-E-Bülten düzgün görüntülenemiyorsa buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

TMMOB 39. Olağan Genel Kurulu Tamamlandı

25 Mayıs 2006 tarihinde başlayan TMMOB 39.Olağan Genel Kurulu 28 Mayıs 2006 tarihinde yapılan seçimlerde tamamlandı. Seçim sonuçlarına göre 39.Dönem TMMOB Yönetim Kurulu, Yüksek Onur Kurulu ve Denetleme Kurulu üyeliklerini seçilenlerin listesine http://www.mimarlarodasiankara.org/?id=2399 adresinden ulaşabilirsiniz.


 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi 39. Dönem Çalışma Programı Danışma Kurulu

39. Dönem Yönetim Kurulunun, çalışma aksları ve programının görüşüleceği Üye Danışma Kurulu 02 Haziran 2006 Cuma günü saat 18:30’da TÜBİTAK Mustafa İnan Konferans salonunda gerçekleştirilecektir. Kokteyl ile sona erecek olan Danışma Kurulu Toplantısına tüm üyelerimiz davetlidir. 39. Dönem Yönetim Kurulunun Çalışma Programına http://www.mimarlarodasiankara.org/dosya/39.calprogram.doc adresinden ulaşabilirsiniz.


 

Mimarlar Odası Ankara Şubesi 39. Dönem Yönetim Kurulu 308 Milyarlık Merkez Borcunu Ödedi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 39. Dönem Yönetim Kurulu göreve geldiğinde Genel Merkeze bulunan 308 milyarlık borcunun tamamını ödedi. 4 yıllık sürecin gelir ve gider analizlerini gerçekleştiren yönetim kurulu, 2 yıllık bir bütçe yönetimi çerçevesinde yürüttüğü çalışmaların ilk hedefi olan merkez borcunun ödenmesini 26 Mayıs 2006 tarihi itibariyle sıfırladı. Yine bütçe hedef planı içerisinde Mimarlar Odası Ankara Şubesine ikinci bir mülk edinmek de bulunan 39. Dönem Yönetim Kurulu, mali kaynak yaratmak açısından da bir program oluşturdu.


 

İşyeri Temsilcilik Seçimleri

TMMOB Mimarlar Odası İşyeri Temsilciliği Yönetmeliği esaslarına göre, Kamu ve Özel sektörde çalışan üyelerimiz ile kurumumuz arasında daha etkin bir işbirliğinin kurulabilmesi amacıyla gerçekleştirilen işyeri temsilcilik seçimleri devam ediyor.

İller Bankası Etüd Plan ve Yol Dairesi Başkanlığı’nda yapılan seçimlerde; Belma Yaman, Demet Gülhan, Özden Acar oybirliği ile seçilmişlerdir. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet işleri Genel Müdürlüğü Afet Etüd ve Hasar Tespit Daire Başkanlığında yapılan seçimlerde; Ülkü Severoğlu, Alev Uyar, Nursel Ergin Şen oybirliği ile seçilmişlerdir. T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünde yapılan seçimlerde; Hare Küçükkılıç, Ümran Keskin, Seçkin Tan, Özgür Avşin oybirliği ile seçilmişlerdir. Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü İnşaat ve Emlak İşleri Müdürlüğünde yapılan seçimlerde ise; Sevgim Toprak ve Burç Kaptan oybirliği ile işyeri temsilcileri olarak seçilmişlerdir.


 

Bu Hafta Gerçekleştirilecek Toplantılar

Yönetim Kurulu
39. Dönem Yönetim Kurulu Toplantıları her Pazartesi 19:00 saatinde tüm üyelerimizin katılımına açık olarak gerçekleşmektedir.

Yayın Birimi

01.06.2006 tarihinde Perşembe günü saat 18.30’da Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 3. katında, birim üyelerinin katılımıyla gerçekleşecektir.

Estetik Kurul Komisyonu
06.06.2006 tarihinde Salı günü saat 18.30’da Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 3. katında, komisyon üyelerinin katılımıyla gerçekleşecektir.

Çocuk ve Mimarlık Çalışma Grubu
07.06.2006 tarihinde Çarşamba günü saat 18.30’da Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 3. katında, çalışma grubu üyelerinin katılımıyla gerçekleşecektir.

Yasal Düzenlemeleri Değerlendirme Komisyonu
08.06.2006 tarihinde Perşembe günü saat 18.30’da Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 3. katında, komisyon üyelrinin katılımıyla gerçekleşecektir.

 

 

Bartın’da Bina Kimlikleri Çalışması

Bartın Valiliği ve Bartın Belediyesi işbirliği ile 9 Haziran 2006 tarihinde düzenlenecek olan geleneksel Bartın Çilek Festivali bünyesinde, Mimarlar Odası Bartın İl Temsilciliği etkinliği olarak Bina Kimlikleri sergisi ile yer alınacaktır. Bartın ilinde tescilli yapılardan seçilen örnekleri Ankara Şubesinin Bina Kimlikleri Sergisi kapsamında düzenlenmesi için araştırma ve çalışmaları devam etmektedir.


 
Cinsiyet Eşitliği Yolunda Yerel Politikalar

KA-DER Ankara Yerel Siyaset Çalışma Grubu tarafından düzenlenen Cinsiyet Eşitliği Yolunda Yerel Politikalar konulu atölye çalışması 30 Mayıs 2006 günü Ambassador Boutique Hotel ‘de gerçekleştirilecektir. Programa Mimarlar Odası Ankara Şubesini temsilen Yönetim kurulu üyesi Fatma Cebeci ve Pamukkale Üniversitesi Kınıklı kampusü İ.İ.B.F Öğretim Görevlisi Evinç Torlak katılacaklardır. Programa http://www.mimarlarodasiankara.org/?id=2398 adresinden ulaşabilirsiniz.


 

"Ankara Tartışmaları" – 4

Tarih Vakfının düzenlediği "Ankara Tartışmaları" toplantılarının dördüncüsü 30Mayıs Salı günü saat 16:00'da Mülkiyeliler Birliği'nde gerçekleşecektir. "Ankara Şehrinin Sosyal Profili / Tarihsel-Mekansal Bir Analiz" başlıklı toplantıya İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden Sayın Doç. Dr. Murat GÜVENÇ katılacaklardır.


 

Panel + Arama Konferansı Kıyı Alanlarında Hukukîlik ve Sürdürülebilirlik Arayışı

MekanDer’in Mekân Günleri kapsamında organize ettiği bu Etkinlikte “3621 Sayılı Kıyı Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Taslağı”nın ilgi grupları tarafından Kıyı alanlarında Hukukilik ve Sürdürülebilirlik perspektifinde irdelenmesi amaçlanmaktadır. 02 Haziran 2006, Cuma Saat; 13:30 da, King Hotel (Güvenlik Cad. No: 13 (1. Durak), Aşağıayrancı ANKARA) de gerçekleşecek etkinliğe Mimarlar Odasını temsilen Doç.Dr. Emre Madran katılacaklardır.


 

Gökkuşağı Programı

Kanal B’de yayınlanan Gökkuşağı programının 02 Haziran 2006 Cuma günü saat 17.30’daki canlı yayınının konusu Kıyı Kanunu olacaktır. Programa şubemizi temsilen Yasal Düzenlemeleri Değerlendirme Komisyonu üyesi Orhan Kuntay katılacaklardır.


 

Çevre Günü Etkinlikleri

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası, TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, Karikatürcüler Derneği ile birlikte 3 Haziran -11 Haziran tarihleri arasında etkinlikler düzenlenecektir.

3 Haziran 2006 Cumartesi günü Basın Açıklaması ile başlayacak etkinlik boyunca Mamak Çöplüğü, Zir Vadisi , Atatürk Orman Çiftliği ve Çernobilin 20. yılında Türkiye ve Nükleer Santraller konulu panel, konser ve şenliklerden oluşan etkinlik programının ayrıntılarına önümüzdeki günlerde web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


 

"Beyoğlu Nereye?" Sergisi

Demirören Gayrimenkul desteği ile gerçekleştirilen "Beyoğlu Nereye?" sergisi 1-25 Haziran tarihleri arasında Societa' Operia Italiana binasında yapılcaktır. Davetiyeye ve detaylı bilgiye http://www.demiroren.com.tr/davetiye/davetiye.htm adresinden ulaşabilirsiniz.


 

KTÜ Mimarlık Bölümü Mezunları Buluşması

KTÜ Mimarlık Bölümü tarafından düzenlenen ve geleneksel hale gelen KTÜ Mimarlık Bölümü Mezunları Buluşması’nın beşincisi bu yıl gerçekleştirilecektir. 7-10 Temmuz 2006 tarihleri arasında Trabzon KTÜ Mimarlık Bölümü’nde düzenlenecek olan Mezunlar Buluşması, KTÜ Mimarlık Bölümü Mezunları Derneği tarafından organize edilmektedir. İki yılda bir düzenlenen buluşma ile mezunlar arası iletişimi güçlendirmek, dayanışma ve yardımlaşmayı arttırmak hedeflenmektedir. Etkinlik programına ve iletişim bilgilerine kısa süre sonra web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


 

Ankara’da Kültür Sanat

Resim Sergisi

Geçmişten Günümüze Kadar Konutlar
Anadolu Sanat Tarihçileri Derneğinin organize ettiği Resim Sergisi üyemiz Prof. Dr. Can M. Hersek’e aittir. Sergi 25 Mayıs’a kadar Anadolu Medeniyetleri Müzesinde izlenebilecektir.

Edebiyatçılar Derneği
10. Uluslararası Ankara Öykü Günleri
1-5 Haziran 2006

Edebiyatçılar Derneği ve Çankaya Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen 10. Uluslararası Ankara Öykü Günleri, 1 – 5 Haziran 2006 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Türkiye’nin pek çok bölgesinden ve yurt dışından öykü yazarı, eleştirmen, akademisyen, editör, yayıncıyı bir araya getirecek olan 10. Uluslararası Ankara Öykü Günleri, son yılların en yaygın üretilen edebiyat türü öykü üzerine, gerek kuramsal düzeyde, gerek uygulama düzeyinde bir tartışma ortamı yaratmaya, öykücülerle öykücüleri, öyküyle okuru buluşturmaya, ülkemizle dünya ülkeleri arasında kültür sanat köprüsü kurmaya yönelik bir etkinlik. Etkinlik programına http://www.edebiyatcilardernegi.org.tr adresinden ulabilirsiniz.

Buradan Çok Uzakta: Bir Kamusal Alan Projesi
Adını Charles Baudelaire’in şiirinden alan sanat etkinliği Ankara Garında kentlilerle buluşuyor. Pek çok sanat dalında üretilmiş olan eserlerden oluşan sergi, 6 Haziran’a kadar seyircisini bekliyor.

Prag Ulusal Kütüphanesi Uluslararası Tasarım Yarışması

UNESCO ve UIA tarafından desteklenen Prag Ulusal Kütüphane tasarım yarışması, Prag kentinin Letna bölgesinde 50 000m2’lik alana uygulanacak olan ve içinde modern kitap koleksiyonunu barındıracak bir kütüphane binası tasarlanmasını hedefliyor. İki etapta gerçekleştirilecek olan yarışmaya her ülkeden, kayıtlı mimarlar katılabilir. Yarışmaya son kayıt tarihi 30 Haziran 2006, ilk etap projelerinin gönderilme tarihi ise 29 Eylül 2006. Ayrıntılı bilgi için http://www.mimarlarodasiankara.org/?id=2385


Çok Fonksiyonlu Yönetim Kenti Kore’nin ‘İLK ŞEHRİ’ Uluslararası Master Plan Yarışması

Kore Ulusal Konut Birliği tarafından açılan yarışmanın amacı çok Fonksiyonlu Yönetim Kenti, Kore’nin (MAC) gelecekteki imajını oluşturacak yaratıcı tasarım önerileri geliştirmek. Yarışma buradan hareketle model kentsel doku, kentsel form ve yeni konut kültürü üzerine düşünce geliştirmeği hedefliyor. Yarışmada projelerin son teslim tarihi ise 23.08.2006. Ayrıntılı bilgi için http://www.mimarlarodasiankara.org/?id=2375.


TBMM Kütüphane-Araştırma Merkezi Arşiv Binası ve Genel Sekreterlik Hizmet Binası Yapı Kompleksi ve Ziyaretçi Kabul Binası Mimari Proje Yarışması

TBMM Kütüphane-Araştırma Merkezi Arşiv Binası ve Genel Sekreterlik Hizmet Binası Yapı Kompleksi ve Ziyaretçi Kabul Binası mimari projelerinin elde edilmesi işi, TBMM kampusü alanında, serbest, ulusal ve tek kademeli olarak yarışmaya çıkarılmıştır. Bu yarışmaya Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Mimarlar Odasına kayıtlı üyeler katılabilirler. Teslim tarihinin 21.08.2006 olduğu yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.mimarlarodasiankara.org/?id=2325 adresinden ulaşabilirsiniz.