılımı ile gerçekleşecek MİMARLIK OKUMALARI ATÖLYESİ sanat, toplum bilimler, şehircilik, mimarlık tarihi, kültürü ve eleştirisi ile ilgili kitapları okumalarını, değerlendirmelerini, eleştirmelerini, özgün fikirler geliştirerek yazılı olarak ifade etmelerini özendirmek ödüllendirmek ve bu yolla, mimarlık kültürü ve bilincinin gelişmesine ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmayı amaçlamıştır.

EWSAD 2007: “Kayıp Mekânlar”, Mimari Tasarım Avrupa Kış Okulu

Tasarım stüdyosunun mimarlık eğitiminde oldukça karmaşık pek çok konunun tartışıldığı önemli ve yaratıcı bir ortam sunmasından hareketle planlanan Mimari Tasarım Avrupa Kış Okulu mimarlık öğrencileri için uluslararası seçmeli bir tasarım stüdyosu olanağı sunuyor. Mimari eğitimin sınırlarını zorlamak ve farklı pedagojik sistemlerin paylaşımını sağlamak amacıyla düzenlenen bu programla hem mimarlık öğrencileri hem de mimarlık eğitmenleri mimari tasarım stüdyolarının farklı boyutlarını farklı ortamlarda deneyimleme şansını yakalayacaklar. 27 Ocak- 9 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek sıkıştırılmış program; Gazi Üniversitesi (Türkiye), Aristotle University of Thessaloniki (Yunanistan), FH Bochum (Almanya), Henry Van De Velde (Belçika), AA Architectural Association (İngiltere), POLIMI Politecnico di Milano (İtalya), Liechtenstein University (Liechtenstein), ETSAB Escuela Tecnica Superior de Arquitectura Barcelona (İspanya), Szczecin University of Technology (Polonya), ULFA University of Ljubljana Faculty of Architecture Ljubljana (Slovenya) ve University of Paris – La Sorbonne (Fransa) katılımı ile gerçekleştirilecek.

TMMOB ESKİŞEHİR KENT SEMPOZYUMU

28-29 Şubat tarihleri arasında Eskişehir’de gerçekleştirilecek olan Eskişehir Kent Sempozyumu; Eskişehir ve kentleşme, maden ve jeotermal kaynaklar, Eskişehir’in depremselliği, sanayileşme, enerji kullanımı, tarım, ulaşım, çevre, atık ve atık yönetimi, Eskişehir’de yerel yönetim anlayışı gibi konu başlıkları üzerinden bir tartışma ortamı oluşturmayı hedefliyor.

XXIII. UIA MİMARLIK KONGRESİ, TORINO 29 Haziran – 3 Temmuz 2008

www.uia2008torino.org

 

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ZİYAPAŞA MAHALLESİ– MİMAR SİNAN PARKI KESİMİ KENTSEL TASARIM ULUSAL PROJE YARIŞMASI

Son Teslim Tarihi 19 Şubat 2008

 

 

 

 


“KENTSEL KİMLİK” KONULU FOTOĞRAF YARIŞMASI

Son Teslim Tarihi 19 Ocak 2008

 

 

 

 

 


ÇELİK YAPI TASARIMI ÖĞRENCİ YARIŞMASI

Son Teslim Tarihi 1 Nisan 2008


CAZ AFİŞİ YARIŞMASI

Son Teslim Tarihi 25 Ocak 2008


 

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Başkanı Fehmi Toptaş, Başkent'teki kentsel dönüşüm projelerinde hatalar yapıldığını öne sürdü. Kentsel dönüşümün yalnızca yeni binalar yükseltmek olarak anlaşılmaması gerektiğini vurgulayan Toptaş, "belediyeler mücavir alanları da imara açarak buralardan rant elde ediyor. Dağa taşa konut dikmek kentsel dönüşüm olarak algılanmamalı" dedi. Toptaş, kent dışındaki arazilere binalar yapmak yerine...

'TARİH KIYIMI'NDA SKANDAL ZİNCİRİ!

 

MİLYAR DOLARLIK OTOYOL İHALESİ 3.KÖPRÜNÜN GÜZERGAHINI BEKLİYOR

 

ATATÜRK MÜZE KÖŞKÜ 3 YIL SONRA AÇILDI

 

KENT GİDEREK GÖRGÜSÜZLEŞİYOR

 

'KENTSEL DÖNÜŞÜME' YERİNDE İNCELEME

 

İZMİR'DE YENİ KÜLTÜR MERKEZİ

 

'MİMARİNİN BİR ANLAMI OLMALI'

 

UNESCO İSTANBUL'U LİSTEDEN ÇIKARABİLİR

 

TOPRAK BİR KARARLA 'ALTIN' OLUVERDİ