-E-Bülten düzgün görüntülenemiyorsa buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

TMMOB Mimarlar Odası 40. Olağan Genel Kurulu Gerçekleşti

TMMOB Mimarlar Odası 40. Olağan Genel Kurulu 16 Nisan 2006 tarihinde Mimar Kemal İlköğretim Okulu’nda yapılan seçim ile sonuçlandı. Genel Kurulun ilk iki günü Devlet Su İşleri Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Genel Kurul sonuç bildirgesinin yanısıra Sinop’taki nükleer santral kurulma girişimleri ve Diyarbakır’daki olaylar ile ilgili bildirilerde Genel Kurulda kabul edildi. Seçimlerde ise iki liste ve bağımsız adaylar mücadele ettiler. Seçim sonuçlarına göre pembe listenin adaylarından H. Bülent Tuna, Mehmet Bozkurt, Erkan Karakaya, Aysel Çetinsoy, Necip Mutlu, Kubilay Önal ve mavi listenin adaylarından Emre Madran, Mimarlar Odası 40. Dönem Yönetim Kurulu asıl üyeliklerine seçildiler. Seçim sonuçlarına www.mimarlarodasiankara.org adresinden ulaşabilirsiniz.


 

Erzurum Temsilciliği Van Şubesine Bağlandı

14-15 Nisan 2006 tarihlerinde gerçekleştirilen Mimarlar Odası 40. Olağan Genel Kurulunda Şubemize bağlı bulunan Erzurum Temsilciliğimiz Van Şubesine bağlandı. Böylece daha önce Şubemize bağlı bir Temsilcilikten Şubeleşmeye giden Van Şubesi’nin coğrafyası genişlemiş oldu. Genel Kurul’da ayrıca Muğla Temsilciliğinin, Edirne Temsilciliğinin, Hatay Temsilciliğinin Şube olması görüşülmüş, ancak sadece Muğla Temsilciliğinin ve Hatay Temsilciliğinin Şube olması karara bağlanmıştır.


 

Delegasyon Toplantısı

Mimarlar Odası 40. Olağan Genel Kuruluna doğru her hafta gerçekleştirilen Delegasyon Toplantılarımız Genel Kurulun sona ermesi ile tamamlanmak üzeredir. 40. Olağan Genel Kurulu değerlendirmek ve 40. dönem Mimarlar Odası çalışmalarını görüşmek üzere 25 Nisan 2006 Salı günü saat 18.30’da Mimarlar Odası 5. katında Delegasyon Toplantısı düzenlenecektir.


Kıyı Kanunu Tasarısı Gündemde

Kıyı Kanununun değişimini öngören tasarı görüşleri almak üzere açıklandı. Tasarının, kıyıları toplumsal kullanıma açık ve erişilebilir mekanlar olmaktan çıkardığı ve kıyılarda olacak talana davetiye çıkardığı yaygın görüşüyle tartışma devam ediyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesinin konu ile ilgili görüşüne www.mimarlarodasiankara.org adresinden ulaşabilirsiniz.


 

2006 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Hakkında Tebliğ

12/3/2006 tarihli ve 26106 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Mimarlık ve Mühendislik Hizmet Bedellerinin Hesabında Kullanılacak 2006 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Hakkında Tebliğin IV. Sınıf A Grubu Yapılar kısmına aşağıdaki yapılar ilave edilmiştir.
• Yüksek okullar ve eğitim enstitüleri
• Apartman tipi konutlar (Bina yüksekliği 21,50 m’yi aşan, asansörlü ve/veya kaloriferli)

 
Yeni Sahne

Yeni Sahne'nin korunması yönünde ANKARAM Platformu Yeni Sahne Girişimi altında çalışmalar devam etmektedir. Bu kapsamda 19 Nisan 2006 Çarşamba günü saat:14.00 -18.00 arası Yeni Sahne’nin korunmasına yönelik fikir projelerinin üretileceği "Yeni Sahne'yi Koruma Atölyesi" düzenlenecektir. Yeni Sahne’yi Koruma Atölyesinden çıkan fikir projeleri 21 Nisan 2006 Cuma gününden itibaren Yeni Sahne Tiyatrosu’nda sergilenecektir.22 Nisan 2006 Cumartesi günü Türkiye Ormancılar Derneği’nin Genel Kurulunda bildiriler dağıtılacaktır.


X. Ulusal mimarlık sergisi ve ödülleri, Büyük ödüller ve ödül adayları Açıklandı

Mimarlar Odasının X. Ulusal Mimarlık Sergisi'ne katılan eserler 8-9 Nisan 2006 tarihleri arasında Seçici Kurulun incelemesine sunularak, 2006 yılı ödülleri belirlendi. 14 Nisan 2006 Cuma günü Milli Kütüphane Konferans Salonu'nda büyük katılımla gerçekleşen ödül töreninden sonra sergi açıldı ve ödüller sahiplerine verildi. Bu yıl Ulusal Sergi'ye 202 eser (toplam 242 pano) katıldı. Sergiye katılan eserler arasından, Yapı, Çevre, Koruma-Yaşatma ve Fikir Sunumu dallarında 33 ödül adayı ve 10 ödül belirlendi. Seçici Kurul çalışması sonunda Büyük Ödül, Mimarlığa Katkı Dalı ve Anma Programı kapsamında belirlenen isimler hemen açıklandı. Yapı, Çevre, Koruma-Yaşatma ve Fikir Sunumu dallarında ise sadece ödül adayları kamuoyuna duyurulmuştu, ödüle değer görülen eserler tören sırasında açıklanarak ödüller sahiplerine sunuldu.


Kültür Sanat Büyük Ödülü Turgut Cansever'in

Kültür ve Turizm Bakanlığı her yıl Özgün eser, uygulama, yorum veya bilimsel araştırmalarıyla Türk kültür ve sanatının gelişmesine katkıda bulunan kişi, topluluk veya kuruluşların girişimlerinin devlet tarafından desteklenmesi ve teşvik edilmesi amacıyla verilen Kültür ve Sanat Büyük Ödülü bu sene Doç. Dr. Turgut Cansever’e verilmiştir. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un ev sahipliği yaptığı ödül töreni 17 Nisan 2006 tarihinde Büyük Tiyatro’da gerçekleştirilmiştir. Bakanlıktan yapılan açıklamada ödülün Cansever’e, “Türk mimarisini tarihsel kökleriyle bağlarını koparmadan yaşatarak çağdaş çizgiyi yakalayabildiği, mimarlıkta büyük bir ufuk açtığı ve yapıtlarıyla uluslararası akademik camiada saygın bir yer edindiği” gerekçeleriyle verildiğini belirtilmiştir.


Mimarlar Derneği 1927 Perşembe Söyleşileri

20 Nisan 2006, 19:30
Çocuklarla Hoşbeş


Yerel yönetim inisiyatifleri ve kentsel dönüşüm projeleri ile değişen, dönüşen Ankara kentinde, “Ankaralı çocuklar neler düşünüyor? Minik ama belki de kocaman bellekler bu değişimlerden nasıl etkileniyor, Ankara’yı nasıl değerlendiriyorlar?” teması üzerinden gerçekleşecektir.
Program:
-Çocuklarla Ankara üzerine sohbet,
-Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Ekim 2005 de düzenlediği Mimarlık Haftası’nda okullarda yapılan ’Hayalimdeki Ankara’ çalışmasının sergisi, -Mimarlar Odası Ankara Şubesi 39. Olağan Genel Kurulu’nda ‘Dünya Ellerimde’ atölye çalışmasının maket sergisi ve sunumu.


Ankara’da Kültür Sanat

8. ODTÜ Sanat Festivali
Çağdaş sanatçıları sanatseverlerle buluşturan ODTÜ Sanat Festivali'nin bu sene 8.si gerçekleştiriliyor. 03 -28 Nisan 2006 tarihleri arasında Türk resim ve heykel sanatının önde gelen yaşayan sanatçıları en son çalışmalarıyla ODTÜ’de buluşturacak.

23'üncü Ankara Müzik Festivali
Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'nca düzenlenen festival 4-29 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Festival ile ilgili detaylı bilgiye www.ankarafestival.com adresinden ulaşılabilir.

“Beyoğlu, Nereye?” Yarışması

Demirören Gayrimenkul ve Arkitera Mimarlık Merkezi’nin koordinasyonunda düzenlenen yarışma ile Beyoğlu’nun geleceğine bir ayna tutmak ve genç mimarların hayal güçlerini kullanmaları için bir ortam yaratılmak hedefleniyor. Yarışmanın amacı, genç tasarımcı ve mimarların, binaları, dini yapıları, alışveriş mekânları, lokantaları, tiyatroları ve sinemalarıyla farklı kültürlerin buluşmasını sağlayan İstiklal Caddesi’nin 50 yıl sonraki, yani 2057’deki durumunu hayal etmeleri ve tasarladıkları bu Beyoğlu’nu kendi seçecekleri araçlarla, istedikleri ortamlarda ifade etmeleri olarak belirlenmiştir.
Yarışmaya kayıt tarihi : 8 Nisan – 8 Mayıs 2006
Teslim tarihi : 8 Mayıs 2006


 

UIA’nın düzenlediği Yaşasın Kentler-II Yarışması için Geri Sayım Başladı

Uluslararası Mimarlar Birliği UIA’nın düzenlediği Yaşasın Kentler-II Yarışması’na kayıtlar ve teslim için son tarih 27 Nisan 2006. Yarışmanın web sitesi www.celebcities2.org adresinde yarışma hakkında detaylı bilgilere ve ulusal kesimlerin jüri üye listesine ulaşılabilinir. Türkiye ulusal kesiminin jüri üyeleri Tamer Başbuğ (mimar), Oktay Ekinci (mimar), Zekai Görgülü (mimar, planlamacı), Tülin Hadi (mimar), Baran İdil (mimar, planlamacı) olarak belirlendi.