-E-Bülten düzgün görüntülenemiyorsa buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Mimarlık Haftası Sergileri Başkent Üniversitesi’nde Açıldı

“Metamorfoz: Yitik Zamanların Kenti Ankara” teması altında gerçekleştirdiğimiz Mimarlık Haftası 2006 kapsamındaki atölyelerin sonuç ürünleri, etkinliklerin bitmesinin ardından Üniversitelerde sergilenmeye başlanmıştır. 7–20 Kasım 2006 tarihinde Başkent Üniversitesi’nde sergilenen ürünler, daha sonra Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, ODTÜ, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Yozgat Erciyes Üniversitesi’nde sergilenecektir.


Mimarlar Odası Ankara Şubesi Öğrencilerle Buluşuyor

Hayal ve ideallerin özgürce yaşama geçirilmesi için tüm olanaklarını olabildiğince öğrencilere açmayı önemseyen bir toplumsal paylaşım mekânı olan Mimarlar Odası Ankara Şubesi bu yıl da Üniversitelerin mimarlık bölümlerini kazanmış öğrenciler ile buluşmaya devam ediyor. Bu kapsamda 13 Kasım 2006 Pazartesi günü ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 1.sınıf öğrencileri ile 23 Kasım 2006’da Karaelmas Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü1. sınıf öğrencileri ile buluşma gerçekleştirilecektir.


Kamu Hizmetinde Mimarlığa Tanıklık 8

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 38.döneminde başlayan “Kamu Hizmetinde Mimarlığa Tanıklık” projeleri 7’si İller Bankası, DLH, TCDD, Köy Hizmetleri, Karayolları, TRT, Bayındırlık ve İskân Bakanlığının sunuşları ile tamamlanmıştır.

Kamudaki mimarlık birikimini kamuoyuna aktarmayı hedefleyen ve üyelerimiz tarafından ilgiyle izlenen etkinliklere 39.dönemde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile devam ediyoruz. Etkinlik 16 Kasım 2006 saat 18.30 ‘da Mimarlar Odası 5.Katında gerçekleştirilecektir.

Ayrınıtılı bilgi için www.mimarlarodasiankara.org tıklayınız.


Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yeni Bir Mekâna Kavuşuyor

39.dönem çalışma programında belirtilen, üyelerine daha iyi hizmet ve kapsamlı bir eğitim süreci hazırlamak hedefiyle, SMGM ( Sürekli Mesleki Gelişim Merkezi) çerçevesinde Bilgisayar Kursları ve Meslek içi eğitim için yeni bir mekân kiralamıştır. Konur sokak’ta kiralanan mekân, gerçekleştirilecek tadilatların ardından hizmete açılacaktır.


 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden Mimarlar Odası Sesli İleti Servisi [MİM/sis] Yayında

E-oda projesi kapsamında gerçekleştirilen ve bir süredir yayında olan MİMSİS ile güncel haberleri takip etmek, oda etkinliklerinden haberdar olmak ve kaliteli müzik dinlemek için tıklayınız.


[Mim/ag] Kullanımda

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sayısal Sistem Dönüşümü Projesi [Mim/ag] kullanıma açılmıştır. Kullanıcı adı ve parolanızı şubemizden alabilirsiniz.


Türkiye Mimarlık Politikasına Doğru Mimarlık ve Kent Buluşmaları 2 / Samsun, 11–12 Kasım 2006

Merkez Yönetim Kurulunun 24 Haziran 2006 tarihli toplantısında Türkiye Mimarlık Politikası kapsamında bölgesel konuların görüşüleceği Mimarlık ve Kent Buluşmaları düzenlenmesine karar verilmiştir.

Türkiye Mimarlık Politikasına Doğru Mimarlık ve Kent Buluşmaları adı altında düzenlenecek etkinliklerin ikinci 11–12 Kasım 2006 tarihlerinde “Ulaşım, ÇevrePolitikaları ve Mimarlık ” temasıyla Samsun’da yapılıyor.


1. Merkez Danışma Kurulu 25–26 Kasım 2006 Tarihlerinde Gerçekleştirilecektir

Mimarlar Odası Genel Merkezi tarafından düzenlenen "Mimarlık Hakkında Kanun Tasarısı ve Türkiye Mimarlık Politikasına Doğru" metninin tartışılacağı Danışma Kurulu Toplantısı 25–26 Kasım 2006 tarihlerinde DENİZLİ’ de gerçekleşecektir.


 

Mimarlar Odası Genel Merkezi’nden Son Günlerde Yaşanan Sel Felaketleri Üzerine Basın Açıklaması Yapmıştır

Ülkemizde yaşanan doğa olaylarının afete dönüşmesi “doğal” değildir, yetkili kişi konumunda olanların böyle bir afet karşısında “abartıyorsunuz” demesi, hiç doğal değildir!

Son günlerde ülkemizi esir alan seller bir kez daha ülkemizde yaşanan ranta dayanan bilim dışı imar politikalarını gözler önüne sermiştir. Çağdaş kentlerde sadece yolları yıkayabilen yağışlar, ülkemizde büyükşehirlerden, en küçük yerleşim alanlarına kadar tüm yaşam alanlarımızı afet bölgesine dönüştürmüş, onlarca can ve ciddi ölçüde mal kaybına neden olmuştur.

Basın açıklamasının tamamı için www.mo.org.tr tıklayınız.


2007 Yılında Bilirkişilik Yapmak İsteyen Üyelerimizin Dikkatine

2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 15. maddesi uyarınca her il için ayrı ayrı düzenlenecek 2007 yılı bilirkişi listeleri için başvurular başlamıştır.

Başvurular ile ilgili ayrıntılı bilgi için www.mimarlarodasiankara.org tıklayınız.


Öğrenci Üye Kayıtlarımız Başlamıştır

Mezun olduklarında Mimarlar Odası’na kayıt olma hakkı kazanacak olan, üniversitelerin Mimarlık ve ilgili bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin, oda ile ilişkilerinin öğrencilikleri sırasında kurulmasını sağlamak, mesleki gelişmelerine yardımcı olmak, bilimsel çalışmalar yapabilmeleri için uygun koşulların yaratılmasına katkı sağlamak, eğitimin ve öğrencilerin sorunlarını araştırıp öneriler geliştirmek, yaz okulları düzenlemek, mesleği ve meslek kuruluşunu tanıtmak amacıyla öğrenci üye kayıtlarımız başlamıştır. 6 Kasım 2006 tarihinde gerçekleştirilen 37.nolu Yönetim Kurulu Toplantı kararı uyarınca Öğrenci Üyeliği onaylanan isimler için tıklayınız.


 

Bilgisayar Kursları

Mimarlar Odası Ankara Şubesi bünyesinde gerçekleştirilen bilgisayar kurslarının (Auto Cad 2B+3B / 3D Max ) açılış tarihi, mekân değişikliği nedeniyle ertelenmiştir. Ön kayıt yaptırmış ve yaptırmak isteyen kursiyerler kurslar hakkında detaylı bilgiye 417 86 65 / 112 - Eylem Ekin’den ulaşabilirsiniz.

Not: Ön kayıtlar devam etmektedir.


Mühür Başvurusunda Bulunan Üyelerimizin Dikkatine…

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne serbest mimarlık hizmetleri için mühür başvurusunda bulunmuş üyelerimizin mühürleri çıkmıştır. Ankara dışından mühür başvurusunda bulunan üyelerimiz bağlı bulundukları Temsilciliklerimizden ya da Oda Temsilciliklerinden Mühürlerini elden teslim alabilirler.

Mühür başvurusunda bulunan üyelerin listesine www.mimarlarodasiankara.org adresinden ulaşabilirsiniz.


Mesleki Denetim

01.01.2006 ve02.03.2006 tarihleri arasında yapılan ve halen devam etmekte olan inceleme ve tarama çalışmaları neticesinde tespit edilen, mimari projelerine Mimari Proje Müellifi Sicil Durum Belgesi almamış Üyelerimize 14.09.2006 tarihinde çağrı yapılarak Belgeyi 15 gün içinde TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesinden almaları istenmiştir. Belgesini almayan üyelerimizle ilgili Yasal işlem başlatılacaktır.

Yazı gönderilen üye sayısı :78
Tespit edilen proje sayısı :379
Proje getiren üye sayısı :19
Gelen proje sayısı :52


 

Müelliflere Duyuru!

Proje Müellifi mimarların, Mimari Proje Müellifi Sicil Durum Belgesi alırken yanlarında

  • Mimarın mührü ve imzasını taşıyan, mimari proje çizim ve sunuş standartları, ilgili yönetmelik, standart ve normlara uygun olarak düzenlenmiş uygulama projeleri ve m2 cetveli
  • Tapu, çap, röperli kroki, imar durumu, kot krokisi
  • Mimar ve iş sahibi arasında imzalanmış, Mimarlar Odasınca hazırlanmış, tip sözleşmenin asgari hükümlerini taşıyan sözleşmesi
  • Serbest mimarlık hizmetlerine ilişkin, en az bedel tarifesine göre hesaplanmış ücret tutarında düzenlenmiş serbest meslek makbuzu ya da fatura
  • Oda tarafından verilen mühür

getirmeleri gerekmektedir.


 

Hatırlatma

2006 yılı ve geçmiş dönem üye aidatlarınızı, 2007 aidatları üzerinden ödememek için 31 Aralık 2006 tarihine kadar 2006 yılı aidat bedeli üzerinden ödeyebilirsiniz. Geçmiş dönem borçlarınız, kredi kartınıza taksitlendirilmektedir.

 


Bülten DOSYA Konuları

İki ayda bir “Bülten” ile birlikte verilen “dosya” ekinin ve Bülten’deki haber dosyalarının 2006 yılı temaları Yayın Biriminin Haziran ayında gerçekleştirdiği toplantı ile kesinleşmiştir. Aşağıda belirtilen konular üzerine bilgi ve deneyimlerini Bülten aracılığı ile aktarmak isteyen üyelerimizin yazıları Yayın Birimi tarafından değerlendirilecektir.

Kasım 2006
Haber Bülteni
Dosya: DOCOMOMO – Endüstri Mirasının Korunması  

Aralık 2006
Haber Bülteni
Dosya: Engelliler


Bu Hafta Gerçekleştirilecek Toplantılar

Yönetim Kurulu
39. Dönem Yönetim Kurulu Toplantıları her Pazartesi 19.00 ‘da tüm üyelerimizin katılımına açık olarak gerçekleşmektedir.

Milli Komite Genel Sekreteri Sadık Tural ile görüşme
Tarih: 13 Kasım 2006
Saat: 10.30
Yer: Atatürk kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu

Bina Kimlikleri ve Envanteri Çalışma Grubu
Tarih: 14 Kasım 2006
Saat:18.30
Yer: Mimarlar Odası

Bilgisayar Kursları Toplantısı
Tarih: 15 Kasım 2006
Saat:18.30
Yer: Mimarlar Odası

Kamulaştırma Bilirkişilik Çalışma Grubu
Tarih:17 Kasım 2006
Saat:18.00
Yer: Mimarlar Odası

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Denetlemesi
Tarih:17 Kasım 2006
Yer: Mimarlar Odası

12 Kasım Düzce Depreminin 7. Yıldönümü

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Düzce Temsilciliği Düzce Depreminin 7. yılında Mimarlar Odası Genel Merkezi, Ankara Şubesi ve Düzce Temsilciliği tarafından organize edilen Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Yeşim Uysal’ın da katıldığı Doğal Afetler ve Güvenli Çevrelerde Yaşamak Temalı Panel, 9 Kasım 2006 tarihinde Düzce’de gerçekleştirilmiştir.

Kuğulupark Çok Katlı Geçidi İnşaatında Kaza Oldu

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 16.Agustos 2006 tarihinde inşaatına başlanan Kuğulupark alt geçidi inşaatında 5 Kasım 2006 günü kaza meydana geldi.

 


Esenboğa Dış ve İç Hatlar Havalimanı Açılışında “Devlet Erkanı Çok” “Mimarın Adı Yok”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu'nun hazırlamış olduğu basın bildirisinde, 13 Ekim 2006'da, Ankara'nın Başkent oluşunun 83.yılında, Esenboğa Dış ve İç Hatlar Havalimanı ile geleceğin kültürel mirası olacak bu eserin açılışında, mimarların adının anılmamasını kınıyor ve bu konudaki eleştirilerini de açıkça ifade ediyor.

Basın bildirisi için www.mimarlarodasiankara.org tıklayınız.


Dikmen Halkının Mücadelesi Devam Ediyor…

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak Dikmen Vadisi 3.4. ve 5. etap Kentsel Dönüşüm Projesinin uygulama aşamasını kaygıyla izlemekteyiz.

30 yıllık bölge sakini Haziran ayı başında başlayan yıkım aracı anonsları ile yaşadıkları bölgede yerel yönetimler eliyle “ kentsel dönüşüm projeleri” uygulanacağını öğrenmiş bulundular.

17.02.2006 tarihinde alınan Belediye Meclisi kararı ile “Dikmen Vadisi 4. ve 5. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi Esasları” yeniden belirlenmiştir. Bu çerçevede bölgede yaşayan semt sakinlerinin bölgeden çıkartılması ile ödeyemeyecekleri borçlar altına sokularak şehir merkezinden uzaklaştırılması söz konusu olmuştur. Mevcut yasal mevzuata uygun şekilde hareket edilmeden yaratılan bu durum karşısında tüm mahalle sakinleri birleşerek barınma haklarının ellerinden alınmaması için “Barınma Hakkı Bürosu” oluşturmuşlardır. Tüm kentliye örnek olacak bu organizasyondan sonra yasal hakları için mücadele etmeye başlamışlardır.

TMMOB Mimarlar odası Ankara Şubesi olarak 2–8 Ekim 2006 Mimarlık Haftası içinde düzenlediğimiz Dikmen Buluşmasıyla, 14 Ekim 2006 tarihinde gerçekleştirilen TMMOB Mitingiyle Dikmen Halkının mücadelesine ortak olmaya çalıştık.

Son olarak mahalle sakinlerinin eylemliliklerini koordine eden 7 kişinin evinin 20 yıl sonra kaçak olduğu keşfedilmiş ve 02.11.2006 tarihinde bu evlere yıkım tebligatı yapılmıştır.

Bunun üzerine Dikmen halkı bir bildiri yayınlayarak Ankara Büyükşehir Belediyesine karşı direneceklerini açıklamışlardır.

Bugün ise TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi ve TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi olarak imza kampanyası başlatarak tüm kamuoyunu Dikmen Halkına Destek olmaya çağırıyoruz.

Bülent Ecevit Vefat Etti

Türk siyasi hayatının önemli isimlerinden eski Başbakan Bülent Ecevit, 5 Kasım 2006 tarihinde vefat etmiştir. Cenazesi 11 Kasım 2006 Cumartesi günü Kocatepe Camisi’nden kaldırılacaktır.

Ailesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı dileriz.


İlhami Aytekin Ural Vefat Etti

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 83 sicil nolu üyesi İlhami Aytekin Ural 09.11.2006 tarihinde vefat etmiştir. 1950 İ.T.Ü. mezunu olan İlhami Aytekin Ural'ın cenazesi 12.11.2006 Pazar günü Kocatepe Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından toprağa verilecektir.

Ailesine ve tüm meslektaşlarına baş sağlığı dileriz.

 
Kent İçi Ağaçlandırma Çalışmalarında Teknikler ve Sorunlar (Ankara örneği) Paneli

Ülkemizde doğal olarak yetişebilen ve % 30'u endemik olan onbini aşkın bitki türünün yaklaşık olarak 1500ü Ankara'da bulunmaktadır. Ne var ki, ülkemizdeki kent içi yeşil alan oluşturma çalışmaları sırasında bu büyük çeşitlilikten gerektiğince yararlanılmamakta, gereksinme duyulan tohumlar, fideler ve fidanlar çeşitli gerekçelerle yurt dışından getirilmekte, bu durum, çeşitli ekolojik ve estetik sorunların yanı sıra kamusal kaynakların savurganlığına da yol açmaktadır. Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği Kent içi ağaçlandırma çalışmalarında teknikler ve sorunları(Ankara örneği) üzerine 11 Kasım 2006 tarihinde panel düzenlemiştir.


“10 Kasım: Yas Günü" Fotoğraf Sergisi Yapı Kredi Kültür Merkezi'nde Açılıyor

Yapı Kredi Kültür Merkezi Kâzım Taşkent Sanat Galerisi, Atatürk'ün naaşının Dolmabahçe'den Anıtkabir'e götürülüş sürecini anlatan "10 Kasım: Yas Günü" başlıklı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

Yapı Kredi Tarih Arşivi Selahattin Giz Koleksiyonu'nda yapılan titiz bir çalışmayla derlenen ve çoğu daha önce hiç yayınlanmamış 100'e yakın siyah-beyaz fotoğraftan oluşan sergi, 10 -13 Kasım tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Sergi; Atatürk'ün Dolmabahçe Sarayı'nda ölümünden başlayarak naaşının İstanbul sokaklarında dolaştırılmasına, gemiye yüklenmesine ve oradan da trenle Ankara'ya götürülmesine kadar olan süreci fotoğraflarla anlatıyor.


Ankara'da Kentsel Dönüşüm Sempozyumu

TMMOB Şehir Plancıları Odası, Ankara'da gerçekleştireceği 'Kentsel Dönüşüm Sempozyumu' ile kentsel dönüşümü ele alacak. Gün boyu sürecek sempozyumda, "kentsel mekana yönelik artan ekonomik ve politik ilginin toplumsal kaynakları nelerdir ve nerelerdedir?", "Kentsel dönüşüm söyleminin mevcut kentsel politika tercihleri içerisinde edindiği hakim konum yeni bir kentleşme evresini mi işaret ediyor?", "Kentsel dönüşüm projeleri toplumsal sınıflar arasında nasıl bir sosyo-mekansal değişime yol açıyor?" gibi sorulara yanıt aranacak.

Ayrıntılı bilgi için www.spo.org.tr tıklayınız.


Dünya Çocuk Kitapları Haftası Kutlanıyor

13–19 Kasım 2006 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Dünya Çocuk Kitapları Haftası kütüphanelerde düzenlenen çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor.

 

 

 

 

 


Architectural Education Forum 3

15-17 Kasım’da İstanbul’da İTÜ’de gerçekleştirilecek olan “Global Area for Architectural Education” forumu, mimari eğitim alanında mobilite, ortak çalışmalar, nitelik, global stüdyolar, global dersler ve stajyerlik gibi başlıkları ele alacak.

Ayrıntılı bilgi için http://www.yapi.com.tr/turkce/Etkinlikler_Toplanti_Detay.asp?NewsID=42434 tıklayınız.

 

 


3. Ulusal Yapı Malzemesi Kongresi

3. Ulusal Yapı Malzemesi Kongresi , bundan önceki kongrelerde olduğu gibi, mimarlık tasarım ve uygulamalarında yapı malzemesinin yerini, önemini vurgulamayı ve belirlemeyi amaçlıyor.

AB mevzuatına uyum sağlamak amacıyla gerçekleşen ve süreç boyunca giderek derinleşecek olan düzenlemelerin mimarlık ve yapı malzemesi alanı için de büyük önem taşımayacağı öngörüsünden hareketle, toplumsal ve kültürel gelişimle çok koşut sayılamayacak ani değişiklikler içeren bu süreci, mimar, mühendis ve yapı malzemesi alanında yer alan tüm aktörlerin yararını gözeterek değerlendirebilmek için yasa, yönetmelik ve diğer mevzuattaki değişikliklerle birlikte, nitelikli ve sürdürülebilir yapı-yapı malzemesi üretim ve tüketimi için yeni açılımlar getirebilmek hedefleniyor.

Ayrıntılı bilgi için http://www.mimarist.org/index.cfm?Sayfa=belge&Sub=detail&RecID=221 tıklayınız.

 


Türkiye Estetik Kongresi: “Türkiye'de Estetik”

9–13 Temmuz 2007 tarihlerinde Türkiye’de yapılacak XVII. Uluslararası Estetik Kongresi öncesinde, ülkemizden ve yurt dışından tüm düşünür, araştırmacı ve sanatçıların bu uluslararası buluşmaya en etkin biçimde katılmaları için bir değerlendirme ve hazırlık olanağı da yaratacak olan Türkiye Estetik Kongresi:  22–24 Kasım 2006 tarihleri arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde; ODTÜ Felsefe Bölümü, ODTÜ Mimarlık Fakültesi ve ODTÜ Güzel Sanatlar ve Müzik Bölümü tarafından ODTÜ Rektörlüğü’nün destekleriyle düzenlenecektir.
http://www.sanart.org.tr/congresses/TR/index_tr.htm adresinden kongre ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.


Venedik Bienali'nde Bir İlk: "Venedik-İstanbul" Sergisi

İstanbul Modern 'deki "Venedik İstanbul" sergisi, Venedik Bienali'nin 110 yıllık tarihinde bir ilke imza atıyor. Küratörlüğünü İstanbul Modern'in baş küratörü Rosa Martinez'in yapacağı sergi, Bienalin en önemli parçalarını ilk kez Venedik sınırları dışında bir araya getiriyor.

Ayrıntılı bilgi için www.istanbulmodern.org tıklayınız.


14. Viyana Mimarlık Kongresi

14. Viyana Mimarlık Kongresi’nde bu sene sosyal ve sürdürülebilir mimarlık, sosyal, ekonomik, çevresel ve politik çerçevede tartışılacak. Kongrede sunulacak olan bildiriler iki ana alanda toplanıyor: Sosyal ve Sürdürülebilir Mimarlık ve Üniversitelerde Mimarlık Eğitimi

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


Archiprix 2006 Türkiye Sergisi

Archiprix 2006 Türkiye yarışmasına katılan tüm projelerin izlenebileceği sergi
23 Kasım – 08 Aralık 2006 tarihleri arasında Bahçeşehir Üniversitesi’nde Beşiktaş Kampusu’nda dolaşıma açık olacak.

Ayrıntılı bilgi için http://www.archiprixturkiye.com/ tıklayınız.


2. Yapılarda Kimyasal Katkılar Sempozyumu ve Sergisi” İki Yıl Aradan Sonra Tekrar Düzenleniyor

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şubesi ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi işbirliğinde düzenlenecek olan etkinlik, özellikle betonarme yapılarda oldukça farklı amaçlarla kullanılan kimyasal katkılarla ilgili sorunları bir kez daha gündeme getirmek, bu sorunlara karşı çözüm önerileri geliştirmek amacını taşıyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Berkeley Mimari Makale Yarışması: Toplumsal Mimari

California Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin mimarlık eğitimi alan öğrenciler için düzenlediği “Berkeley Tasarım Yarışması”, mimarinin toplumsal bir sanat olarak algılanması için gereken ancak arka planda kalan araştırma, yazı ve eleştiri gibi özelliklerin geliştirilmesi için düzenlenen bir makale yarışması.

Ayrıntılı bilgi için http://www.berkeleyprize.org/essay/essay.cfm?year=2007 tıklayınız.


Dublin Üniversitesi Kampüs İnşaatı Yarışması

İrlanda’nın en köklü kurumlarından “ University College Dublin”, üniversitenin Belfield kampüsündeki röper noktası için uluslararası bir mimari yarışması düzenliyor.

Ayrıntılı bilgi için http://www.ucd.ie/gatewayproject/index.htm tıklayınız.

7. OISTAT Mimarlık Yarışması

OISTAT Mimarlık Yarışması , Çek Cumhuriyeti’nde dört yılda bir düzenlenen uluslararası sahne tasarımı ve tiyatro mimarisi fuarı Prag Kadreniali ile OISTAT Komisyonu’nun (Sahne Tasarımcıları Örgütü) ortaklaşa düzenlediği uluslararası bir yarışma. Son başvuru tarihi 16 Şubat 2007’dir.

Ayrıntılı bilgi için http://www.oistat.org/content.asp?path=dlxtchfc tıklayınız.

Chicago Athenaeum Mimarlık ve Tasarım Müzesi Uluslararası Mimarlık Ödülleri

Chicago Athenaeum Mimarlık ve Tasarım Müzesi ve Metropolitan Arts Pres Ltd. tarafından düzenlenen Uluslararası Mimarlık Ödülleri, mimarlık dünyasının önde gelen tasarım ve binalarını değerlendirerek ödüllendiriyor. 1 Ocak 2003 tarihinden itibaren uygulanmış ya da tasarım olarak mimarlar ya da mimarlık şirketleri tarafından üretilen ürünlerin değerlendirileceği ödül programında dereceye giren projeler aynı zamanda The Chicago Athenaeum’da düzenlenecek sergide yer alacaklar. Yarışmaya katılmak isteyenler için son tarih 15 Aralık 2006’dır.

Ayrıntılı bilgi için www.mimarlarodasiankara.org tıklayınız.


2. Uluslararası Living Steel Sürdürülebilir Konut Tasarım Yarışması

Geçen sene birincisi düzenlenen Uluslararası Living Steel Yarışması’nın ikincisini bu sene benzer kavramlar çerçevesinden düzenleniyor. Çevreye duyarlı sürdürülebilir konut tasarımları üretimine katkıda bulunmayı hedefleyen yarışma UIA ve UNESCO tarafından destekleniyor. Yarışma bu sene İngiltere, Çin ve Brezilya gibi üç farklı bölge için sürdürülebilir konut projeleri üretilmesini ve bu projelerin yarışmada birinci gelecek mimarlık bürosu tarafından uygulanmasını amaçlıyor.

Ayrıntılı bilgi için www.mimarlarodasiankara.org tıklayınız.


Doğal Afetlerden Etkilenen Bölgelerde Sürdürülebilir Enerji Kaynakları ve Bioiklimsel Mimarlık Tasarımları Yarışması

Yunanistan Mühendisler Odası ve UIA Mimarlık ve Sürdürülebilir Enerjiler (ARES) çalışma programı tarafından düzenlenen yarışma, mimarları, farklı coğrafi, topolojik, ekolojik, sosyal ve politik krizler karşısında ortaya çıkan acil konut ve barınak açığı karşısında değişik konstrüksiyon metotları ve uygulamaları ortaya koyabilecek verimli sığınak ve barınma üniteleri tasarımları için fikirler üretmeye davet ediyor. Her ülkeden mimarların katılımına açık olan yarışmaya farklı ortam ve koşullarda uygulanabilir ve ekonomik çözümler sunan ayrıca doğal çevreyle uyumlu proje önerilerinin sunulması bekleniyor. Son başvuru tarihi 12 Ocak 2007

Ayrıntılı bilgi için www.mimarlarodasiankara.org tıklayınız.


 

Gürel Ödülü 2007

Sedat – Güzin Gürel Bilim ve Sanat Vakfı tarafından mimarlık lisans programlarındaki mimari proje stüdyolarında üretilen öğrenci projelerini desteklemek, mimarlık eğitiminde stüdyonun öneminin vurgulanmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Gürel Ödülü 2007 Türkiye ve Kıbrıs’taki mimarlık öğrencilerinin, lisans programlarının herhangi bir döneminde ürettikleri projeleri ödüllendirmeyi amaçlıyor. Katılacak projeler değerlendirilirken, mimari probleme yaklaşımın yetkinliği, projenin tasarımında öncü rol oynaması, güncel mimarlık konuları ile ilişkileri, bağlama nasıl yanıt verdiği, içinde yer aldığı koşullarla uyumlu teknoloji ve malzeme kullanımını denemesi dikkat edilecek noktalar arasındadır.

Yarışma ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.


 

"H2Ouse - Suda Yaşam": Corus Mimarlık Öğrencileri Proje Yarışması

Mimarlık öğrencilerine açık olan yarışmanın amacı yapılarda çelik kullanımını teşvik ederek çelik kullanımı ile yaratıcı çözümler üretebilmeyi sağlamak. “H2Ouse – Suda Yaşam” olarak belirtilen yarışma temasından hareketle mimarlık öğrencilerinden ‘yükselen su seviyeleri ve sel tehdidi altında nasıl yaşanabileceği’ sorunsalına farklı ve özgün çözümler sunmaları bekleniyor. Tasarlanacak konutun farklı yaş ve yeterlilikteki insanların ulaşabileceği biçimde olması, tahmin edilemeyen su seviyelerinde de varlığını sürdürebilmesi bekleniyor. Bu tür bir yapının afet sonrası için dünyanın herhangi bir bölgesinde kullanılabilme olasılığı da göz önüne alınarak demonte edilebilir ya da yerel malzeme ve işçilik kullanılarak kolayca inşa edilebilir şekilde düşünülmesi isteniyor. Yarışmanın son teslim tarihi 18 Mayıs 2007.

ÇARPIK KENTLEŞME

SEZER'DEN ÇARPIK KENTLEŞME UYARISI        

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer , ''Dünya Şehircilik Günü'' dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Son günlerde etkili olan yağışların yol açtığı yıkımların, mimari değerleri ve yasal düzenlemeleri göz ardı eden çarpık kentleşmenin acı sonuçlarını gözler önüne serdiğini belirten Sezer...
http://old.mo.org.tr/gzt/cumhuriyet/20061109-1.doc


KAÇAK YAPILAŞMA

GECEKONDUCULAR MEŞALELERLE YÜRÜDÜ 

Dikmen Vadisi’ndeki gecekondu sahipleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yedi gecekonduyu yıkma kararı alması üzerine meşaleli yürüyüşle belediye yetkililerini uyardılar. Gecekondu yıkımlarına karşı ön saflarda mücadele eden yedi kişinin evlerini yıktırmayacaklarını duyurmak isteyen 200’ü aşkın mahalleli, dün akşam 18.00’de Vadideki Barınma Hakkı Bürosu önünde toplandı. Polisler ise Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün, eylem öncesinde mahalleye ulaştırdığı, “eylemin yasak olduğunu, eylemin yapılması halinde...
http://old.mo.org.tr/gzt/evrensel/20061106-1.doc


 

BELEDİYELER - ULAŞIM - ANKARA

BAŞKENTE 50 ALT GEÇİT DAHA İNŞA EDİLECEK   

Büyükşehir Belediyesi Ankara'ya gelecek yıl 50'ye yakın alt geçit yapacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yaptığı yazılı açıklamada, kavşak ve yolların trafiğin artan yükünü kaldıramadığını vurguladı.Ankara'da aynı anda 50 alt geçidin inşasına başlamak istediklerini belirten Gökçek, "Ankaralılar, yazın 3 ay sıkıntı çekecek. Vatandaşlardan şunu istiyoruz; 3 ay gibi kısa bir süre...
http://old.mo.org.tr/gzt/zaman/20061109-1.doc


 

ŞEHİR PLANCILARI ODASI - ŞEHİRCİLİK

'İKTİDARLARINI KORUMAK İSTEYENLER KENTE YÖNELDİ'

Türkiye Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası, Dünya Şehircilik Günü dolayısıyla bir bildirge yayınladı. Bildirgede, devleti yönetenlerin, kaynak yaratmak ve iktidarlarını korumanın maddi temellerini sağlamak için kentlere yöneldikleri öne sürüldü. Bildirgede, kentlerin ve şehir plancıları mesleğinin, özellikle son 3-4 yıllık süreçte daha da şiddetli olmak üzere bir dönüşüm ve yeniden biçimlendirilme sürecinin içine sokulduğu...
http://old.mo.org.tr/gzt/birgun/20061109-1.doc


 

PROJELER - KÖYKENT PROJESİ

KÖYKENT GERÇEKLEŞEBİLİR Mİ ?  - Emre Aköz   ( Köşe Yazısı )

Bülent Ecevit 'in en çok tartışılan fikirlerinden biri ' Köykent Projesi 'ydi. 1970 'lerde bu fikri ortaya attığında kulağıma hoş gelmişti ama herhalde epey genç olduğumdan aklım ermemişti.Aradan yıllar geçti. Üniversitede ' kır sosyolojisi', ' köylü toplumların sosyolojisi', ' kent sosyolojisi', ' toplumsal gelişme ' gibi dersler gördüm. Yine de Ecevit'in 'köykent' derken tam olarak neyi   kastettiğini anlayamadım.Ecevit'in bir bildiği vardı elbette. Ama ne? O mu anlatamıyordu, biz mi anlamıyorduk?..
http://old.mo.org.tr/gzt/sabah/20061109-3.doc

 
Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu

TC. Resmi Gazete - 7 Ekim 2006


Turizm Yatırım, İşletme Ve Kuruluşlarının Denetimi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

TC. Resmi Gazete - 20 Ekim 2006


 

Özel Hastaneler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

TC. Resmi Gazete - 21 Ekim 2006


 

Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun Kentsel Sitler, Koruma Ve Kullanma Koşulları İle İlgili İlke Kararı

TC. Resmi Gazete - 27 Ekim 2006


 

Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun Baraj Alanlarından Etkilenen Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunması İle İlgili İlke Kararı

TC. Resmi Gazete - 27 Ekim 2006


 

Türkiyede Oturan Yabancıların Nüfus Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik

TC. Resmi Gazete - 20 Ekim 2006


 

Kamu İhale Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ

TC. Resmi Gazete - 15 Ekim 2006


 

Kamu İdarelerine Ait Taşınmazların Tahsis Ve Devri Hakkında Yönetmelik

TC. Resmi Gazete - 10 Ekim 2006


 

Kent Konseyi Yönetmeliği

TC. Resmi Gazete - 08 Ekim 2006


 

Hizmet Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

TC. Resmi Gazete - 15 Ekim 2006


 

İskan Kanunu

TC. Resmi Gazete - 26 Eylül 2006