E-Bülten düzgün görüntülenemiyorsa buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Yönetim Kurulu Toplantıları

39. Dönem Yönetim Kurulu Toplantıları her Pazartesi 19:00 saatinde tüm üyelerimizin katılımına açık olarak gerçekleşmektedir.

 


Yapı Yaklaşık Birim Maliyeti

Mimarlık ve Mühendislik Hizmet Bedellerinin Hesabında Kullanılacak 2006 Yılı Yapı Yaklaşık Birim Maliyetleri Hakkında Tebliğ 12 Mart 2006 çıkmıştır. Mimarlar Odası Ankara Şubesi 2006 yılına ait yapı yaklaşık birim maliyeti uygulamasına 3 Nisan 2006 Pazartesi günü başlayacaktır. Birim fiyatlarla ilgili detaylı bilgiyi http://www.mimarlarodasiankara.org/?id=1505 adresinden edinebilirsiniz.


 

Ankara Valisi Kemal Önal Ziyaret Edildi

Şubemizin 39. Dönem Yönetim Kurulu Şubemizde devam etmekte olan çalışmalara dair bilgilendirmeler ve Ankara kentinde meydana gelecek değişikliklerin sağlıklı bir şekilde ele alınmasını sağlayacak, kentin sağlıklaştırılmasını sağlayacak Mimarlar Odası-Yerel Yönetimler-Merkezi Yönetim birlikteliği üzerine görüşmeler yapmak üzere Yerel ve Merkezi Yöneticiler ziyaret edilmeye başlanmıştır. Bu kapsamda Ankara Valisi Kemal Önal Şubemiz Yönetim Kurulu tarafından 30.03.2006 tarihinde ziyaret edilmiştir. Sayın Vali Kemal Önal çalışmalarımızı yakından takip ettiğini belirterek, Ankara kentinin sağlıklılaştırılması konusunda yapacağımız çalışmalarla ilgili destek vereceklerini belirtmişlerdir.


 

Yönetim Kurulumuz Gölbaşı Belediye Başkanı ile Görüştü

Yönetim kurulumuz kentin ve üyelerimizin sorunlarının tespiti ve bu sorunların çözümlerine ilişkin olarak kamu kurumları ve belediyeler ile görüşmelere başlamıştır.

İlk görüşme 29.03.2006 tarihinde Gölbaşı Belediye Başkanı Sn. Abdulnasır Haşlak ile gerçekleşmiş olup, bu görüşmeye Nimet Özgönül, Fatma Cebeci ve Ali Hakan katılmıştır. Görüşmede Gölbaşı kentinin sorunları olarak Mogan Gölü’nün kirliliği ve kent merkezinden geçen şehirler arası otoyol’un kenti ikiye bölmesinden kaynaklanan sorunlar ile buna yönelik çözüm önerileri tartışılmış ve Mimarlar Odası Ankara Şubesinin tüm sorunların çözümlerine yönelik çalışma isteği Başkana iletilmiştir.

Bölgede proje yapan üyelerimizin Belediye ve Oda tarafından izlenebilmesi için yönetmeliklerimiz çerçevesinde yaptıkları proje hizmetinin odamızdan onaylatılmasının gerekliliği ile sicil durum belgesinin ruhsat aşamasında mutlaka belediye tarafından istenmesi dile getirilmiştir.

Bu sorunun çözümüne ilişkin ayrıca Teknik Başkan Yardımcısı Sn. İsmail Ünal ile de görüşülmüş olup bu konuda odamızca yapılan uygulamalar ile bu sorunun çözümüne ilişkin önerilerin kendilerine iletilmesi konusunda mutabakata varılmıştır.


 

E-Oda 7 Gün 24 Saat Hizmetinizde

Mimarlar Odası Ankara Şubesinin üzerinde çalışmakta olduğu Sayısal Sistem Dönüştürme Projesi (Elektronik Oda) sonuçlanmıştır. Proje “ Ankara Şubesi Kablosuz Yerel Ağı”, “Ankara Şubesi Cihazlarının Güçlendirilmesi ve Rotasyonu”, “Ankara Şubesi Araştırma Gelişme Merkezi”, “Ankara Şubesi ve Örgütlenme Ağı”, “Ankara Şubesi Serbest Mimarlık Ağı”, “24/7 Mimarlar Odası” gibi bileşenlerden oluşmaktadır. Projenin kullanımına başlanmadan önce http://www.mimarlarodasiankara.org/mimag ve http://www.mimarlarodasiankara.org/eburo adreslerinden test yayınlarına başlamıştır. Yukarıda verilen adreslerden projenin incelenmesi ve üye görüşlerinin Şubeye iletilmesi ile son düzenlemeler de gerçekleştirilerek sistem kullanıma açılacaktır.

Yeni Sahne’yi Koruma Atölyesi

Bilindiği üzere bir süredir Şubemizde Yeni Sahne’nin korunması yönünde ANKARAM Platformu Yeni Sahne Girişimi altında çalışmalar yürütülmektedir. Bu kapsamda Yeni Sahnenin korunmasına yönelik fikir projelerinin üretileceği “Yeni Sahne’yi Koruma Atölyesi” düzenlenecektir. Ali Cengizkan, Kemal Nalbant, Güven Arif Sargın tarafından yürütücülüğünü gerçekleştireceğimiz atölyelerin ön hazırlıkları için 06.04.2006 Perşembe günü saat:17.00’de Mimarlar Odası Ankara Şubesi 3.katta bir toplantı gerçekleştirilecektir. Katılım öğrenci ve mimarlara açıktır. Katılımınızı bekliyoruz.


Kent Çalışmaları 1 - Atatürk Kültür Merkezi Alanı

Şubemizin kent çalışmaları içerisinde “Ankara’nın Geleceğini Tasarlamak” teması ile her ay bir başka etkinliğin düzenleneceği dizi de ilk konu “Cumhuriyetin Başkentinde Kültürün Geleceği: Atatürk Kültür Merkezi Alanı” olarak belirlenmiştir. Yeni tartışmaların alevlendiği konu ile ilgili Mimarlar Odası Ankara Şubesinde bütüncül bir perspektifle ve Atatürk Kültür Merkezi Alanı üzerindeki tartışmaları bir panel ve forum ortamında gerçekleştirmenin doğru ve yerinde bir karar olarak değerlendirilmiştir.

7 Nisan 2006, Cuma günü Milli Kütüphane Konferans Salonunda saat 18:00 ’da gerçekleşecek etkinğimize tüm üyelerimiz davetlidir. Etkinlik programına dair detaylı bilgiye www.mimarlarodasiankara.org adresinden ulaşabilirsiniz.


Meslek Yılına Saygı Töreni

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından 2003 yılından bu yana mesleğinde 30-40-50 ve 60 yılını tamamlamış üyelerimiz için düzenlenen “Meslek Yılına Saygı” töreni bu yıl 8 Nisan 2006 cumartesi günü 18.30-23.00 saatleri arasında Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Farabi salonunda gerçekleştirilecektir.

Meslekte 50 ve 60 yıllarını dolduran üyelerimizin meslekle geçen bir ömrün kısa film gösterisi ve üyelerimize ait fotoğraf ve çalışmalardan oluşan sergi paftaları tören günü mimarlık ortamı ile paylaşılacaktır. Etkinlik ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.


8. ODTÜ Sanat Festivali

4-28 NİSAN 2006
Çağdaş sanatçıları sanatseverlerle buluşturan ODTÜ Sanat Festivali'nin bu sene 8.si gerçekleştiriliyor. 03 -28 Nisan 2006 tarihleri arasında Türk resim ve heykel sanatının önde gelen yaşayan sanatçıları en son çalışmalarıyla ODTÜ’de buluşturacak.

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Bilgi ve İletişim Derneği (OMIM) 50. Yıl Anı Eşya Tasarımı Yarışması

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Bilgi ve İletişim Derneği, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin kuruluşunun 50. yılı nedeniyle Mimarlık Fakültesi mezunlarına, akademik personeline, idari personeline ve öğrencilerine açık bir anı eşya tasarımı yarışması düzenlemiştir. Yarışma Şartnamesine www.mimarlarodasiankara.org adresinden ulaşabilirsiniz.
Son teslim tarihi - 21 Nisan 2006 Cuma
Yarışma sonucunun ilanı - 25 Nisan 2006 Salı
Ödül töreni - 10 Haziran 2006 Cumartesi


 

X. Ulusal Mimarlık Sergisi Ve Ödülleri, 2006

Nisan 2006'da X. dönemini geride bırakacak olan Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri, tarihindeki en yüksek katılımla gerçekleşiyor. Türkiye'nin birçok kentinden katılan mimarların nitelikli eserlerine verilecek ödüller, 14 Nisan 2006, Cuma günü Ankara'da yapılacak ödül töreniyle sahiplerini bulacak. Ödülün X. Dönemi ödül törenini bir kutlamaya dönüştürmeyi hedefleyen Mimarlar Odası, ödül töreni ve sergi açılışının yapılacağı geceye özel etkinlikler hazırlıyor.

Sergi, 14 - 23 Nisan 2006 tarihleri arasında Ankara'da Milli Kütüphane'de izleyicisi ile buluşacak. Sergi, Ankara'dan sonra, Türkiye'de ve yurtdışında, hazırlanacak program dahilinde Türkiye'deki tüm mimarlar, mimarlık öğrencileri ve ilgilileri ile buluşacak.

X. dönemini hep birlikte kutlayacağımız
Türkiye'nin bu önemli ve köklü mimarlık etkinliğinin ödül törenine,
Ankara'ya herkesi bekliyoruz.

Ödül Töreni: 14 NİSAN 2006, Milli Kütüphane Konferans Salonu, Ankara
Sergi: 14 - 23 NİSAN 2006, Milli Kütüphane Sergi Salonu, Ankara
Bilgi için:
www.mimarlarodasi.org.tr/ulusalsergi