-E-Bülten düzgün görüntülenemiyorsa buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nde Öğrenci Buluşması gerçekleştirildi

Hayal ve ideallerin özgürce yaşama geçirilmesi için tüm olanaklarını öğrencilere açmayı önemseyen bir toplumsal paylaşım mekânı olan Mimarlar Odası Ankara Şubesi bu yıl da üniversitelerin mimarlık bölümlerini kazanmış öğrenciler ile buluşmaya devam ediyor. Bu kapsamda ODTÜ Mimarlık Fakültesi ile başlayıp 23 Kasım 2006 Pazartesi günü Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrencileri ile gerçekleştirdiğimiz buluşmalar devam edecektir.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi adına Yeşim Uysal, Özge Şahin ve Karabük Temsilcilik Başkanı Mehtap Başaran’ın katıldığı buluşmada, “1954’den 2006’ya Mimarlar Odası Toplum Hizmetinde” temalı sunuş ile süreç içerisinde öğrencilerle gerçekleştirilmiş etkinlikler, öğrenci üyelik ve Avrupa Birliği sürecinde Mimarlık Eğitiminin dönüşümü hakkında bilgi verildi.


1. Merkez Danışma Kurulu 25–26 Kasım 2006 tarihlerinde Denizli’de gerçekleştirildi.

Mimarlar Odası Genel Merkezi tarafından düzenlenen “Mimarlık Hakkında Kanun Tasarısı ve Türkiye Mimarlık Politikasına Doğru” metninin tartışıldığı Danışma Kurulu Toplantısı 25–26 Kasım 2006 tarihlerinde DENİZLİ’ de gerçekleştirildi.


Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden Sesli İleti Servisi [MİM/sis] yayında

E-oda projesi kapsamında gerçekleştirilen ve bir süredir yayında olan MİMSİS ile güncel haberleri takip etmek, oda etkinliklerinden haberdar olmak ve kaliteli müzik dinlemek için tıklayınız.


[Mim/ag] kullanımda

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sayısal Sistem Dönüşümü Projesi [Mim/ag] kullanıma açılmıştır. Kullanıcı adı ve parolanızı şubemizden alabilirsiniz.


Bilgisayar Kursları

Mimarlar Odası Ankara Şubesi bünyesinde gerçekleştirilen bilgisayar kurslarının (Auto Cad 2B+3B / 3D Max ) açılış tarihi, mekân değişikliği nedeniyle ertelenmiştir. Ön kayıt yaptırmış ve yaptırmak isteyen kursiyerler kurslar hakkında detaylı bilgiye www.mimarlarodasiankara.org ve 417 86 65 / 112 - Eylem Ekin’den ulaşabilirsiniz.

Not: Ön kayıtlar devam etmektedir.


Müelliflere Duyuru!

Proje Müellifi mimarların, Mimari Proje Müellifi Sicil Durum Belgesi alırken yanlarında

  1. Mimarın mührü ve imzasını taşıyan, mimari proje çizim ve sunuş standartları, ilgili yönetmelik, standart ve normlara uygun olarak düzenlenmiş uygulama projeleri ve m2 cetveli
  2. Tapu, çap, röperli kroki, imar durumu, kot krokisi
  3. Mimar ve iş sahibi arasında imzalanmış, Mimarlar Odasınca hazırlanmış, tip sözleşmenin asgari hükümlerini taşıyan sözleşmesi
  4. Serbest mimarlık hizmetlerine ilişkin, en az bedel tarifesine göre hesaplanmış ücret tutarında düzenlenmiş serbest meslek makbuzu ya da fatura
  5. Oda tarafından verilen mühür

getirmeleri gerekmektedir.


 

Hatırlatma

2006 yılı ve geçmiş dönem üye aidatlarınızı, 2007 aidatları üzerinden ödememek için 31 Aralık 2006 tarihine kadar 2006 yılı aidat bedeli üzerinden ödeyebilirsiniz. Geçmiş dönem borçlarınız, kredi kartınıza taksitlendirilmektedir.


Bülten DOSYA Konuları

İki ayda bir “Bülten” ile birlikte verilen “dosya” ekinin ve Bülten’deki haber dosyalarının 2006 yılı temaları Yayın Biriminin Haziran ayında gerçekleştirdiği toplantı ile kesinleşmiştir. Aşağıda belirtilen konular üzerine bilgi ve deneyimlerini Bülten aracılığı ile aktarmak isteyen üyelerimizin yazıları Yayın Birimi tarafından değerlendirilecektir.  

Aralık 2006
Haber Bülteni
Dosya: Engelliler


Bu Hafta Gerçekleştirilecek Toplantılar

Yönetim Kurulu
39. Dönem Yönetim Kurulu Toplantıları her Pazartesi 19.00 ‘da tüm üyelerimizin katılımına açık olarak gerçekleşmektedir.

Zonguldak Lavuar tesisleri

Türkiye Taşkömürü kurumuna ait lavuar (kömür yıkama) tesisleri, Zonguldak’ta bulunan yabancı şirketler tarafından 1950’li yıllarda inşa edilmiştir. Cumhuriyet döneminin ilk sanayi yapılarından biridir. Türkiye Taşkömürü Kurumu kömür yıkama hizmetlerini iki ayrı müessesine kurduğu lavuarlar aracıyla yapacağı için tesis boşaltılıp atıl durumda kalmış, tesisin bazı bölümlerindeki çelik aksamın hurda olarak değerlendirilmesi için sökümüne başlanmıştır. Konu ile ilgili olarak TMMOB Mimarlar Odası Zonguldak Temsilciliği çalışmalar yaparak lavuar tesisinin ve kapsadığı alanın tescili için Kültür ve Turizm Bakanlığı Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne başvurmuştur. Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, tesisin tesciline ilişkin incelemeler yapıldıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun ilk toplantı gündemine alınmasına ve konu kurul gündeminde değerlendirilip karar alınana kadar tesiste yapılan fiziki müdahalelerin durdurulmasına karar vermiştir.


Karabük 100 Evler Mevkii yıkım tehlikesi altında

Kardemir AŞ’nin talebi üzerine 100 Evler mevkiinin kısmen yeşil alandan çıkarılarak iş merkezi ve hastane olarak düzenlenmesine ilişkin tadilat talepleri Belediye Meclisi’nin 6 Eylül 2006 tarih 22 no’lu oturumunda kabul edilmiştir.

100 Evler Mevkii Karabük Demir Çelik fabrikalarının temelinin atıldığı 3 Nisan 1937 tarihinden itibaren fabrikanın kuruluş çalışmalarına paralel olarak yapılan ilk işçi evleri, hâlihazır durumda imar planında kentsel park alanı ve belediye hizmet alanı olma niteliğindedir.  Şehrin merkezinde ve yapılaşmanın yoğun olduğu bir bölgede yer alan 100 Evler’in yeşil alandan ticari alanlara dönüştürülmesi kamu zararı olduğu gibi, şehircilik ve planlama ilkelerine de aykırıdır. Söz konusu gelişme ile ilgili olarak TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Karabük Temsilciliği 8 Kasım 2006 Perşembe günü basın açıklaması yapmış ve bölgede bulunan diğer sivil toplum kuruluşları ile ortak olarak yasal süreçlere hazırlanmaktadır.

Ankara Sivil Toplum Meclisi (ASTOM) Toplantısı yapıldı...

Ankara Sivil Toplum Meclisi (ASTOM)’nin olağanüstü toplantısı 20 Kasım 2006 tarihinde Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) gerçekleştirilmiştir.120’ye yakın sivil toplum kuruluşunun temsilcilerinin katıldığı toplantıda,Merkez Bankası,Halk Bankası ve Ziraat Bankasının İstanbul’a taşınması konusu ele alınmıştır. Bu kuruluşların Ankara’nın ve Cumhuriyetin bir parçası olduğu ve bu yüzden taşınmaması gerektiğini savunan ASTOM üyeleri, ortak bir deklarasyon yayınlamışlardır.

 
Mimarlıkta Telif Hakları Paneli gerçekleştirildi.

Türk Serbest Mimarlar tarafından düzenlenen Telif hakları paneli 24 Kasım 2006 Cuma günü gerçekleştirildi. Limak-Ambassador Otel’de gerçekleştirilen panele Prof.Dr. Arzu Oğuz ve Avukat Berfu Kaya konuşmacı olarak katılmışlardır.Gelin bu yapbozu birlikte tamamlayalım!

ODTÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu tarafından altıncısı düzenlenen Geleneksel Yardım Kampanyası 20 Aralık 2006'ya kadar kitap ve kırtasiye yardımları belirlenmiş olan beş okul için devam etmektedir. Ayrıntılı bilgi için 210 60 11!i arayabilirsiniz.


Mimarlar Derneği 1927’de bu hafta

“Ankara Esenboğa Havalimanı Yeni İç ve dış Hatlar Terminali”  sunuşu 29 Kasım 2006 saat:19.30’da Ercan Çoban/ Süleyman Bayrak/ Suzan Esirgen/ Ahmet Yertutan tarafından gerçekleştirilecektir.

Ayrıntılı bilgiye 0(312)4950664 no’lu telefondan ulaşabilirsiniz.


TAKSAV 11. Uluslararası Tiyatro Festivali

Türkiye’nin Uluslar arası özellikler taşıyan ve devamlılığını sürdürebilen birkaç festivalinden biri olan 11.Uluslararası Tiyatro Festivali 17 Kasım–06 Aralık 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Festivalin programında 56 oyun ve etkinlik, 6 ayrı sahnede dört sokak tiyatrosu ve üç atölye çalışmasıyla Ankara’ lı tiyatro severlerle buluşacak.


Archiprix 2006 Türkiye Sergisi

Archiprix 2006 Türkiye yarışmasına katılan tüm projelerin izlenebileceği sergi
23 Kasım – 08 Aralık 2006 tarihleri arasında Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’nde dolaşıma açık olacak.


TMMOB Mimarlar Odası Antalya Şubesi Ekolojik Mimarlık ve Planlama Ulusal Sempozyumu

Ekolojik Mimarlık Ve Planlama teması ile düzenlenecek olan Sempozyum için hazırlanacak bildiriler için son teslim tarihi 30 Mart 2007. 

 

Yarışma, yeni kurulan Giresun Üniversitesi’nin kimliğini ön plana çıkartmak ve üniversitenin kurumsal olarak kullanacağı amblem ve logotype elde etmek için açılmıştır. Hem üniversiteye hem de Giresun’a referans taşıyacak nitelikte tasarımlar üretilmesi amaçlanan yarışma amatör-profesyonel tüm sanatçıların katılımına açıktır.

Son Teslim Tarihi: 01 Aralık 2006


 

Rize Üniversitesi Amblem ve Logotype Yarışması

Son Teslim Tarihi: 01 Aralık 2006


 

Kıbrıs Kültür Merkezi

Son Teslim Tarihi 5 Mart 2007


 

Kayseri Şube’den Afiş Yarışması: “Işık ve Mekan…Sinan”

Son Teslim Tarihi 9 Şubat 2007

 

 

 

 


Kudüs Bezalel Akademisi Yeni Kampüs Yarışması

Son Teslim Tarihi : 11 Ocak 2007


Berkeley Mimari Makale Yarışması: Toplumsal Mimari

Son Teslim Tarihi : 10 Aralık 2006
Dublin Üniversitesi Kampüs İnşaatı Yarışması

Son Teslim Tarihi Mart 2007

7. OISTAT Mimarlık Yarışması

Son Teslim Tarihi 16 Şubat 2007


Chicago Athenaeum Mimarlık ve Tasarım Müzesi Uluslararası Mimarlık Ödülleri

Son Tarih 15 Aralık 20062. Uluslararası Living Steel Sürdürülebilir Konut Tasarım Yarışması

Son Teslim Tarihi: 14/05/2007
Doğal Afetlerden Etkilenen Bölgelerde Sürdürülebilir Enerji Kaynakları ve Bioiklimsel Mimarlık Tasarımları Yarışması

Son Teslim Tarihi 12 Ocak 2007


 

Gürel Ödülü 2007

Son Teslim Tarihi: 05 Mart 2007


 

"H2Ouse - Suda Yaşam": Corus Mimarlık Öğrencileri Proje Yarışması

Son Teslim Tarihi 18 Mayıs 2007Konya Şube’nin 1.Ulusal Fotoğraf Yarışması: “Kimliksiz Mimari”

Mimarlar Odası Konya Şubesi tarafından düzenlenen “Kimliksiz Mimari” 1. Ulusal Fotoğraf Yarışması sonuçladı. Mehmet Bayhan, Faruk Ertunç, Sıtkı Fırat, Turgay Kaytancı, M.Serdar Işık ve Metin Berk’den oluşan jüri 185 katılımcının toplam 508 fotoğrafını değerlendirdiler. Değerlendirme sonucunda 7 eser ödül’e 42 eser de sergilenmeye layık görüldü.TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ BEYPAZARI'NDA BULUŞACAK          
TARİHİ Kentler Birliğinin Kasım ayı semineri 25-26 Kasım tarihlerinde Ankara'nın Beypazarı ilçesinde düzenleneceği bildirildi. Beypazarı Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, 50 belediyenin katılımıyla 2000 yılında kurulan, şu anda 163 üyesi bulunan Tarihi Kentler Birliği Beypazarı buluşmasına katılım için 50 belediye başvuruda bulundu...

SEMPOZYUMLAR - KENTSEL DÖNÜŞÜM

KENTLER BİZİM, ÇÖKÜNTÜSÜ SİZİN


 

KÜLTÜREL MİRAS - AYASOFYA

AYASOFYA'YI YENİLEMEYE TALİBİZ


 

TOKİ - KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ

ÇARPIK YAPILAŞMAYA DEV NEŞTER 


 

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ

'KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ SOSYAL YIKIM GETİRİCEK'

GECEKONDUYA 20 YILLIK KREDİ

'RANT'A DÖNÜŞÜME ONAY


 

PROJELER - KARADENİZ SAHİL YOLU

'ŞUBATTA BAŞBAKAN'LA KARADENİZ SAHİL YOLUNDAN SARP'A GİDECEĞİZ'  


 

YASAL DÜZENLEMELER - KANUNLAR / TASARILAR - DÖNÜŞÜM ALANLARI HAKKINDA YASA TASARISI

TÜRKİYE PARSELLENİYOR

'YAĞMA' TASARISI MECLİS'TE

DERPREM DEĞİL TALAN YASASI

KORUMADA GERİ DÖNÜŞ RAHATSIZLIĞI


 

KENTSEL YENİLEME ALANLARI - KAPALIÇARŞI

KAPALIÇARŞI KENTSEL YENİLEME ALANI OLUYOR