-E-Bülten düzgün görüntülenemiyorsa buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

“Kent Düşleri–2” Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü Değerlendirme Projesi Ulusal Öğrenci Fikir Yarışması açıldı.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası olarak yapı üretim sürecinin bir bütün olduğu gerçeğiyle kent kültürünün oluşumunda etken olan tüm disiplinlerin katılımıyla Kent Düşleri kapsamında ikinci fikir yarışmasının teması, “ Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü Yerleşkesi Değerlendirme Projesi” olarak belirlenmiştir

Köy Enstitülerinin 67.Kuruluş yıl dönümünde, "Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü Yerleşkesi Değerlendirme Projesi Ulusal Fikir yarışmasını ortamla paylaşmayı önemsiyoruz. 30 Nisanda kayıtların başladığı yarışma ile ilgili bilgilere http://hasanoglan.mimarlarodasiankara.org üzerinden ulaşılabilinir.

Gerçekleşebilir kent düşleri oluşturmak, bu düşlerin toplumla buluşmasını sağlayarak ortak heyecanlara dönüşebilir kılmak olanaksız değildir.

Tüm lisans ve yüksek lisans öğrencilerini bu heyecana katılmaya, KENTe dair DÜŞLER kurmaya ve ideallerini toplumla paylaşmaya; tüm kentlileri, yerel yöneticileri, kamu idarecilerini, meslek odalarını, sivil inisiyatifleri ve tüm üyelerimizi bu duyarlılığın yaygınlaşması için birlikteliğe, ortak hareket etmeye davet ediyoruz.


Ankara Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi Değerlendirme Projesi Öğrenci Fikir Yarışması sergisi ODTÜ’de

Kent düşleri" kapsamında TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Barosu tarafından ortaklaşa düzenlenen Ankara Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi Değerlendirme Projesi Öğrenci Fikir Yarışması sergisi 16 Mayıs 2007 ‘de ODTÜ Mimarlık Fakültesi Fuayesinde açılmıştır.

Sergi 25 Mayıs 2007 Cuma gününe kadar ziyaret edilebilir .


 

İşyeri Temsilcilikleri Malatya –Nemrut Buluşmasi “Değişen Türkiye Dönüşen Mimarlik” 1-2-3 Haziran 2007

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak 1-2-3 Haziran 2007 tarihlerinde Malatya’da İşyeri Temsilcilikleri Buluşması gerçekleştirilecektir. Kamuda ve Özel Sektörde çalışan mimarların katılımıyla yapılacak buluşma üç kurgu üzerinden planlanmıştır.

Toplantı ve Atölyeler: Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları Merkezi : Tarih ve Kültürel Etkileşim.


 

Kamu Hizmetinde Mimarlığa Tanıklık - 9

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 38.döneminde başlayan İller Bankası, DLH, TCDD, Köy Hizmetleri, Karayolları, TRT, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Merkezleri Daire Başkanlığı ile yaptığımız etkinliğimizin 9.’su T.C.Milli Eğitim Bakanlığı Yatırımlar ve Tesisler Dairesi Başkanlığı ile 21 Mayıs 2007 tarihinde gerçekleştirilmiştir.


Ulucanlar Merkez Kapali Cezaevi Değerlendirme Projesi ses getirdi. Adalet Bakanlığı’na proje hakkında brifing

Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi Değerlendirme Projesi Ulusal Fikir Yarışması tamamlandı ödülleri dağıtıldı .Ancak Mimarlar Odası Ankara Şubesinin yarattığı gündem ses getirmeye devam ediyor. Proje konusunda Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nün davetiyle, sonuç ürünlere ilişkin , Nimet Özgönül, Tezcan Karakuş Candan Özge Şahin’in katılımıyla bir sunum yapılmış ve Ulucanların geleceğine ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur.


 

Hasanoğlan Köy Enstitiüsü yerleşkesi değerlendirme projesi yaz kampı için Belediye Başkanı ve Kaymakamla görüşüldü.

Kent düşleri kapsamında gerçekleştirilen ikinci proje olan Hasanoğlan Köy Enstitüsü Yerleşkesi değerlendirme Projesi kapsamında 23-24 haziran 2007 tarihinde düzenlenecek olan kamp buluşmasının organizasyonu için Elmadağ Kaymakamı ve Hasanoğlan Belediye Başkanı ile görüşme gerçekleştirildi. Ali Hakkan ve Tezcan karakuş Candan’ın katılımıyla gerçekleşen görüşmede, kampın Hasanoğlan yerleşkesi içerisinde yapılması, konaklamaların, öğretmen lisesinin yurtları, çadır kampı, yada Hasanoğlan’da evlerde olması şeklinde 3 alternatifli olabileceği ve katılımcıların yemek servislerinin Hasanoğlan Belediyesi ve Elmadağ Kaymakamlığının katkılarıyla karşılanması konusunda fikir birliğine varıldı. Halkında katılımın sağlanacağı bir kamp buluşması organizasyonun yapılması konusunda önerilerde geliştiren , Elmadağ Kaymakamı Osman Kaymak ve Hasanoğlan Belediye Başkanı Ahmet Poyraz her türlü katkıyı vereceklerini ifade ettiler.


 

Korumada Yeni açılımlar yeni kavramlar: Cumhuriyet Dönemi Mimari Mirasının korunması Atölyesi 19-20 Mayıs 2007/Kastamonu

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi yürütücülüğünde Mimarlar Odası Kastamonu Temsilciliği’nin katkılarıyla Mimarlar Odası Genel Merkezi tarafından düzenlenen “Korumada Yeni Kavramlar: Cumhuriyet Dönemi Mimari Mirasının Korunması, Değerlendirilmesi” temalı atölye çalışması 18-19-20 Mayıs 2007 tarihlerinde Kastamonu’da gerçekleştirilmiştir. Emre Madran , Bilge Imamoğlu , Nuray Bayraktar, Nimet Özgönül, Ipek Durukan, Duygu Saban, Özge Şahin, Elvan Altan Ergut, Ebru Omay, Hamiyet Özen, Emel Kayin’ın katıldığı atölye çalışmasının sonuçları yayına dönüştürülecektir.


Çocuk ve Mimarlık 4 Haziran 2007 100 Mimar 100 Okulda

2002 yılından bu yana, Ankara Üniversitesi Çocuk Kültürü Araştırma Uygulama Merkezi ile birlikte sürdürmekte olduğumuz Çocuk ve Mimarlık çalışmalarımızı 2004 yılından itibaren Ankara Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün izniyle Ankara'daki okullarda yürütmekteyiz.

Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları Merkezi olarak yürütmekte olduğumuz “1000 Mimar 1000 Okulda” projesi kapsamında, Dünya Çevre Günü dolayısıyla Ankara’daki ilköğretim okullarında genel çevre bilinci ve küresel ısınma konusunda bir çalışma uygulamayı hedeflemekteyiz. 4 Haziran Pazartesi günü gerçekleştirilecek buluşmaların sonuçlarının, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Konur Sokak’ta gerçekleştirilecek bir sergiyle kamuoyuyla paylaşılmasının planlandığı çalışma; iki ders saati olarak kurgulanmakta ve kit projenin materyalleri Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından hazırlanmaktadır. Kamu ve özel sektörde çalışan üyelerimizin, 04.06 2007 Pazartesi günü çalışmanın gerçekleştirileceği saatlerde izinli sayılmaları için kurumlarına yazı yazılacaktır.

Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak ve Yenimahalle ilçelerinde toplam 100 okulda gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalara katılmak isteyen üyelerimizin / öğrenci üyelerimizin şubemizle iletişime geçmelerini rica ederiz.


 

Temsilcilik Eğitim Seminerleri Başladı …

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin teknolojik olanaklarla üyeleriyle iletişimini sağlayacak iş ve işlemlerin elektronik ortamda gerçekleşmesine olanak sağlayacak e-oda projesi, doku programı ve şubemize bağlı temsilciliklerimizin web sayfalarının güncellenmesi ile ilgili eğitimlerin verileceği Temsilcilik Eğitim Programı oluşturulmuştur.

Programın ilk etabı 19-20 Mayıs 2007 tarihinde Temsilcilik Yönetim Kurulu üyelerinin ve personelinin katıldığı eğitim Çaycuma Temsilciliği ve Devrek Oda Temsilciliğinin katılımı ile Bartın Temsilciliği’nde ve Karabük Temsilciliği’nde gerçekleştirilmiştir.

Temsilcilik Eğitim Seminerleri diğer temsilciliklerimizde devam edecektir.


 

2007 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından "Mimarlık ve Mühendislik Hizmet Bedellerinin Hesabında Kullanılacak 2007 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Hakkında Tebliğ" 10.03.2007 tarih ve 26458 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

Merkez Yönetim Kurulu'nun 9 Mart 2007 gün ve 40/22 sayılı toplantısında, Mimarlar Odası Mimarlık Hizmetleri Şartnamesi ve En Az Bedel Tarifesinde mimara yapılacak ödemelerde esas alınacak olan 2007 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri'nin 1 Mayıs 2007 tarihi itibariyle yürürlüğe girmesi kararı alınmıştır.

Bu nedenle mimari projelerinize Proje Müellifi Sicil Durum Belgesi almak üzere 1 Mayıs 2007 tarihine kadar Şubemize getirdiğiniz taktirde 2006 Yılı fiyatlarından değerlendirmeye alınacaktır.

 

Bilgisayar Kursları

Mimarlar Odası Ankara Şubesi bünyesinde gerçekleştirilen bilgisayar kursları için (Auto Cad 2B+3B / 3D Max ) kayıt alınmaya başlanmıştır. Kayıtlarımız devam etmekte olup kesin kayıt yapılmaktadır.

Kurslar hakkında detaylı bilgiye 417 86 65 / 112 - 134 numaralı telefonlardan (Eylem Ekin - Ferhan Temiz) ulaşabilirsiniz.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi bünyesinde verilecek bilgisayar kurslarının detayları ve kayıt sırasında istenecek belgelere buradan ulaşabilirsiniz.


 

Bina Kimlikleri ve Envanteri Projesi

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Mimarlık kültürünün belgelenmesi ve kent hafızası oluşturulabilmesi için, önemli bazı yapılarla ilgili ayrıntılı bir araştırma yapılması ve oluşan bilgilerin kamuoyunun bilgisine sunulmasının amaçlandığı Bina Kimlikleri ve Envanteri projesi Cumhuriyetin ilk 50 yılı ile ilgili çalışmalarını kamuoyuna sergi ve katalog yoluyla ulaştırmıştır. Yeni dönemde ise bu çalışmanın envanter kısmına ağırlık verilerek, hazırlanacak olan mimarlık rehberine kaynak oluşturması planlanmaktadır. Bu amaçla; proje müellifi olduğunuz, Ankara ve TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi etkinlik alanı ( Düzce, Kdz.Ereğli, Çaycuma, Zonguldak, Bartın, Devrek, Karabük, Bolu, Çankırı, Tosya, Kastamonu, Çorum, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Sarıkaya, Sivas, Malatya,Nevşehir, Erzincan, Tunceli, Erzurum) içerisinde bulunan yapılarınız ile ilgili olarak Binanın Adı, Özgün İşlevi, Proje ve Yapım Tarihi vb. künye bilgileri ile birlikte binaya ait, belge ve dokümanları (binaya ait fotoğraflar (eski-güncel) ve projeleri dijital kopya olarak, eğer olamaz ise Şube tarafından dijital kopyası alınmak üzere orjinal evrak olarak) Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne iletmenizden mutluluk duyacağız. Envanter formuna ulaşmak için tıklayınız.


[Mim/ag] kullanımda

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sayısal Sistem Dönüşümü Projesi [Mim/ag] kullanıma açılmıştır. Kullanıcı adı ve parolanızı şubemizden alabilirsiniz.


Müelliflere Duyuru!

Proje Müellifi mimarların, Mimari Proje Müellifi Sicil Durum Belgesi alırken yanlarında

  1. Mimarın mührü ve imzasını taşıyan, mimari proje çizim ve sunuş standartları, ilgili yönetmelik, standart ve normlara uygun olarak düzenlenmiş uygulama projeleri ve m2 cetveli
  2. Tapu, çap, röperli kroki, imar durumu, kot krokisi
  3. Mimar ve iş sahibi arasında imzalanmış, Mimarlar Odasınca hazırlanmış, tip sözleşmenin asgari hükümlerini taşıyan sözleşmesi
  4. Serbest mimarlık hizmetlerine ilişkin, en az bedel tarifesine göre hesaplanmış ücret tutarında düzenlenmiş serbest meslek makbuzu ya da fatura
  5. Oda tarafından verilen mühür

getirmeleri gerekmektedir.


 

Bülten DOSYA Konuları

Mimarlar Odası Ankara Şubesinin üyeleri ile iletişim kurmasının en önemli aracı olan Bülten, 39. Dönem de güncel konular ve haber ağırlıklı yöne evrilerek haber bültenine dönüşmesi Şube-üye arasındaki mesafeyi en aza indirmek üzere kurgulanmıştır. Bu sebeple Bülten’de yayınlanmakta olan dosya konuları, Bülten’in dışında iki ayda bir yayınlanan ekler (insert) olarak tasarlanmış ve 2006 yılında Kentsel Dönüşüm 1–2, Endüstri Mirası, Tasarım ve Özgürlük: Özürlüler ve Herkes için Tasarım konu başlıkları ile yayına hazırlanmıştır. 2007 yılında da aşağıda yer alan konu başlıkları ile hazırlanacak olan dosya konuları ile ilgili bilgi ve deneyimlerini Bülten aracılığı ile aktarmak isteyen üyelerimizin yazıları Yayın Birimi tarafından değerlendirilecektir.  

NİSAN 2007
Tasarım ve Temsil Teknolojisi

HAZİRAN 2007
Mimarlık Çevre Ekoloji

AĞUSTOS 2007
Kent ve Suç (Kentsel suçlar ve mekansal bağlantıları)

EKİM 2007
Mimarlık ve Siyaset

ARALIK 2007
39. Dönem süresince yayınlanan dosyaların değerlendirmesi


Bu Hafta Gerçekleştirilecek Toplantılar

Yönetim Kurulu
39. Dönem Yönetim Kurulu Toplantıları her Salı 18.00 ‘da tüm üyelerimizin katılımına açık olarak gerçekleşmektedir.

Yozgat temsilciliği genel kurulu yapıldı.

Yozgat Oda Temsilcimiz R. Ünsal Allıoğlu’nun 28 üyemizin imzası ile Şubemize yaptığı temsilcilik olma talebi doğrultusunda Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu üyelerinin de yeraldığı örgütlenme komisyonu 15 Şubat 2007 tarihinde Yozgat ‘ta üyelerle ortak bir toplantı gerçekleştirmiş ve yapılan görüşmelerde temsilcilik olma talebi doğrultusunda görüş geliştirilerek Şube Yönetim Kurulu’na bir rapor sunulmuştur. Yönetim Kurulumuz 20.02.2007 ve 50 no.lu toplantı gündeminde hazırlanan talep ve raporları inceleyerek ve R. Ünsal Allıoğlu, Nuran Uslu, Fethiye Saygı’dan oluşan Temsilcilik Kurucu Yönetim Kurulunu atamıştır.

Yönetmeliğimiz gereği 2 ay içinde seçimli bir genel kurul yapılması gerektiğinden 20 Mayıs 2007 tarihinde Yozgat Temsilciliği 1. Olağan Genel Kurulu yapılmıştır. Genel Kurul sonrası yapılan seçimler sonucunda;

Yönetim Kurulu Asil üyeliklerine; Başkanlığa R. Ünsal Allıoğlu, Sekreter Üyeliğe Fethiye saygı, Sayman Üyeliğe Ayşin Özkan, Nuran Uslu, Erdal Ünal

Yedek Yönetim Kurulu üyeliklerine ise ; Mustafa İmamoğlu, Muammer Seyfi, Yusuf Keskin, İbrahim Tamer, Eyyup TanışSeçilmişlerdir. Kendilerini kutlar çalışmalarında başarılar dileriz.

Ulus Tarihi Kent Merkezi

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlamakta olduğu Ulus Tarihi Kenty Merkezi Kentsel Yenileme Projesinin tamamı 17 Mayıs 2007 tarihli Yenileme Alanı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandı.

 

10.Ulusal Mimarlık Ödülleri Sergisi Almanya'da

Ulusal Mimarlık Sergisi Almanya’nın Bielefld kentinde bu yıl ticaret ve sanayi odası tarafından yapılacak olan buluşma haftası kapsamında “Türkiye’de Modern Mimarlık” başlığı altında 22. Mayıs 2007 tarihinde Alman kamuoyuna ve mimarlık çevrelerine sunuluyor.


Uluslararası katılımlı II. Kent ve Sağlık Sempozyumu

II. Kent Planlama Sempozyumu yine uluslar arası katılımlı olarak Sağlıklı Kent Planlama teması ile 7 ve 8 Haziran tarihlerinde iki gün süreli olarak gerçekleştirilecektir. Sempozyum Sağlıklı Kent Planlama açısından sosyal ve ekonomik bileşenler, fiziksel ve çevresel bileşenler, hukuksal ve siyasal boyut ve sağlığın tartışılması üzerine kurulacak bir çatıdan oluşmaktadır. Bu çatı altında uluslar arası ve ulusal ölçekte örnekler de sempozyumda yer alarak teorik boyuta pratik anlamda destek sağlanması hedeflenmektedir.


3. Uluslararası LIVENARCH 2007: “Liveable Environments and Architecture” Konferansı

Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü tarafından düzenlenen Uluslararası “Liveable Environments and Architecture” Konferansı 5-7 Temmuz 2007 tarihleri arasında Trabzon’da gerçekleştirilecek.


İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali 01 – 07 Ekim 2007 İstanbul

“Türkiye Mimarlar Odası” kurulduğu 1954 yılından günümüze, mimarlık kültürünün gelişmesi, tarihi mirasın korunması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi amacı ile için yoğun bir çalışma sürdürmektedir. Bu çalışmalara yeni bir boyut kazandırmak amacı ile 2007 yılından itibaren “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” adı altında yeni bir organizasyonu yaşama geçirmeye karar vermiştir. Bu etkinliğe, başta mimarlar olmak üzere, bu alana ilgi duyan herkesin aktif olarak katılımını sağlamayı hedeflemektedir. Bu festivalin, “Dünya Mimarlık Günü” nedeniyle Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nce gerçekleştirilen “Mimarlık ve Kent Şenliği” etkinlikleri kapsamında programlanması planlanmaktadır. “Dünya Mimarlar Günü” tüm dünyada her yıl, Ekim ayının ilk pazartesi günü, Uluslararası Mimarlar Birliği 'nin üyesi 1 200 000 kişi tarafından kitlesel olarak kutlanmaktadır Festival kapsamında, belgesel ve canlandırma türündeki filmlere yer verilecektir. Yurt içinden ve yurt dışından yarışmaya katılarak ön elemeyi geçmiş olan filmler seyirci ile buluşturulacak ve bu filmler arasında bir yarışma gerçekleştirilecektir. Ayrıca konuyla ilgili olarak, katılımcılar arasında düşünce alışverişlerinin sağlanabilmesi için çeşitli söyleşi ve etkinlikler de düzenlenecektir.


 

Yerel Yönetimler “Dönüşüm” Sempozyumu

TMMOB etkinlik programlarından olan ve sekretaryası ile hazırlıkları Peyzaj Mimarları Odası tarafından yürütülen “TMMOB Yerel Yönetimler Sempozyumu” 17-18-19 Ekim tarihlerinde Ankara’da düzenlenecektir. Sempozyum’un ana teması Yerel Yönetimlerde “Dönüşüm” olarak belirlenmiş olup, sempozyum (1) çerçeve sunuş, (5) oturum, iki aşamalı (1) panel, çağrılı bildiriler ve kente ilişkin değerlendirmelerin yazılı ve görsel olarak paylaşılabileceği “KENT HİKAYELERİ” başlığı altında bir platformdan oluşacaktır.

 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü 31. Kolokyumu

8 Kasım Dünya Şehircilik Günü etkinliklerinin bu yıl 31.si kapsamında dzenlenecek olan Kolokyum, Şehir Plancıları Odası ve ODTÜ Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı işbirliğiyle 7-9 Kasım 2007 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilecek. Kolokyumun bu seneki teması ise “Planlama Meslek Alanı: Geçmişten Geleceğe…”.


 

Afet Sempozyumu

TMMOB'nin " Birer doğa olayı olarak yaşananlar afete dönüşmesin!.." sloganıyla düzenlediği Afet Sempozyumu, 5-7 Aralık 2007 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilecek.

Sekreteryası İnşaat Mühendisleri Odası tarafından yürütülen sempozyum kapsamında, ülkemizde doğa olaylarının afete yol açmasını engellemek için atılması gereken adımlar ile "zarar azaltma, afete hazırlık ve müdahale konusunda örgütlülüğü geliştirmek" amacı doğrultusunda afet politikaları ele alınacak. Bu genel başlık altında her bir konunun ilgili tüm tarafların ve bu konularda çalışma yapan/çaba sarf edenlerin katılımı ile ele alınması, tartışılması, ulusal, kurumsal ve bireysel düzeyde sonuçlara varılması hedefleniyor.

YTONG’dan FOTOĞRAF YARIŞMASI

Son Teslim Tarihi 31 Ağustos 2007

 

 

 

 Archiprix Türkiye 2007

Son Teslim Tarihi 13 Ağustos 2007

 

 

 

 Perm Sanat Müzesi Yarışması

Son Teslim Tarihi 10 Temmuz 2007

 

 

 


“Antalya Büyükşehir Belediyesi Konyaaltı Doğa ve Kültür Parkı Alanı Mimari ve Çevre Düzenleme Proje Yarışması”

Son Teslim Tarihi 22 Haziran 2007


 

Kemal Türkler Anıt Mezarı Ulusal Ve Tek Aşamalı Proje Yarışması

Son Teslim Tarihi  30.05.2007

 

 

 

 

 


Geleceğin Kentleri” IFHP Ranko Radovic Öğrenci Tasarım Yarışması

Son Teslim Tarihi  31.08.2007

 

 

 

TARLABAŞI DÖNÜŞÜME HAZIRLANIYOR

Yaklaşık 1 yıl önce "yenileme alanı" ilan edilen Tarlabaşı'nda, kentsel dönüşümün ilk adımları atıldı. Harap haldeki tarihi yapıların onarılarak yaşatılması hedeflenen proje kapsamında ilk aşamada 278 bina restore edilecek. Beyoğlu'nun ihmal edilmiş ve yıpranmış semtlerinden Tarlabaşı'nda, kentsel dönüşümün ilk adımları atıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın damadı Berat Albayrak 'ın genel müdür olduğu Çalık Holding'e verilen ihale kapsamında, yaklaşık 6 bin yapının bulunduğu...

KÜLTÜR YAPILARI / ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ

TAKSİM'DE YIKILIYOR KADIKÖY'DE YAPILIYOR -   Özdemir İnce


 

ENGELLİLER VE KENT PLANLAMASI

SAĞLIKLI YAŞAM ORTAMLARIMIZ...LÜLEBURGAZ ÖRNEĞİ...(2)  Cengiz Bektaş


 

KENT PLANLAMASI - DEVLET POLİTİKALARI

HASTA KENTLERİN POLİTİK MİKROPLARI  - Doğan Kuban


 

YASAL DÜZENLEMELER / A.O.Ç

ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ VE ANAYASAL KORUMA - Güven Dinçer


 

TARİHİ YAPILAR

İSTANBUL'DA TARİHİ BİNALAR BİR BİR YIKILIYOR


 

ULAŞIM PLANLAMASI / KARADENİZ SAHİL YOLU

DENİZ DOLGUSUNA KARŞI TEK YÜREK


 

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ / ANKARA

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE SONA GELİNDİ


 

AVRUPA KÜLTÜR BAŞKENTİ - İSTANBUL

İSTANBUL'A  '2010'  OYUNLARI -   Oktay Ekinci


 

KANUNLAR - YASALAR / ORMAN YASASI ORMAN ALANLARI - KORUMA

TMMOB: ORMAN KORUMAK İÇİN 2A'YI DURDURUN


 

DEVLET POLİTİKALARI - KENT PLANLAMASI

SEÇİME GİDERKEN... -   Necati Uyar


 

BELEDİYELER - PROJELER / İSTANBUL

BAŞKAN TOPBAŞ'TAN BAYRAMPAŞA CEZAEVİ İÇİN SIR GİBİ PROJE


 

PROJELER - ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ / İSTANBUL

"AKM'NİN YERİNE İHTİŞAMLI PROJE


 

ARAZİ SATIŞLARI - RANT

TÜRKİYE'NİN EN HIZLI RANT SAĞLAYAN ARSASI SİİRT'TE!


 

BELEDİYELER - ULAŞIM PLANLAMASI / ANKARA

TARTIŞILAN GEÇİDE NEW JERSEY ÇÖZÜMÜ

 

YÖNETMELİKLER

14 Mayıs 2007 Tarihli ve 26522 Sayılı Resmî Gazete
Isınmadan Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik.

3 Mayıs 2007 Tarihli ve 26511 Sayılı Resmî Gazete
Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik

3 Nisan 2007 Tarihli ve 26482 Sayılı Resmî Gazete
Çevre Gelirlerinin Takip ve Tahsili ile Tahsilat Karşılığı Öngörülen Ödeneğin Kullanımı Hakkında Yönetmelik

Çevre Kanununa Göre Verilecek İdarî Para Cezalarında İhlalin Tespiti ve Ceza Verilmesi ile Tahsili Hakkında Yönetmelik

31 Mart 2007 Tarihli ve 26479 Sayılı Resmî Gazete
Kıyı Tesislerine İşletme İzni Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

28 Mart 2007 Tarihli ve 26476 Sayılı Resmî Gazete
İller Bankası Kanunu Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik


KANUNLAR

2 Mayıs 2007 Tarihli ve 26510 Sayılı Resmî Gazete
5627 Enerji Verimliliği Kanunu

5635 Kamu Görevlerinden Ayrılanların Yapamayacakları İşler Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun

5637 Uygulama İmkanı Kalmamış Bazı Kanunların Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Kanun

6 Nisan 2007 Tarihli ve 26485 Sayılı Resmî Gazete
5610 Toplu Konut Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun

4 Nisan 2007 Tarihli ve 26483 Sayılı Resmî Gazete
5614 Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun

5615 Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun

28 Mart 2007 Tarihli ve 26476 Sayılı Resmî Gazete
5608 İskân Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun

5609 Gecekondu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun

23 Mart 2007 Tarihli ve 26471 Sayılı Resmî Gazete
5597 Yurt Dışına Çıkış Harcı Hakkında Kanun ile Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun


 

KARARLAR

24 Nisan 2007 Tarihli ve 26502 Sayılı Resmî Gazete
2007/11942 Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Arasında İmzalanan “Türkiye’de Yerel Gündem 21 Yönetişim Ağı Kanalıyla BM Binyıl Kalkınma Hedeflerinin Yerelleştirilmesi” Projesinin Onaylanması Hakkında Karar

18 Nisan 2007 Tarihli ve 26497 Sayılı Resmî Gazete
2007/11933 Bazı Belediye Uzlaşma Komisyonu Kararlarında Düzeltme Yapılması Hakkında Karar

2007/11943 İpotek Teminatlı Menkul Kıymetler Teminat Havuzunun, Varlık Teminatlı Menkul Kıymetler Teminat Havuzunun, Konut Finansmanı Fonunun, Varlık Finansmanı Fonunun ve Yatırım Fonunun Net Varlık Değerleri Üzerinden Hesaplanacak Kayda Alma Ücretine İlişkin Karar

Anayasa Mahkemesinin E: 2004/107, K: 2007/15 (Yürürlüğü Durdurma) Sayılı Kararı (4/11/2004 Tarihli ve 5253 Sayılı Kanun ile İlgili)

21 Mart 2007 Tarihli ve 26469 Sayılı Resmî Gazete
2007/11836 Ankara Tarihi Kent Merkezi Kapsamında Yer Alan ve 8/8/2005 Tarihli ve 2005/9289 Sayılı Kararname ile Yenileme Alanı Olarak Tespit Edilen Bölgenin Ankara Büyükşehir Belediyesi Tarafından Kamulaştırılmasında, 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanununun 27 nci Maddesinin Uygulanması Hakkında Karar


 

TEBLİĞLER

17 Mayıs 2007 Tarihli ve 26525 Sayılı Resmî Gazete
Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerince Uygulanacak Tekdüzen Hesap Planı ve İzahnamesi ile Kamuya Açıklanacak Finansal Tabloların Biçim ve İçeriği Hakkında Tebliğ.

5 Mayıs 2007 Tarihli ve 26513 Sayılı Resmî Gazete
Değişken Faizli Konut Finansmanı Sözleşmelerinde Kullanılabilecek Referans Faizler ve Endekslere Dair Tebliğ (Sayı: 2007/1)

14 Nisan 2007 Tarihli ve 26493 Sayılı Resmî Gazete
Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (89/106/EEC) Kapsamında, Yapı Malzemelerinin Yangına Tepki Sınıflarına ve Yapı Elemanlarının Yangına Dayanıklılığına Dair Tebliğin Değiştirilmesine Dair Tebliğ (No: YİG/2007-4)