-E-Bülten düzgün görüntülenemiyorsa buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Mimarlar Odası 40.Genel Kurulu 14-16 Nisan 2006 Günleri Arasında Toplanıyor

Mimarlar Odasının 40. Olağan Genel Kurulu 14-15 Nisan Cuma – Cumartesi günü saat 10.00’da Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Konferans Salonunda toplanacak, ve seçimler 16 Nisan 2006 Pazar günü saat 09.00 - 17.00 arası, Mimar Kemal İlköğretim Okulu’nda yapılacaktır.


 

Delegasyon Toplantısı

12 Nisan 2006 Çarşamba  günü saat:18.30’da Mimarlar Odası 5. katta, Genel Merkezin 40. Olağan Genel Kurulu’na doğru Şube hazırlıkları ile ilgili son delegasyon toplantısı düzenlenecektir.


 

Kıyı Kanunu Tasarısı Gündemde

Kıyı Kanununun değişimini öngören tasarı görüşleri almak üzere açıklandı. Tasarının , kıyıları toplumsal kullanıma açık ve erişilebilir mekanlar olmaktan çıkardığı ve kıyılarda olacak talana davetiye çıkardığı yaygın görüşüyle tartışma devam ediyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesinin konu ile ilgili görüşüne www.mimarlarodasiankara.org adresinden ulaşabilirsiniz.


 

E-Oda 7 Gün 24 Saat Hizmetinizde

Mimarlar Odası Ankara Şubesinin üzerinde çalışmakta olduğu Sayısal Sistem Dönüştürme Projesi (Elektronik Oda) sonuçlanmıştır. Proje “ Ankara Şubesi Kablosuz Yerel Ağı”, “Ankara Şubesi Cihazlarının Güçlendirilmesi ve Rotasyonu”, “Ankara Şubesi Araştırma Gelişme Merkezi”, “Ankara Şubesi ve Örgütlenme Ağı”, “Ankara Şubesi Serbest Mimarlık Ağı”, “24/7 Mimarlar Odası” gibi bileşenlerden oluşmaktadır. Projenin kullanımına başlanmadan önce http://www.mimarlarodasiankara.org/mimag ve http://www.mimarlarodasiankara.org/eburo adreslerinden test yayınlarına başlamıştır. Yukarıda verilen adreslerden projenin incelenmesi ve üye görüşlerinin Şubeye iletilmesi ile son düzenlemeler de gerçekleştirilerek sistem kullanıma açılacaktır.

Kent Çalışmaları 1 - Atatürk Kültür Merkezi Alanı

Şubemizin kent çalışmaları içerisinde "Ankara'nın Geleceğini Tasarlamak" teması ile her ay bir başka etkinliğin düzenleneceği paneller dizisinde ilk konu "Cumhuriyetin Başkentinde Kültürün Geleceği: Atatürk Kültür Merkezi Alanı" olarak belirlenmişti. Son günlerde gündemde olan konu ile ilgili Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından bütüncül bir perspektifle ve Atatürk Kültür Merkezi Alanı üzerindeki tartışmaları bir panel ve forum ortamında gerçekleştirmek amacıyla 7 Nisan 2006, Cuma günü Milli Kütüphane Konferans Salonunda gerçekleşmiştir. Şube Başkanımız Nimet Özgönül’ün açılış konuşmasıyla başlayan Panel, Güven Arif Sargın’ın oturum başkanlığında Talat Halman, Rengim Gökmen, Prof. Dr. Yıldırım Yavuz ve Doç. Dr. Baykan Günay’ın kendi alanlarına yönelik katkılarıyla sürmüştür. Panel sonrasında Ali Ulusoy’un oturum başkanlığında gerçekleştirilen forum, Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi Savaş Bozdağ’ın ve Atatürk Kültür Merkezi Alanı proje müelliflerinin yorumlarıyla renklenmiştir. Etkinlik, Kent Çalışmaları: Ankara'nın Geleceğini Tasarlamak – 2 “ANKARA’DA ROMA” başlığı ile gerçekleşecek gelecek panelin duyurusu ile tamamlanmıştır.


Meslek Yılına Saygı Töreni

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından 2003 yılından bu yana mesleğinde 30-40-50 ve 60 yılını tamamlamış üyelerimiz için düzenlenen "Meslek Yılına Saygı" töreni bu yıl 8 Nisan 2006 cumartesi günü 18.30-23.00 saatleri arasında Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Farabi salonunda gerçekleştirilmiştir. Meslekte 50 ve 60 yıllarını dolduran üyelerimizin meslekle geçen ömürlerinin kısa film gösterisi ve üyelerimize ait fotoğraf ve çalışmalardan oluşan sergi paftaları tören günü mimarlık ortamı ile paylaşılarak meslekte 30,40,50,60 yılını dolduran üyelerimize ödülleri verilmiştir.

Yıllardır birbirlerini görmeyen üyelerimizin bir araya gelerek anılarını paylaşması duygu dolu anların paylaşılmasına sebep olmuştur.Törene katılan tüm üyelerimiz böyle bir imkan yarattığı için Mimarlar Odası Ankara Şubesine teşekkürlerini sunmuşlardır.


Ankara’da Kültür Sanat

8. ODTÜ Sanat Festivali

Çağdaş sanatçıları sanatseverlerle buluşturan ODTÜ Sanat Festivali'nin bu sene 8.si gerçekleştiriliyor. 03 -28 Nisan 2006 tarihleri arasında Türk resim ve heykel sanatının önde gelen yaşayan sanatçıları en son çalışmalarıyla ODTÜ’de buluşturacak.

23'üncü Ankara Müzik Festivali

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'nca düzenlenen festival 4-29 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Festival ile ilgili detaylı bilgiye www.ankarafestival.com adresinden ulaşılabilir.

Çay Yolu Sahnesi Açılıyor

Devlet Tiyatroları Ankara Devlet Tiyatrosu'nun yeni salonu Çayyolu Sahnesi, 11 Nisan Salı akşamı "El Ele" adlı oyunla perdelerini açıyor.

6. Ankara Sanat Fuarı

Ankara'nın plastik sanatlar alanındaki en büyük etkinliği olan 6. Ankara Sanat Fuarı, Ankara Sanat Fuarı ANKART-2006, 10-16 Nisan tarihleri arasında açılıyor. Bini aşkın sanatçının katıldığı fuar ÇAĞSAV tarafından Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde düzenlenmektedir.

X. Ulusal Mimarlık Sergisi Ve Ödülleri, 2006

Nisan 2006'da X. dönemini geride bırakacak olan Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri, tarihindeki en yüksek katılımla gerçekleşiyor. Türkiye'nin birçok kentinden katılan mimarların nitelikli eserlerine verilecek ödüller, 14 Nisan 2006, Cuma günü Ankara'da yapılacak ödül töreniyle sahiplerini bulacak. Ödülün X. Dönemi ödül törenini bir kutlamaya dönüştürmeyi hedefleyen Mimarlar Odası, ödül töreni ve sergi açılışının yapılacağı geceye özel etkinlikler hazırlıyor.

Sergi, 14 - 23 Nisan 2006 tarihleri arasında Ankara'da Milli Kütüphane'de izleyicisi ile buluşacak. Sergi, Ankara'dan sonra, Türkiye'de ve yurtdışında, hazırlanacak program dahilinde Türkiye'deki tüm mimarlar, mimarlık öğrencileri ve ilgilileri ile buluşacak.

X. dönemini hep birlikte kutlayacağımız
Türkiye'nin bu önemli ve köklü mimarlık etkinliğinin ödül törenine,
Ankara'ya herkesi bekliyoruz.

Ödül Töreni: 14 NİSAN 2006, Milli Kütüphane Konferans Salonu, Ankara
Sergi: 14 - 23 NİSAN 2006, Milli Kütüphane Sergi Salonu, Ankara
Bilgi için:
www.mimarlarodasi.org.tr/ulusalsergi