Üye Bilgileri.

size uygun bölümden devam ediniz.

sitemizdeki online işlemlerden yararlanabilmek için kayıt olup parolanızla giriş yapmanız gerekmektedir.
Daha önce insan kaynakları için bir parola aldıysanız o parolayı kullanabilirsiniz.

Henüz üye değilmisiniz? Yeni kayıt!

Detaylı Arama.

size uygun bölümden devam ediniz.

site içerisindeki tüm içerikte arama yapılmaktadır. birden fazla kelime aratabilirsiniz.


25 50 75 100

Yayınlanma Tarihine Göre
Eklenme Tarihine Göre
Başlığa Göre
Okunma Sayısına Göre

Başlıkta Açıklamada İçerikte

Aynen girildiği gibi
Kelimelerin hepsi
Kelimelerden herhangi biri
ODA ÇALIŞMALAR KENT GÜNDEMI MESLEKI UYGULAMA YAYIN ÜYELER EĞITIMLER ONLINE İŞL.
28 Kasım 2014

Ankara’da Sivil mimari bellek sergisi açılıyor

Başkent Üniversitesinde 3 yıldır yürütülen TÜBİTAK tarafından desteklenen 1930-1980 yılları arasındaki sivil mimari kültür mirasının bellek çalışması,  sergiyle kentlilerle buluşuyor.

"gözden ırak  sivil mimarlık yapılarını yaşamlarıyla birlikte gün ışığına çıkartıyoruz"

Ankara'daki sivil mimarlık yapılarının gün ışığına çıkartılarak korunmasına yönelik TÜBİTAK tarafından desteklenen proje Nuray Bayraktar, Bülent Batuman,Tezcan Karakuş Candan,Umut Şumnu, Yeşim Uysal,Ece Akay,Elif Selena Ayhan,Aslı Tuncer, Didem Bahar,Emine Çiğdem Asrav'dan oluşan ekiple, üç yıldır yapıları tespit etmek için  alan gezileri, belediyelerdeki dosyaların incelenmesi, raporlar hazırlanması ve seçilen yapılarla ilgili sözlü tarih çalışmaları ile gerçekleştirildi. Projenin Yürütücüsü Başkent Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Doç Dr.Nuray Bayraktar  "Sivil Mimari Bellek Sergisi  1930-1980 yılları arasındaki Sivil Mimari kültür mirasını kapsıyor. TÜBİTAK ve VEKAM tarafından desteklenen  çalışmaların mimarlık ortamı ve kentlilerle buluşmasını önemsiyoruz. Yapılı çevre yaşam alanımızın en önemli parçası, sergideki yapılar sadece yapı değil, orada hayatlar var, anılar  var. Bu sergiyle bir dönemin gözden ırak  sivil mimarlık yapılarını yaşamlarıyla birlikte gün ışığına çıkartıyoruz "dedi.

Ankara’da 1930-1980 Yılları Arasında Sivil Mimari Kültür Mirası: Araştırma Belgeleme ve Koruma Ölçütleri Geliştirme Projesi” adı altında  emek yoğun bir çalışmayla yürütülen proje şimdi sergi olarak kentlilerin karşısına çıkıyor.

Sergide sivil mimari belleği oluşturan 120 yapı örneği bulunuyor. Çalışma kapsamı Ankara’nın elli yıllık mimari mirasını gözler önüne sererken, maketler, posterler, ve dikkat çekici detaylar  meraklıları ile buluşuyor. Kavaklıdere’de bulunan Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 29 Kasım’da saat:17.00’da açılışı yapılacak sergi 15 Aralık tarihine  kadar görülebilecek. 

 

Okunma Sayisi : 14543
Adres : Konur Sokak 4/3 06650 Yenişehir / Ankara • E-posta : info@mimarlarodasiankara.org
Telefon : 0 312 4178665 • Faks : 0 312 4171804 • GSM Santral : 0 533 4777967
Son Güncelleme : 17.09.2020 - 15:17:00
Şu an 70 kişi online | Hukuki Şartlar ve Gizlilik Hakları