KANUNSUZLUKLARI İLE ÖVÜNSÜNLER!

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 13.06.2006 tarihli gece yarısı operasyonu ile Cumhuriyetin  ilk sanayi tesislerinden olan ve 1929 yılında inşaa edilen, “endüstri mirası” Havagazı Fabrikası MAHKEME KARARINA RAĞMEN Büyükşehir Belediyesi iş makineleri tarafından göz göre göre yıkılmaya devam ediyor.

26.05.2006 Tarihinde Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından Cumhuriyet döneminin özgün yapılarından Havagazı Fabrikasının tescili kaldırıldı.

13.06.2006 Salı gecesi sessiz sedasız başlatılmış olan Cumhuriyet Dönemi mirasımızın katliamı Büyükşehir Belediyesi İş makinelerinin gelmesi ile başladı.

GECEYARISI OPERASYONU BAŞLIYOR…

13 Haziran 2006 saat:19.00

Geceyarısı operasyonunun kanunsuz olduğunu belirtmemize rağmen durdurulmuyor. Yıkım kararını ısrarla istemimize rağmen, EGO Genel Müdürü olduğunu beyan eden bir yetkili bizlere hiçbir belge göstermek zorunda olmadığını iddia ediyor. Alana girişimiz engelleniyor….KORUMA KURULU KARARININ HUKUKSUZ OLDUĞUNU ANLIYOR

14 Haziran 2006 tarihinde yapılan basın açıklaması ile birlikte Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Şubemizi Olağanüstü Toplantıya davet ediyor….

 

Yapılan Olağanüstü Koruma Kurulu Toplantısında Kültür ve Turizm Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinden katılan yetkili Koruma Kurulunu yargı kararlarının aksine bir karar almalarını uyarıyor.  

Yargı kararına rağmen Koruma Kurulu aldıkları kararın yerinde olduğunu “KORUMAYA DEĞER BİRŞEY GÖREMEDİKLERİNİ” belirtiyor.  

Aynı toplantıda YIKIMIN DURDURULMASINA ancak binanın tescilinin kaldırılmasının bir sonraki toplantıda görüşülmesine karar veriliyor.  

KANUNSUZLUK DEVAM EDİYOR

Koruma Kurulunun almış olduğu yıkımı durdurma kararına rağmen, yıkım durdurulmuyor. Bir kültür mirasımız daha açıkça ve hunharca katlediliyor.


15 Haziran 2006


ŞEFFAF BELEDİYE İŞ BAŞINDA 

Yıkımların görülmesini istemeyen EGO Genel Müdürlüğü yetkilileri önlemlerini almışlar!!!!!!


15 Haziran 2006

ALINMIŞ ONCA YARGI KARARI, YAPILAN ONCA UYARI BELEDİYE YETKİLİLERİNİ, KORUMA KURULUNU DURDURMAYA YETMİYOR. HUKUKSUZLUĞU KENDİNE HAK GÖREN YETKİLİLERİ SON MARİFETLERİNDEN DOLAYI TEBRİK EDİYORUZ!!!!!

MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ