-E-Bülten düzgün görüntülenemiyorsa buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

BİNA KİMLİKLERİ SÖYLEŞİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından mimarlık kültürümüzü, mimarlık tarihimizi belgelemek, ortaya çıkarmak, mimarlık ortamıyla ve kentlilerle paylaşmak, mimarlık ve kent kültürü oluşturmak amacıyla başlatılan Bina Kimlikleri Projesi kapsamında düzenlenen Bina Kimlikleri Söyleşileri’nin yedincisi 8 Aralık 2010 tarihinde Meydanlar Müdürlüğü Kooperatif Apartmanı (Cinnah 19) üzerine gerçekleştirildi.

Oturum başkanlığını Arif Şentek’in üstlendiği söyleşiye konuşmacı olarak yapıda yaşayan Şükrü Bostancıoğlu, yapıya ilişkin çalışmaları bulunan Ali Cengizkan ve Umut Şumnu konukoldu.

Söyleşide ilk sözü yapının kullanıcısı Şükrü Bostancıoğlu aldı. Bostancıoğlu yapıda yaşamaya başladıkları 1968 yılından bugüne kadar halen yaşamlarını sürdürdükleri yapıya ilişkin görüşlerini ve yapıda gerçekleşen kullanım değişikliği nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları aktardı. ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Cengizkan ise, yapının nitelikli bir modern mimarlık örneği olduğunu dile getirdi, yapının korunması gerektiğinin altını çizdi. Söyleşide son olarak sözü Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Umut Şumnu aldı. Şumnu yapıyı ortak kullanım alanları açısından değerlendirdi, aynı dönemde tasarlanmış diğer kooperatif yapıları ile karşılaştırdığı bir sunuş gerçekleştirdi.

Bina Kimlikleri Projesinin temel amacı nitelikli dönem eserlerinin korunması ve geleceğe aktarılmasıdır. Bu yapıların kültür varlığı olarak tescil edilmesi ve kamuoyunun yapıların yaşatılması konusunda bilinçlendirilmesi konusunda TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin çalışmaları devam edecektir.

Bina Kimlikleri Söyleşileri’nin 2011 programı, konut yapılarının ele alındığı söyleşiler ile devam edecektir. 96’lar Apartmanı, Vali Konağı ve II.Vakıf Apartmanı’na yönelik söyleşiler 2011 yılı içinde gerçekleştirilecektir.

 

 

 


ZONGULDAK LAVUAR YARIŞMASI SERGİ AÇILIŞI- PANEL 24 ARALIK 2010’DA

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na 2006 yılında yapılan başvuru ile Endüstri Mirası olarak tescillenmiş Zonguldak Merkez Lavuarı için 2008 yılında Kent Düşleri- Projefikir Yarışması açılmış ve elde edilen projeler farklı zamanlarda ve mekânlarda sergilemeye açılmıştır.

24 Aralık 2010 Cuma günü ise, Zonguldak Belediyesi tarafından açılan Zonguldak Lavuar Koruma Alanı ve Çevresi Koruma, Planlama, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Düzenleme Proje Yarışması ise Haziran 2010’da sonuçlanmıştır. Bu yarışmada elde edilen projelerin yer aldığı serginin açılışı ve Baran İdil, Haluk Zelef, Gül Köksal ve Turhan Demirtaş’ın konuşmacı olarak yer alacağı panel Çağdaş Sanatlar Merkezi Galeri D’de saat 17.00’de gerçekleştirilecektir. Sergi 30 Aralık akşamına kadar açık kalacaktır.


MİMARLIK ÖĞRENCİLERİ TANIŞMA KOKTEYLİ

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından 25 Kasım 2010 tarihinde Mimarlar Odası Toplantı Salonu’nda Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin katılımıyla bir tanışma kokteyli düznelendi.

Öğrencilerin Mimarlar Odası’nı tanımasını ve öğrenim gördükleri üniversitelerin dışındaki öğrencilerle iletişime geçip eğitim deneyimlerini paylaşabilmelerini amaçladığımız kokteylde öğrenciler Oda temsilcileriyle ve öğrenci komisyonuyla bol bol sohbet etme fırsatı buldular.

Gazi Üniversitesi, ODTÜ ve Atılım Üniversitesi’nin Mimarlık, İç Mimarlık, Şehir Bölge Planlama bölümlerinden 100’ü aşkın öğrencinin katıldığı kokteylin açılışında Mimarlar Odası ve Öğrenci Komisyonu ilkeleri anlatılıp öğrenci üyeliği hakkında bilgi verildi.


2011 ÇOCUK VE MİMARLIK ÇALIŞMALARI

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, mimarlığın toplumsallaşması kapsamında başlattığı, Çocuk ve Mimarlık çalışmaları, 2002 yılından bu yana büyüyerek devam ediyor. Bugüne kadar 302 okulda, 42 okul dışı buluşmayla 15.00 çocuğa ulaşan, Ulusala ve uluslar arası ölçekte aynı çalışmaları yürütenlerle deneyimlerini paylaşan Çocuk ve Mimarlık çalışması, , kentimi Okuyorum Kitap yarışması açmış ve elde edilen üç değerli kitap basılarak çocukların erişimine sunulmuştur.

Her gönüllü çalışmada büyük desteklere ve özverilere ihtiyaç vardır. Geleceğin şekillenmesinde tasarımın, tasarlamanın değerini ve önemini kavramış, eleştirel ve yaratıcı düşünce sistemi geliştirebilmiş nesillerin var olmasını destekleyecek içerikle yürütülen çalışmaların daha da büyümesini onbinlerce  çocuğa ulaşmasını istiyoruz. Vereceğiniz her destek çocuklara için ayıracağınız 1 saat  onlar için bulunmaz değerdedir.

23 Aralık 2010 günü Mimarlar Odası’nda yapılacak  “Çocuk ve Mimarlık çalışmaları devam ediyor bende katkı koyabilirim diyenler için bir toplanma günü.

Geleceğin yaşanabilir kentleri için  çocuklara  ayıracağınız bir saatinizi istiyoruz.

23 Aralık 2010 tarihinde yapılacak toplantıda görüşmek üzere.

Ayrıntılı bilgi için:  0312. 417 86 65 / 120 Sinem Yıldırım
Yer: Mimarlar Odası Toplantı Salonu
Saat: 18:30


“ÜYE KİMLİK KARTLARI”

Şubemize yeni üye kaydı yaptırmış olanve “Üye Kimlik Kartı” başvurusunda bulunan üyelerimizin kimlik kartları çıkmıştır. Başvurularını 25 Kasım 2010 tarihinden önce yapmış olan üyelerimiz kimliklerini Şubemizden teslim alabilirler.

Ankara dışından kimlik başvurusunda bulunan üyelerimizin kimlikleri bağlı bulundukları Temsilciliklerimizden ya da Oda Temsilciliklerinden, elden teslim edilmektedir.


MÜHENDİSLİK MİMARLIK ÖYKÜLERİ-V İÇİN ÖYKÜLERİNİZİ BEKLİYORUZ…

Türkiye’de sektörlerin oluşumu, sanayi kuruluşlarının kurulması-gelişimi, saha uygulamaları gibi bazı mühendislik ve mimarlık öykülerinin teknik detayların dışında, konuya uzak kişilerin de anlayabileceği bir dille anlatıldığı "Mühendislik-Mimarlık Öyküleri" serisinin beşincisi için öykü toplama çalışmaları devam ediyor. devamı>>


DEV SAĞLIK-İŞ TMMOB’Yİ ZİYARET ETTİ

DİSK’e bağlı Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (DEV SAĞLIK-İŞ) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Ankara Bölge Temsilcisi Serpil Şahin, 8 Aralık 2010 tarihinde TMMOB’yi ziyaret ederek başlattıkları asgari ücret kampanyasıyla ilgili bilgi verdi. devamı>>


MADEN MO: ZONGULDAK KARADON'DA İKİ İŞÇİNİN CENAZESİ HALA YERALTINDA

Maden Mühendisleri Odası, Zonguldak Karadon'da 17 Mayıs 2010 tarihinde meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybeden işçilerden ikisinin cenazelerine hala ulaşılamaması üzerine 7 Aralık 2010 tarihinde bir basın açıklaması yaptı. devamı>>


İKK'LARDAN ÖĞRENCİLERE UYGULANAN ŞİDDETLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMALARI

TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu ve İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Başbakanın üniversite rektörleriyle toplantısını protesto eden öğrencilere uygulanan şiddet üzerine birer basın açıklaması yaptı. devamı>>


METALURJİ MO: BAŞBAKAN ÖĞRENCİLERDEN KORKUYOR

Öğrencilere yapılan müdahaleler üzerine Metalurji Mühendisleri Odası 6 Aralık 2010 tarihinde bir basın açıklaması yaptı. devamı>>


HAYDARPAŞA GAR, LİMAN VE KIYI ALANINI; “PAZARLANACAK MAL” OLARAK KÜRESEL EMLAK TACİRLERİNİN HİZMETİNE SUNMAK İSTEYENLERİN HER TÜRLÜ GİRİŞİMİ BOŞA ÇIKARTILACAKTIR!

Haydarpaşa Garı' ndaki yangınla ilgili olarak TMMOB' ye bağlı odaların İstanbul şubeleri 5 Aralık 2010 tarihinde bir basın açıklaması yaptı. devamı>>


TMMOB ÜCRETLİ MÜHENDİS, MİMAR, ŞEHİR PLANCILARI VE İŞSİZLİK KURULTAYI DÜZENLEME KURULU TOPLANTISI YAPILDI

TMMOB Ücretli Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları ve İşsizlik Kurultayı Düzenleme Kurulu ilk toplantısını 2 Aralık 2010 tarihinde yaptı. devamı>>


CHOPİN’İN ADI ANKARA’DA BİR PARK İLE YAŞATILACAK

Doğum günü dünyanın her yerinde kutlanan Polonyalı piyanist ve besteci Fryderyk Franciszek Chopin’in ismi Ankara Emek’te Çankaya Belediyesi tarafından yenilenen parka verildi.

Polonyalı heykeltıraş Dantana Romana’nın yaptığı Chopin büstünün açılışı Chopin’in 200. doğumgünü yıldönümünde törenlerle yapıldı. Chopin’in Barkarol adlı eserinin notalarının çiçeklerle yazıldı. Barkarol eserinin notaları için 12 bin mevsimlik çiçek kullanıldı. Chopin’in ölümsüz adının yaşatılacağı park 3954 metrekarelik alanı kapsıyor.

Parkın açılışına Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Polonya Başbakanı Donald Tusk ’un eşi Malgorzata Tusk, Polonya Büyükelçisi Marcin Wilczek ve eşi, Bulgaristan Büyükelçisi Krasimir Tulechki, Bosna Hersek Büyükelçisi Dragoljub Ljepoja, Belarus Büyükelçisi Valery Kolesnik, Kırgızistan Büyükelçisi Ramazan Dyryldaev, Çankaya Belediyesi Başkanvekili Fazıl Güleken, Başkan Yardımcıları, Çankaya Belediyesi Meclis üyeleri ve Polonya Büyükelçiliği görevlileri katıldı. 


UIA ÇOCUK VE MİMARLIK ALTIN KÜP ÖDÜLLERİ

Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) Çocuk ve Mimarlık Çalışma Programı, çocukların ve gençlerin mimarlık bilinçlerinin geliştirilmesinde rol alan kişi ve kuruluşları ödüllendirmek amacıyla, UIA Çocuk ve Mimarlık Altın Küp Ödülleri adı verilen uluslararası bir ödül programı düzenliyor. Ödül programına Türkiye’den katılacak kişi ve kuruluşların, başvurularını ulusal aşamayı yürütecek olan Mimarlar Odası’na iletmeleri bekleniyor. devamı>>


İNSANLIK HALLERİ …

Bilkent Kütüphane Sanat Galerisi 9 Aralık 2010 - 7 Ocak 2011 arasında değerli sanatçı Oktay Anılanmert'in resim sergisine evsahipliği yapıyor.
aynı zamanda sanat egitimcilerindenolan Oktay Anılanmert’in Resimlerinde insanlık halleri ve insan-doğa ilişkisini, insanların doğa üzerindeki baskısını, doğa tarafına geçerek  kendine özgü renk/leke kombinasyonlarıyla imler,  izleyenlere hatırlatılır.

sergi Pazar hariç her gün 10:30-18:00 saatleri arasında görülebilir.


MİMAR SİNAN’ın ÇAĞDAŞI MİMAR ANDREA PALLADİO’nun İLK SERGİSİ

Mimar Sinan’ın Çağdaşı Mimar Andrea Palladio’nun ilk sergisi İstanbul’da gerçekleşiyor. Sergi 31 Aralık’a kadar Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde görülebilecek. devamı>>


“MİMARLIK EĞİTİMİNDE YARATICILIK” KONULU BİLDİRİ YARIŞMASI

Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) Eğitim Komisyonu ve UIA’nın Kore üye kesimi olan Koreli Mimar Enstitüleri Federasyonu (FIKA), mimarlık eğitiminde yaratıcılığı teşvik eden araştırmaları desteklemek amacıyla bir bildiri yarışması düzenleniyor. devamı>>


ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ MÜDÜRLÜĞÜ ÖDÜLLÜ LOGO YARIŞMASI

Son Başvuru Tarihi: 10 Ocak 2011

Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü, misyon ve vizyonuna uygun, devlet kurumu olma niteliğini ön plana çıkarıcı, akılda kalıcı, çeşitli medya ortamlarında kullanılabilir özellikteki yeni logosunu oluşturmak için ödüllü yarışma başlatmıştır. devamı>>

3. ULUSAL MOBİLYA TASARIM YARIŞMASI (İLK VE ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN)

Son Başvuru Tarihi: 20 Aralık 2010 1. Aşama için prpje teslim tarihi 20 Aralık 2010 2. aşama olarak proje çizim toplantısı tarihi 14.Şubat 2011 olarak belirlenen yarışma yaratıcı çocuklarını arıyor. devamı>>

5. ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI: "PENCEREDEN BAKARKEN. KAPIDAN GEÇERKEN"

Mimarlar Odası Konya Şubesi tarafından mimarinin en önemli öğelerinden olan kapı ve pencerenin insan ve bina ile ilişkisini ortaya koymak ve fotoğraf sanatını desteklemek amacıyla açılan yarışmaya renkli fotoğraflarla katılınabiliyor. Katılım ise ücretsiz. devamı>>


KADIKÖY İSKELESİ VE YAKIN ÇEVRESİ ULUSAL ÖĞRENCİ MİMARİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI

Yarışmanın Amacı ve Konusu
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından düzenlenmekte olan yarışma kapsamında; mimarlık öğrencilerinin kent, kentsel mekân ve değişen gereksinimler karşısında bu mekânların yeniden değerlendirilmesine yönelik özgün fikirler üretmelerinin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. devamı>>


ŞUBEDEN 3 YENİ KİTAP: ANKET – ARAŞTIRMA – SAYISAL BİLGİLER

Geçen yıl Mimarlar Odası Ankara Şubesince yapılan iki anket çalışması ve Şube kayıtlarından derlenen sayısal bilgiler, üç ayrı kitapta yayınlandı.

ÜYELER VE EKONOMİK KRİZ

“Anket – Araştırma – Sayısal Bilgiler” dizisinin bu ilk kitaplarında verilen anket çalışmalarının birincisi Üye Profili ve Ekonomik Ortamında Üye Eğilimleri başlığını taşıyor.

ODTÜ MİMARLIK ÖĞRENCİLERİ

Dizinin yayınlanan ikinci kitabı ODTÜ Mimarlık Öğrencileri Arasında Yapılan Anket Sonuçları Üzerine Değerlendirmeler, geçen yıl yapılmış olan bir anketi kapsıyor.

ÜYELERE İLİŞKİN SAYISAL BİLGİLER

“Anket – Araştırma – Sayısal Bilgiler” dizisinin üçüncü kitabı, Mimarlar Odası Ankara Şubesinin üye ve büro kayıtlarından derlenen 2008 – 2009 yılı bilgileri veriliyor.

Kitapların, mevcut duruma ilişkin somut bilgilere ulaşmak isteyenler kadar, benzer konularda anket – araştırma yapacaklara örnek oluşturma açısından da yararlı olacağını umarız.