-E-Bülten düzgün görüntülenemiyorsa buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Ankara Kriz Masası Oluşturuluyor

Odamız Ankara kent tarihine ve kültürel değerlerine karşı gerçekleşmekte olan yıkım ve projeleri takip etmek ve kamuoyuna duyurmak amacıyla profesyonel kadroların bulunduğu Ankara Kriz Masasını oluşturuyor. Kentlilerin de kentteki gelişmelere dair bilgileri ve sorunlarını aktarabileceği Ankara Kriz Masası aynı zamanda problemli alanlara dair kamuoyu oluşturmak hedefini de taşıyor. Detaylı bilgiye pek yakında web sayfamızdan ve gazetelerden ulaşabilirsiniz.


 

Ulus Girişimi Toplantısı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı İmar Daire Başkanlığı, Ulus Tarihi Kent Merkezini Ankara Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Proje işi olarak ihaleye çıkartmış ve ihaleyi İstanbul’da bir firma üstlenmiştir.

Konu üzerine stratejiler geliştirmek, gelecekteki çalışmaların programını oluşturmak amacıyla, 15 Haziran 2006 Perşembe günü saat 19.00'da TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 3. Katta "Ulus Girişimi Toplantısı" yapılmıştır.

Toplantıda, hukuki olarak ciddi bir çalışmanın yapılmasına, Kültür ve Turizm Bakanlığı Hukuk Müşavirlerinin görüşlerinin alınmasına, Ankara Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Proje işi olarak adlandırılan ihaleye dava açılmasına, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunulmasına, etkili medya organlarıyla Sivil Toplum Örgütleri, Üniversiteler, Meslek Örgütleri, Ulus Esnafı ve tüm kamuoyu ile beraber çalışmalar yapılmasına bunun içinde acil bir kriz masası oluşturulmasına karar verilmiştir.


 

Bu Hafta Gerçekleştirilecek Toplantılar

Yönetim Kurulu
39. Dönem Yönetim Kurulu Toplantıları her Pazartesi 19:00 saatinde tüm üyelerimizin katılımına açık olarak gerçekleşmektedir.

Yasal Düzenlemeleri Değerlendirme Komisyonu Toplantısı
Yasal Düzenlemeleri Değerlendirme Komisyonu Toplantısı, 22 Haziran 2006 Perşembe günü saat 18.30’da Komisyon Üyelerinin katılımıyla Mimarlar Odası Ankara Şubesi 3. katında gerçekleşecektir.

E-Oda Komisyonu Toplantısı
E-Oda Komisyonu Toplantısı, 22 Haziran 2006 Perşembe günü saat 18.30’da Komisyon Üyelerinin katılımıyla Mimarlar Odası Ankara Şubesi 3. katında gerçekleşecektir.

Mesleki Denetim Birimi Toplantısı
Mesleki Denetim Birimi Toplantısı, 24 Haziran 2006 Cumartesi günü saat 12.00’da Birim Üyelerinin katılımıyla Mimarlar Odası Ankara Şubesi 3. katında gerçekleştirilecektir.

Cumhuriyetin Tanıklarına Gece Yarısı Operasyonu
HAVAGAZI FABRİKASI

Cumhuriyetin ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşaa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen gece yarısı operasyonu ile 13.06.2006 tarihinde yıkılmaya başlandı.

1991 yılında Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescillenmiş olan Ankara Havagazı Fabrikası’nın tescili EGO Genel Müdürlüğü ile TEDAŞ’ın başvuruları ile 26.05.2006 tarihinde Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından kaldırılmıştır. EGO Genel Müdürlüğü, TEDAŞ ve Büyükşehir Belediyesinin ortak mülkiyetinde olan alandaki binaların yıkılması yönünde 1990’lı yılların başında da teşebbüste bulunulmuş, yıkım işlemlerini gerçekleştirilemeyeceği yönünde mahkeme kararı ile yıkım işlemleri sonlandırılmıştır.

14 Haziran 2006 tarihinde yapılan basın açıklaması ile birlikte Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu olağanüstü toplanmıştır. Şubemizin de katıldığı toplantıda Kültür ve Turizm Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinden katılan yetkili Koruma Kurulunu yargı kararlarının aksine bir karar almamaları konusunda uyarmıştır.

Yargı kararına rağmen Koruma Kurulu aldıkları kararın yerinde olduğunu “korumaya değer birşey göremediklerini” belirtirlerken, aynı toplantıda yıkımın durdurulmasına ancak binanın tescilinin kaldırılmasının bir sonraki toplantıda görüşülmesine karar verildi.

Koruma Kurulu Cuma günkü toplantıda kararlarlarından vazgeçmeyeceklerini kesinleştirdiler. Parseldeki tescil kararının kaldırılmamasına rağmen, yıkım yapılamayacağı yönünde yargı kararı olmasına rağmen, Koruma Kurulunun yıkım durdurma kararına rağmen bir kültür mirasımız daha açıkça ve hunharca katledildi.
Olgunlar Sokağı Esnafı Odamızı ziyaret etti

Olgunlar Sokağının trafiğe açılması nedeniyle sokaktaki işyerlerinin kaldırılmasını öngören büyükşehir belediyesi kararına tepki göstermek amacıyla bölge esnafı odamızı ziyaret eti. Temizlik ve güvenlik nedeniyle işyerlerinin kaldırılması gerekliliğinin öne sürüldüğü ancak; bölge esnafı temizlik ve güvenlik konularında kendi çabalarını ortaya koyduklarını ve Büyükşehir Belediyesinin son yıllarda bölgedeki temizlik görevlerini çektiğini belirtti. Temizlik ve güvenlik ile ilgili sorunların belediye tarafından çözümlenmesi gerektiği halde belediyenin kendi görevlerini yerine getirmemesi ile ilgili bir nedeni öne sürerek işyerlerini kapatmasının ortaya çıkardığı çelişkiye dikkat çekildi.

Olgunlar Sokağı Trafiğe Açılıyor

Olgunlar Sokağının araç trafiğine açılması kararını, kent merkezi ile ilgili yaya ve araç trafiği düşünülmeden acele ve kent bütününden bağımsız parçacı bir yaklaşım olarak değerlendiriyoruz. Araç trafiğine kapalı, yaya kullanımı yoğun alanların sayılarını kent merkezlerinde arttırmamız gerekirken, elimizde olanları da kaybediyoruz. Biz kentliler ve mimarlar olarak kent merkezinin alınan parçacı yaklaşımlarla her geçen gün çözümsüzlüğe mahkum edilmesini onaylamıyoruz.

 
Uluslararası Af Örgütü ile Dünya Silahsızlanma Günü Etkinliği

Uluslar arası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Özgeder (Özgürlüğünden Yoksun Gençlerle Dayanışma Derneği) ve Özgeder’in projesi olan ÇEDAM ( Çocuk Ergen Danışma ve Dayanışma Merkezi)’ın beraber düzenlediği ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin katkı koyduğu, müzik, resim, origami ve kil çalışmalarının yanı sıra ödüllü yarışmalardan oluşan Dünya Silahsızlanma Günü etkinliği, 17 Haziran 2006 Cumartesi günü İncesu Parkında çocukların katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Silahsızlanma kampanyasının bir parçası olan etkinlikte çocuklar savaşa karşı çeşitli çalışmalarda bulunmuşlardır.


 

21 Haziran 2006 Dünya Müzik Günü Etkinliği

Ulusal ve uluslar arası platformda çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan “ 21 Haziran Dünya Müzik Günü”, Akyurt Belediyesi, Çankaya Belediyesi, Fransız Kültür Merkezi, Kavaklıderem, Sevda-Cenap And Müzik Vakfı ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi nin katkılarıyla gerçekleştirilecektir. 21 Haziran Dünya Müzik Günü Etkinlik programına http://www.mimarlarodasiankara.org/?id=2418 adresinden ulaşabilirsiniz.


"Beyoğlu Nereye?" Sergisi

Demirören Gayrimenkul desteği ile gerçekleştirilen "Beyoğlu Nereye?" sergisi 1-25 Haziran tarihleri arasında Societa' Operia Italiana binasında yapılacaktır. Davetiyeye ve detaylı bilgiye http://www.demiroren.com.tr/davetiye/davetiye.htm adresinden ulaşabilirsiniz.


 

KTÜ Mimarlık Bölümü Mezunları Buluşması

KTÜ Mimarlık Bölümü tarafından düzenlenen ve geleneksel hale gelen KTÜ Mimarlık Bölümü Mezunları Buluşması’nın beşincisi bu yıl gerçekleştirilecektir. 7-10 Temmuz 2006 tarihleri arasında Trabzon KTÜ Mimarlık Bölümü’nde düzenlenecek olan Mezunlar Buluşması, KTÜ Mimarlık Bölümü Mezunları Derneği tarafından organize edilmektedir. İki yılda bir düzenlenen buluşma ile mezunlar arası iletişimi güçlendirmek, dayanışma ve yardımlaşmayı arttırmak hedeflenmektedir. Etkinlik programına ve iletişim bilgilerine http://www.mimarlarodasiankara.org/?id=2405 adresinden ulaşabilirsiniz.

Can Alüminyum Öğrenci Proje Yarışması

Sektörün gelişimini ve çağdaş tasarımı desteklemek, yeni fikirleri özendirmek ve öğrenciler arasında, alüminyumun üstünlüklerini vurgulayan yaratıcı çözümler geliştirmek, kavramsal yaklaşımdan çözüme uzanan tasarım düşüncesinin yaygınlaşmasına katkı sağlamak üzere, alüminyum teknolojisinin kullanımını hedefleyen tek kademeli bir öğrenci yarışması düzenlenmektedir. Yapılaşmış bir kentsel mekan içerisinde, tercihen kent merkezinde, boş bir parselde, bu boşluğun doldurulmasına yönelik, işlevi öğrenci tarafından belirlenecek bir bina cephesinin tasarlanması yarışmanın konusudur. Öğrenci Türkiye’de veya K.K.T.C.’de bir kent içinde seçtiği alanda konuyu ve programı belirleyecek, çağdaş bir malzeme olan alüminyumu kullanarak; çevresel, ekonomik, teknik ve sosyal yararları gözeten bir tasarım yapacaktır. Yarışmanın teslim tarihi 01 Kasım 2006, saat 17:00’dir. Ayrıntılı bilgi için http://www.mimarlarodasiankara.org/?id=2414.

Kentle Buluşma Noktasını Öğrenciler Tasarlayacak: Çuhadaroğlu Holding ALU 2006 Proje Yarışması

Çuhadaroğlu Metal Sanayi ve Pazarlama A.Ş. tarafından, alüminyum teknolojilerinin yaygın olarak kullanılmasını desteklemek amacıyla düzenlenen geleneksel proje yarışmasının bu yılki temasını; “İstanbul’la ilgili her türlü bilgiye ulaşılabilecek bilgi merkezlerinin tasarlanması” oluşturacak. Üniversitelilere yönelik ALU 2006 Öğrenci Proje Yarışması bu temadan hareketle; gerek kentlilerin, gerekse İstanbul dışından gelenlerin her türlü bilgiye ulaşabilecekleri “İstanbul İnfo Hizmet Binası” tasarımlarını bekliyor. Teslim tarihi 22 Kasım 2006 olan yarışmanın detaylı bilgi için http://www.mimarlarodasiankara.org/?id=2397