-E-Bülten düzgün görüntülenemiyorsa buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Mimarlık Haftası Sergileri Üniversitelerde Sergileniyor

“Metamorfoz: Yitik Zamanların Kenti Ankara” teması altında gerçekleştirdiğimiz Mimarlık Haftası 2006 kapsamındaki atölyelerin sonuç ürünleri, etkinliklerin bitmesinin ardından Üniversitelerde sergilenmeye başlanacaktır. 7–20 Kasım 2006 tarihinde Başkent Üniversitesi’nde sergilenecek olan ürünler, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, ODTÜ, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Yozgat Erciyes Üniversitesi’nde sergilenecektir.

 

 


Mimarlar Odası Ankara Şubesi Öğrencilerle Buluşuyor

Hayal ve ideallerin özgürce yaşama geçirilmesi için tüm olanaklarını olabildiğince öğrencilere açmayı önemseyen bir toplumsal paylaşım mekanı olan Mimarlar Odası Ankara Şubesi bu yıl da Üniversitelerin mimarlık bölümlerini kazanmış öğrenciler ile buluşmaya devam ediyor. Bu kapsamda 13 Kasım 2006 Pazartesi günü ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü 1.sınıf öğrencileri ile 23 Kasım 2006 Karaelmas Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü1. sınıf öğrencileri ile buluşma gerçekleştirilecektir.


Kamu Hizmetinde Mimarlığa Tanıklık 8

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 38.döneminde başlayan “Kamu Hizmetinde Mimarlığa Tanıklık” projeleri 7’si İller Bankası, DLH, TCDD, Köy Hizmetleri, Karayolları, TRT, Bayındırlık ve İskân Bakanlığının sunuşları ile tamamlanmıştır.

Kamudaki mimarlık birikimini kamuoyuna aktarmayı hedefleyen ve üyelerimiz tarafından ilgiyle izlenen etkinliklere 39.dönemde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile devam ediyoruz. 16 Kasım 2006’da gerçekleştirilecek olan söyleşi, sergi ve kokteyl ile devam edecektir.


 

İşyeri Temsilcilik Seçimleri Devam Ediyor

31 Ekim 2006 tarihinde PTT Baş Müdürlüğü Yapı İşleri Müdürlüğü ile gerçekleştirilen İşyeri Temsilciliği toplantısında seçim yapılarak İşyeri Temsilcileri olarak Duygu Kılıç ve Sevil Köse oybirliği ile seçilmiştir.

TEDAŞ Emlak ve İnşaat Dairesi Başkanlığı, Çankaya Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri, Gazi Üniversitesi Müh. Mim. Fak.Mimarlık Bölümü ve İller Bankası Yapı İşleri Daire Başkanlığı ile işyeri temsilcilik seçimleri devam edecektir.


 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden Online Radyo Mimarlar Odası Sesli İleti Servisi [MİM/sis] Yayında

E-oda projesi kapsamında gerçekleştirilen ve bir süredir yayında olan MİMSİS ile güncel haberleri takip etmek, oda etkinliklerinden haberdar olmak ve kaliteli müzik dinlemek için tıklayınız.


[Mim/ag] Kullanımda

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Sayısal Sistem Dönüşümü Projesi [Mim/ag] kullanıma açılmıştır. Kullanıcı adı ve parolanızı şubemizden alabilirsiniz.


2007 Yılında Bilirkişilik Yapmak İsteyen Üyelerimizin Dikkatine;

2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 15. maddesi uyarınca her il için ayrı ayrı düzenlenecek 2007 yılı bilirkişi listeleri için başvurular başlamıştır.

Başvurular ile ilgili ayrıntılı bilgi için www.mimarlarodasiankara.org tıklayınız.


 

Türkiye Mimarlık Politikasına Doğru Mimarlık ve Kent Buluşmaları 2 / Samsun, 11–12 Kasım 2006

Merkez Yönetim Kurulunun 24 Haziran 2006 tarihli toplantısında Türkiye Mimarlık Politikası kapsamında bölgesel konuların görüşüleceği Mimarlık ve Kent Buluşmaları düzenlenmesine karar verilmiştir.

Türkiye Mimarlık Politikasına Doğru Mimarlık ve Kent Buluşmaları adı altında düzenlenecek etkinliklerin ikinci 11–12 Kasım 2006 tarihlerinde “Ulaşım, ÇevrePolitikaları ve Mimarlık ” temasıyla Samsun’da yapılacaktır.

Ayrıntılı bilgi için www.mimarlarodasiankara.org tıklayınız


1. Merkez Danışma Kurulu 25–26 Kasım 2006 Tarihlerinde Gerçekleştirilecektir

Mimarlar Odası Genel Merkezi tarafından düzenlenen Mimarlık Hakkında Kanun Tasarısı ve Türkiye Mimarlık Politikasına Doğru metninin tartışılacağı Danışma Kurulu Toplantısı 25–26 Kasım 2006 tarihlerinde DENİZLİ’ de gerçekleşecektir.


 

Bilgisayar Kursları

Mimarlar Odası Ankara Şubesi bünyesinde gerçekleştirilen bilgisayar kurslarının (Auto Cad 2B+3B / 3D Max ) açılış tarihi, mekân değişikliği nedeniyle ertelenmiştir. Ön kayıt yaptırmış ve yaptırmak isteyen kursiyerler kurslar hakkında detaylı bilgiye 417 86 65 / 112 - Eylem Ekin’den ulaşabilirsiniz.

Not: Ön kayıtlar devam etmektedir.


Mühür Başvurusunda Bulunan Üyelerimizin Dikkatine…

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne serbest mimarlık hizmetleri için mühür başvurusunda bulunmuş üyelerimizin mühürleri çıkmıştır. Ankara dışından mühür başvurusunda bulunan üyelerimiz bağlı bulundukları Temsilciliklerimizden ya da Oda Temsilciliklerinden Mühürlerini elden teslim alabilirler.

Mühür başvurusunda bulunan üyelerin listesine www.mimarlarodasiankara.org adresinden ulaşabilirsiniz.


Hatırlatma

2006 yılı ve geçmiş dönem üye aidatlarınızı, 2007 aidatları üzerinden ödememek için 31 Aralık 2006 tarihine kadar 2006 yılı aidat bedeli üzerinden ödeyebilirsiniz. Geçmiş dönem borçlarınız, kredi kartınıza taksitlendirilmektedir.

 


2006 Aidatlarını Ödemiş Olan Üyelerimize Ferdi Kaza Sigortası

Merkez Yönetim Kurulu’nun 26 Aralık 2005 gün ve 39/34 no.lu toplantısında “2006 Yılı üyelik ödentisini ödeyen üyelerimiz için ferdi kaza sigortası yaptırılmasına” kararı alınmıştır.

Bu karar doğrultusunda 2006 yılı üyelik aidatını ödeyen üyelerimizin sigortaları Merkez tarafından yapılmış ve poliçeleri üyelerimizin adreslerine gönderilmiştir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiyi 4173727no’lu telefondan ya da Axa Oyak sigorta firmasından alabilirsiniz.


Yapı Yasası Tasarı Taslağı Çalışmaları Devam Ediyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak Bayındırlık ve İskân Bakanlığı ile birlikte Yapı Kanunu Tasarısı üzerine çalışmalar yürütmekteyiz. Yapı Yasası Atölye çalışmalarımız son aşamaya gelmek üzeredir. Yasa Tasarısı taslak önerisini görmek için tıklayınız.


 

Mesleki Denetim

01.01.2006 ve02.03.2006 tarihleri arasında yapılan ve halen devam etmekte olan inceleme ve tarama çalışmaları neticesinde tespit edilen, mimari projelerine Mimari Proje Müellifi Sicil Durum Belgesi almamış Üyelerimize 14.09.2006 tarihinde çağrı yapılarak Belgeyi 15 gün içinde TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesinden almaları istenmiştir. Belgesini almayan üyelerimizle ilgili Yasal işlem başlatılacaktır.

Yazı gönderilen üye sayısı :78
Tespit edilen proje sayısı :379
Proje getiren üye sayısı :19
Gelen proje sayısı :52


 

Müelliflere Duyuru!

Proje Müellifi mimarların, Mimari Proje Müellifi Sicil Durum Belgesi alırken yanlarında

  • Mimarın mührü ve imzasını taşıyan, mimari proje çizim ve sunuş standartları, ilgili yönetmelik, standart ve normlara uygun olarak düzenlenmiş uygulama projeleri ve m2 cetveli
  • Tapu, çap, röperli kroki, imar durumu, kot krokisi
  • Mimar ve iş sahibi arasında imzalanmış, Mimarlar Odasınca hazırlanmış, tip sözleşmenin asgari hükümlerini taşıyan sözleşmesi
  • Serbest mimarlık hizmetlerine ilişkin, en az bedel tarifesine göre hesaplanmış ücret tutarında düzenlenmiş serbest meslek makbuzu ya da fatura
  • Oda tarafından verilen mühür

getirmeleri gerekmektedir.


 

Bülten DOSYA Konuları

İki ayda bir “Bülten” ile birlikte verilen “dosya” ekinin ve Bülten’deki haber dosyalarının 2006 yılı temaları Yayın Biriminin Haziran ayında gerçekleştirdiği toplantı ile kesinleşmiştir. Aşağıda belirtilen konular üzerine bilgi ve deneyimlerini Bülten aracılığı ile aktarmak isteyen üyelerimizin yazıları Yayın Birimi tarafından değerlendirilecektir.

Kasım 2006
Haber Bülteni
Dosya: DOCOMOMO – Endüstri Mirasının Korunması  

Aralık 2006
Haber Bülteni
Dosya: Engelliler


Bu Hafta Gerçekleştirilecek Toplantılar

Yönetim Kurulu
39. Dönem Yönetim Kurulu Toplantıları her Pazartesi 19.00 saatinde tüm üyelerimizin katılımına açık olarak gerçekleşmektedir.

Milli Komite Genel Sekreteri Sadık Tural ile görüşme
Tarih: 06 Kasım 2006
Saat: 10.30
Yer: Atatürk Yüksek Kurumu

Yapı Kanunu Toplantısı
Tarih: 06 Kasım 2006
Saat: 17.00
Yer: Mimarlar Odası Ankara Şubesi  

Mimarlık Hakkında Kanun Tasarısı Çalışma Grubu
Tarih: 07 Kasım 2006
Saat: 18.30
Yer: Mimarlar Odası Ankara Şubesi

Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu Toplantısı
Tarih: 10 Kasım 2006
Saat: 18.30
Yer: Samsun

Yozgat Temsilciliği, Sarıkaya Oda Temsilciliği, Erzincan Temsilciliği, Sivas Temsilciliği Denetlemeleri
Tarih: 04–05 Kasım 2006

12 Kasım Düzce Depreminin 7. Yıldönümü

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Düzce Temsilciliği Düzce Depreminin 7. yılında konu üzerine Mimarlar Odası Genel Merkezi, Ankara Şubesi ve Düzce Temsilciliği tarafından organize edilen Doğal Afetler Paneli 9 Kasım 2006 tarihinde Düzce’de gerçekleştirilecektir. Panel programına ulaşmak için www.mimarlarodasiankara.org adresini tıklayınız.

Atatürk Orman Çiftliği

08/07/2006 gün ve 26222 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5524 sayılı “Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü Kuruluş Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun”la eklenen hüküm doğrultusunda Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığınca, Atatürk Orman Çiftliğine ait 1/25.000 ölçekli Üst Ölçek Nazım İmar Planı ile 1/10.000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı hazırlanarak Tarım ve Köy işleri Bakanlığına ve Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna sunulmuştur.

Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile yapılan toplantıda, söz konusu Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı taslağının tarih belirleyerek Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası ve TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi’nin katılımları ile toplantı gerçekleşmiştir. Gerçekleşen 1.toplantı sonucunda mevcut durumun ve bölgenin geçmişine yönelik analizin yapılmadığı, yasada yer almasına rağmen demokratik ve katılımcı bir süreç izlenmeksizin sonuç ürünün (plan) sunulduğu, Üst ölçekli bir planlama çalışmasına dayandırılmadan parçacı planlama anlayışının izlendiği, korumaya yönelik çeşitli kavramları içermeyen, alanın doğal, tarihi değerlerini kapsamayan , ulusal ve uluslararası gelişen planlama çalışmalarının gerisinde kalan bir planlama çalışması olduğu saptanmıştır.

Bir sonraki toplantı 27 Ekim 2006 tarihinde Büyükşehir Belediyesi‘nce gerçekleştirilmiştir. Toplantıda 1/10000 ‘lik plan üzerinde analiz çalışmaları yapılmasına Sivil Toplum Örgütlerinin ve Üniversitelerin görüşleri iletilmiştir. Hazırlanan Plan Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nda tekrar görüşülecektir.


Çankaya Merkez Cami (Bükreş Camisi)

Ankara İli Çankaya İlçesi 2820 Ada 20 Parselde bulunan Merkez Cami binasının yıkılarak yanında bulunan 2820 Ada 21 Parseldeki yeşil alanla birleştirilen arsaya daha büyük bir Cami yapılması yönündeki 18.08.2006 tarihli Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin Ankara İli Çankaya İlçesi 2820 Ada 20–21 Parsellerde 1/5000 ölçekli nazım imar plan değişikliğinin onaylanması yönündeki kararı ile emsalinin 0.20 den 1.50 ye çıkarıldığı tespit edilmiştir. 1959 yılında inşa edilen modern cami mimarisinin önemli örneklerinden Çankaya Merkez Cami’nin yıkılarak yerine daha büyük bir camii kompleksi yapılmasına ilişkin Yönetim Kurulumuz 11 Eylül 2006 tarihinde karar almıştır. Konu üzerine çalışmalar başlatan Şubemiz, plan değişikliğine itiraz ve yasal sürecin işletilmesi yönünde çalışmalara başlamıştır. Aynı zamanda konu ile ilgili olarak mahalle sakinleri ile temas kurulmuş ve kamuoyu yaratma çalışmaları başlatılmıştır. Öte yandan Çankaya Merkez camiinin tescil edilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bu aşamada yapılan araştırmalarda, belediye arşivlerinde binanın projelerine ulaşılamamıştır. Bu tescil sürecinin hızlandırılabilmesi için elinde bilgi belge ve dokuman olan üyelerimizin şubemizle paylaşmasını önemsiyoruz.


 

Çankaya Belediyesi’nin Yeşil–Beyaz Kaldırımları

Son günlerde Çankaya Belediyesi’nin başlatmış olduğu kaldırım taşlarının yeşil-beyaza boyanması uygulaması ile ilgili olarak Mimarlar Odası Ankara Şubesi Çankaya Belediyesi’ne görüş yazısı iletmiştir.

Görüş yazısı için www.mimarlarodasiankara.org tıklayınız.

 
Türkiye Estetik Kongresi: “Türkiye'de Estetik”

9–13 Temmuz 2007 tarihlerinde Türkiye’de yapılacak XVII. Uluslararası Estetik Kongresi öncesinde, ülkemizden ve yurt dışından tüm düşünür, araştırmacı ve sanatçıların bu uluslararası buluşmaya en etkin biçimde katılmaları için bir değerlendirme ve hazırlık olanağı da yaratacak olan Türkiye Estetik Kongresi: “Türkiye’ Estetik”  22–24 Kasım 2006 tarihleri arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde; ODTÜ Felsefe Bölümü, ODTÜ Mimarlık Fakültesi ve ODTÜ Güzel Sanatlar ve Müzik Bölümü tarafından ODTÜ Rektörlüğü’nün destekleriyle düzenlenecektir.
http://www.sanart.org.tr/congresses/TR/index_tr.htm adresinden kongre ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.


Venedik Bienali'nde Bir ilk: "Venedik-İstanbul" Sergisi

İstanbul Modern 'deki "Venedik İstanbul" sergisi, Venedik Bienali'nin 110 yıllık tarihinde bir ilke imza atıyor. Küratörlüğünü İstanbul Modern'in baş küratörü Rosa Martinez'in yapacağı sergi, Bienalin en önemli parçalarını ilk kez Venedik sınırları dışında bir araya getiriyor.

Ayrıntılı bilgi için www.istanbulmodern.org tıklayınız.


14. Viyana Mimarlık Kongresi

14. Viyana Mimarlık Kongresi’nde bu sene sosyal ve sürdürülebilir mimarlık, sosyal, ekonomik, çevresel ve politik çerçevede tartışılacak. Kongrede sunulacak olan bildiriler iki ana alanda toplanıyor: Sosyal ve Sürdürülebilir Mimarlık ve Üniversitelerde Mimarlık Eğitimi

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız


Archiprix 2006 Türkiye Sergisi

Archiprix 2006 Türkiye yarışmasına katılan tüm projelerin izlenebileceği sergi
23 Kasım – 08 Aralık 2006 tarihleri arasında Bahçeşehir Üniversitesi’nde Beşiktaş Kampusu’nda dolaşıma açık olacak.

Ayrıntılı bilgi için http://www.archiprixturkiye.com/ tıklayınız.


2. Yapılarda Kimyasal Katkılar Sempozyumu ve Sergisi” İki Yıl Aradan Sonra Tekrar Düzenleniyor

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ankara Şubesi ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi işbirliğinde düzenlenecek olan etkinlik, özellikle betonarme yapılarda oldukça farklı amaçlarla kullanılan kimyasal katkılarla ilgili sorunları bir kez daha gündeme getirmek, bu sorunlara karşı çözüm önerileri geliştirmek amacını taşıyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Chicago Athenaeum Mimarlık ve Tasarım Müzesi Uluslararası Mimarlık Ödülleri

Chicago Athenaeum Mimarlık ve Tasarım Müzesi ve Metropolitan Arts Pres Ltd. tarafından düzenlenen Uluslararası Mimarlık Ödülleri, mimarlık dünyasının önde gelen tasarım ve binalarını değerlendirerek ödüllendiriyor. 1 Ocak 2003 tarihinden itibaren uygulanmış ya da tasarım olarak mimarlar ya da mimarlık şirketleri tarafından üretilen ürünlerin değerlendirileceği ödül programında dereceye giren projeler aynı zamanda The Chicago Athenaeum’da düzenlenecek sergide yer alacaklar. Yarışmaya katılmak isteyenler için son tarih 15 Aralık 2006’dır.

Ayrıntılı bilgi için www.mimarlarodasiankara.org tıklayınız.


2. Uluslararası Living Steel Sürdürülebilir Konut Tasarım Yarışması

Geçen sene birincisi düzenlenen Uluslararası Living Steel Yarışması’nın ikincisini bu sene benzer kavramlar çerçevesinden düzenleniyor. Çevreye duyarlı sürdürülebilir konut tasarımları üretimine katkıda bulunmayı hedefleyen yarışma UIA ve UNESCO tarafından destekleniyor. Yarışma bu sene İngiltere, Çin ve Brezilya gibi üç farklı bölge için sürdürülebilir konut projeleri üretilmesini ve bu projelerin yarışmada birinci gelecek mimarlık bürosu tarafından uygulanmasını amaçlıyor.

Ayrıntılı bilgi için www.mimarlarodasiankara.org tıklayınız.


Doğal Afetlerden Etkilenen Bölgelerde Sürdürülebilir Enerji Kaynakları ve Bioiklimsel Mimarlık Tasarımları Yarışması

Yunanistan Mühendisler Odası ve UIA Mimarlık ve Sürdürülebilir Enerjiler (ARES) çalışma programı tarafından düzenlenen yarışma, mimarları, farklı coğrafi, topolojik, ekolojik, sosyal ve politik krizler karşısında ortaya çıkan acil konut ve barınak açığı karşısında değişik konstrüksiyon metotları ve uygulamaları ortaya koyabilecek verimli sığınak ve barınma üniteleri tasarımları için fikirler üretmeye davet ediyor. Her ülkeden mimarların katılımına açık olan yarışmaya farklı ortam ve koşullarda uygulanabilir ve ekonomik çözümler sunan ayrıca doğal çevreyle uyumlu proje önerilerinin sunulması bekleniyor. Son başvuru tarihi 12 Ocak 2007

Ayrıntılı bilgi için www.mimarlarodasiankara.org tıklayınız.


 

Gürel Ödülü 2007

Sedat – Güzin Gürel Bilim ve Sanat Vakfı tarafından mimarlık lisans programlarındaki mimari proje stüdyolarında üretilen öğrenci projelerini desteklemek, mimarlık eğitiminde stüdyonun öneminin vurgulanmasına katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Gürel Ödülü 2007 Türkiye ve Kıbrıs’taki mimarlık öğrencilerinin, lisans programlarının herhangi bir döneminde ürettikleri projeleri ödüllendirmeyi amaçlıyor. Katılacak projeler değerlendirilirken, mimari probleme yaklaşımın yetkinliği, projenin tasarımında öncü rol oynaması, güncel mimarlık konuları ile ilişkileri, bağlama nasıl yanıt verdiği, içinde yer aldığı koşullarla uyumlu teknoloji ve malzeme kullanımını denemesi dikkat edilecek noktalar arasındadır.

Yarışma ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayınız.


 

"H2Ouse - Suda Yaşam": Corus Mimarlık Öğrencileri Proje Yarışması

Mimarlık öğrencilerine açık olan yarışmanın amacı yapılarda çelik kullanımını teşvik ederek çelik kullanımı ile yaratıcı çözümler üretebilmeyi sağlamak. “H2Ouse – Suda Yaşam” olarak belirtilen yarışma temasından hareketle mimarlık öğrencilerinden ‘yükselen su seviyeleri ve sel tehdidi altında nasıl yaşanabileceği’ sorunsalına farklı ve özgün çözümler sunmaları bekleniyor. Tasarlanacak konutun farklı yaş ve yeterlilikteki insanların ulaşabileceği biçimde olması, tahmin edilemeyen su seviyelerinde de varlığını sürdürebilmesi bekleniyor. Bu tür bir yapının afet sonrası için dünyanın herhangi bir bölgesinde kullanılabilme olasılığı da göz önüne alınarak demonte edilebilir ya da yerel malzeme ve işçilik kullanılarak kolayca inşa edilebilir şekilde düşünülmesi isteniyor. Yarışmanın son teslim tarihi 18 Mayıs 2007.

DEPREM POLİTİKALARI

DEPREMİN ELİ KULAĞINDA   

Prof. Dr. Sucuoğlu, 1766'da 3 ay arayla meydana gelen ve tahmini büyüklüğü 7'nin üzerinde olan iki depremin Orta ve Batı Marmara sahillerinde önemli hasarlara neden olduğunu anlattı. Sucuoğlu'na göre aynı deprem bugün meydana gelirse 10 bin civarında bina tamamen çökecek, 50-60 bin bina ağır hasar görecek, bu binalardaki 40-50 bin kişi hayatını kaybedecek...
http://old.mo.org.tr/gzt/cumhuriyet/20061101-1.doc


 

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ - HAYDARPAŞA GARI

BİLMEDİĞİNİZ HAYDARPAŞA   

Anadolu'dan gelenlerin İstanbul'a çoğunlukla ilk adımlarını attıkları Haydarpaşa Garı, özelleştirme alıştırmalarına çoktan başlamış. Ama garın içindeki yoğunluk ve heyecan onun bu şekilde kalması gerektiğinin bir kanıtı gibi. Taşı toprağı altın diye İstanbul'a koşan yüz binlerin, trenden iner inmez ilk gördüğü yerdir Haydarpaşa...
http://old.mo.org.tr/gzt/sabah/20061029-1.doc

DÖNÜŞÜM AMA NASIL? - Türksen Başer Kafaoğlu   ( Köşe Yazısı )

İktidarın istemiyle, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, "Kentsel Dönüşüm" adı altında bir çalışma başlattığında bunu, her şeye para gözlükleriyle bakan iktidarın "Rantsal Dönüşüm" olarak kullanacağından hiç şüphemiz yoktu. Bazılarını inanılmaz zengin etmek adına, yürütme sürecinde atılan adımlardan pek çok zarar görecek olan toplumun hemen doğru bir biçimde bilgilendirilmesi gerekir...

http://old.mo.org.tr/gzt/cumhuriyet/20061102-2.doc


 

BELEDİYELER

ANKARA REZALETİ (3)  - Emin   Çölaşan  ( Köşe Yazısı )

SEVGİLİ okuyucularım, burada Ankara Rezaleti başlıklı iki yazı yazdım. Büyükşehir Belediyesi yanıt veremedi. Bunun üzerine İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’ya hitaben iki açık mektup daha yazdım. Yanıt önceki gün (çok şükür) bakanlık tarafından gönderildi. Ankara altüst edilmiş durumda. Başkentin ana bulvarı oyuldu, kazıldı. Aylardır milyonlarca Ankaralı çile, işkence çekiyor. Büyük bir sorumsuzluk devam eder ve trilyonlar toprağa gömülürken, bizi...
http://old.mo.org.tr/gzt/hurriyet/20061101-1.doc

 

KENTLER - ANKARA

ŞEHİR VE TARİH  - Taha  Akyol  ( Köşe Yazısı )

DÜN ilk defa Ankara'nın yeni havaalanından geçtim. Tek kelimeyle mükemmel. Yeni açıldığı için daha tam oturmamış, hâlâ 'inşaat kokusu' var, ama mimarisi insanda yeterli bir ihtişam ve estetik duygusu uyandırıyor. Bir iki ay içinde bütün servislerin oturmasıyla Türkiye'nin en geniş ve en modern havaalanı olacak...
http://old.mo.org.tr/gzt/milliyet/20061031-1.doc